صعود 3 دانشگاه ایران در رتبه بندی کیو. اس

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، بر پایه تازه ترین ویرایش رتبه بندی دنیای پایداری کیو. اس.، 3 دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر و شیراز در لیست 700 دانشگاه و مؤسسه علمی برتر دنیا در زمینه توجه به توسعه پایدار قرار گرفتند.

صعود 3 دانشگاه ایران در رتبه بندی کیو. اس

بر پایۀ ویرایش 2023 نظام رتبه بندی دنیای پایداری کیو. اس. که در سال 2022 میلادی منتشر شده است، دانشگاه تهران به عنوان یکی از برترین مؤسسه های دنیا شناخته شده و توانسته است در میان 450 دانشگاه پایدار در این لیست جای گیرد و دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و شیراز نیز بین 550 دانشگاه پایدار از نظر این نظام رتبه بندی قرار گرفته اند.

بر پایۀ ارزیابی های مؤسسۀ کیو. اس.، دانشگاه تهران در جایگاه نخست ملی و جایگاه 401-450 دنیا و دو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شیراز به طور مشترک در جایگاه دوم ملی و جایگاه 550 - 501 دنیا ایستاده اند.

رتبه بندی دنیای پایداری کیو. اس. در تازه ترین ویرایش خود نام 700 مؤسسه برتر را منتشر نموده است تا تأثیر زیست محیطی و اجتماعی آن ها را نشان دهد. هدف این نظام رتبه بندی نشان دادن توجه مؤسسه ها به توسعۀ پایدار، به ویژه در زمینه های زیست محیطی و اجتماعی است.

در این نظام رتبه بندی، مؤسسه های دنیا بر پایۀ هشت معیار کلیدی ارزیابی می شوند، که در دو بُعد فراگیر دسته بندی شده اند. بُعد پایداری زیست محیطی دربردارندۀ معیارهای مؤسسه های پایدار، آموزش پایدار و پژوهش پایدار است. بُعد تأثیر اجتماعی نیز دربردارندۀ معیارهایی نظیر تبادل دانش، تأثیر آموزش، اشتغال پذیری و فرصت ها و کیفیت زندگی است.

برترین امتیاز دانشگاه تهران در معیارهای ارزیابی نظام رتبه بندی دنیای پایداری کیو. اس. در سنجۀ پژوهش پایدار با امتیاز 76.9 به دست آمده است. پژوهش پایدار معیاری است که فعالیت های پژوهشی یک مؤسسه پیرامون اهداف توسعۀ پایدار سازمان ملل را ارزیابی می نماید. بعلاوه دانشگاه تهران در تبادل دانش با امتیاز 68.9، در کیفیت زندگی با امتیاز 59.1 و در اشتغال پذیری و فرصت ها با امتیاز 53.2 رکورددار در سطح ملی است.

وبلاگ ادکلن شنل علمی پزشکی دانشگاه و کنکور

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "صعود 3 دانشگاه ایران در رتبه بندی کیو. اس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود 3 دانشگاه ایران در رتبه بندی کیو. اس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید