نفس های طبیعت در سرمستان به شماره افتاد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، خبرنگاران/بوشهر با استقرار صنایع برای دو معدن در روستای سرمستان شهرستان دیّر، قنات های این روستا نابود خواهند شد و روستاییان شغل اصلی خود یعنی کشاورزی و دامپروری را از دست خواهند داد.

نفس های طبیعت در سرمستان به شماره افتاد

شاید در هیچ استانی از کشورمان این چنین زلف طبیعت به صنعت گره خورده باشد که در استان بوشهر صنایع در کنار نخل های سر به فلک کشیده و ساحل نیلگون خلیج فارس، قد کشیده و عظیم شده اند و حالا جزئی از هویت مردم این منطقه محسوب می شوند. اگر چه مهم ترین و شناخته شده ترین شان صنایع نفت و گاز است اما این استان از لحاظ ذخیره معدنی قطعی به ویژه معدن های آهکی، استانی با ذخیره بالا است.

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ظرفیت شناخته شده معادن استان بوشهر برحسب ذخایر قطعی 2 هزار و 72میلیون تن و برحسب ذخایر احتمالی چهار میلیون 352 هزار تن برآورد شده است. بعلاوه این استان با موقعیت مناسب ساحلی و نزدیکی منابع معدنی به ساحل از ظرفیت های بالایی برای صدور مواد معدنی فرآوری شده و خام برخوردار است.

صنایع در استان بوشهر اما هیچگاه روی خوشی به طبیعت نشان نداده اند، به ویژه در جنوب استان که شلاق آن بر سر آب، خاک و هوا کم نبود، حالا شغل مردم را هم نشانه گرفته است.

روستای سرمستان در 30 کیلومتری شهرستان دیر واقع شده است. مردم این روستا می گویند در حال حاضر تعدادی قنات و چشمه برای آبرسانی به اراضی کشاورزی فعال هستند که از این راه امرار معاش می نمایند اما با استقرار صنایع برای دو معدن همه این قنات ها نابود خواهند شد و بیش تر مردم شغل اصلی خود که کشاورزی و دامپروی است را از دست خواهند داد.

سرمستانی ها قربانی صنعت می شوند؟

یکی از روستاییان در گفت وگو با وبلاگ ادکلن شنل اظهار کرد: دو معدن در محدوده روستای سرمستان در شهرستان دیر وجود دارد که درخواست اکتشاف این معادن مربوط به سال 1379 است، در همان زمان سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوزهای لازم را از دستگاه های اجرایی (منابع طبیعی و آبخیزداری، محیط زیست و امور اراضی) گرفته است.

حجت کرمی اسم کرد: در سه روستای سرمستان، لوحک و گنوی که به یکدیگر وصل هستند 6 قنات و یک چشمه وجود دارد که باوجود خشکسالی های اخیر باز هم مقدار آب این قنات ها کم نشده و روستاییان از ظرفیت آن ها برای کشاورزی و دامداری شان استفاده می نمایند.

وی بیان نمود: با اعطای مجوز برای ساخت معادن دوین 1 و دوین 2، سازمان صنعت و معدن به منابع طبیعی نامه فرستاده و مجوز مراتع 4 هزار و 800 راس دام را باطل نموده اند. با این اقدام 100 دامدار را مجبور به فروش دام و بیکار نموده اند.

کرمی تاکید نمود: با کوچک ترین انفجار جهت آب ها و قنات ها در این منطقه ها از بین خواهد رفت و باید گفت به طور حتم دیگر ما در این روستا قابلیت کشت و بهره برداری از قنات ها را نخواهیم داشت.

وی اضافه نمود: اگرچه در همان سالی که مجوز واگذاری معدن صادر شده مجوزی از شرکت آب منطقه ای استان بوشهر استعلامی گرفته نشده است اما در استعلام تازه برای استقرار صنایع وابسته به آن این شرکت مخالفت خود را به صراحت اعلام نموده است.

مجوز احداث صنایع با تایید استعلام ها داده می گردد

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر هم وجود مجوز 1200 هکتاری اکتشاف معدن در دیّر را تایید کرد و گفت: استعلام های گرفته شده از منابع طبیعی در آن موقع دو مرحله ای بوده است در مرحله اول پروانه اکتشاف و در مرحله دوم پروانه بهره برداری اخذ شده است.

رشید مرادی یادآور شد: این معادن پس از مرحله اکتشاف به مرحله گواهی کسب (معین ذخیره و کیفیت) رسیدند بعد از آن، اما فعالیت شرکت سرمایه گذاری زی متوقف شد.

وی اظهار کرد: روال کار به این شکل است که معدن کشف شده به شکل مزایده عمومی واگذار گردد، این معدن بیش از 10 بار به مزایده عمومی گذاشته شد، اما متقاضی ای برایش پیدا نشد تا اینکه سال جاری متاقضی ای برای این معدن پیدا شد و به وسیله شورای معادن استانی به شخصی واگذار شد تا این فرد کارخانه سیمانی را در این روستا بسازد.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اضافه نمود: با توجه به این منابع طبیعی برای پروانه بهره برداری یا اخذ حقوق دولتی مرتع داران موافقت خود را اعلام ننموده است، آذر پارسال از منابع طبیعی استان بوشهر استعلامات لازم انجام و موافقت برای ساخت کارخانه سیمان در دو محدوده، اسفند همان سال گرفته شد.

مرادی با اشاره به آغاز نشدن فعالیت بهره بردار توضیح داد: مردم این منطقه معتقدند که ساخت صنایع وابسته کارخانه به خاطر وجود قنات و چشمه مشکلاتی را برای شان ایجاد می نماید از همین رو از سازمان آب منطقه ای بوشهر استعلام گرفته شده که در صورت صحت این موضوع، حریم تعیین گردد تا ما بهره بردار را در زمان ساخت ملزم به رعایت آن کنیم.

وی خاطر نشان کرد: محل استقرار کارخانه تعیین نشده است و تنها مجوزهای مربوط به معدن برای این کارخانه صادر شده است، اما مجوز صنعتی پس از استعلام از دستگاه های اجرایی صادر می گردد.

وجود روزنه های قانونی برای ابطال مجوز مراتع

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر هم در مورد مجوزهای صادر شده از سوی این سازمان اظهار کرد: مجوزهای صادر شده برای واگذاری معدن مربوط به اوایل دهه 80 است که آن موقع پس از استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری استان موافقت خود را در دو مرحله اعلام نموده است.

غلامرضا منتظری اسم کرد: اکنون به علت اینکه بار دیگر بهره بردار تغییر نموده است، اداره صنعت معدن و تجارت استان بوشهر در پی بروزرسانی و اخذ استعلام های لازم برای تحویل مجوز به بهره بردار تازه است.

وی در مورد ابطال مجوز مرتع چهار هزار و 800 دام، تاکید نمود: حوزه اختیارات منابع طبیعی و آبخیزداری محدود است و برای جلب نظر مرتع داران تصمیماتی را می گیرد. شیوه نامه بهره برداری از مراتع تعیین و در آن چارچوب لازم معین شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان نمود: با توجه به اعتراض روستاییان پرونده معادن سرمستان همچنان باز است و قرار شده این موضوع بار دیگر در کمیته فنی اداره کل مطرح و تصمیم گیری گردد.

منتظری افزود: همچنان تصمیم قطعی ای درباره لغو مجوز مرتع داران گرفته نشده و نتیجه پس از آنالیز کمیته فنی تعیین می گردد اما بر اساس مقررات سرمایه گذار در مرحله اول باید رضایت مرتع دار را جلب کند و حتی در صورت حاصل نشدن توافق، قانون این اجازه را می دهد که حقوق عرفی را سرمایه گذار پرداخت کند و عرصه را در اختیار بگیرد.

تکرار یک اشتباه ...

اگرچه هنوز مجوزهای لازم برای ساخت صنایع وابسته به معدن در روستای سرمستان صادر نشده اما انتظار می رود آنچه در اوایل دهه 80 برای صدور مجوز کارشناسی نشده رخ داده است و مسئولان بدون حضور در منطقه و با اهداف ناتعیین مجوز صادر نموده اند، پیگیری گردد. علاوه بر آن این بار باید مسئولان به هوش باشند تا روستا و روستاییان سرمستان قربانی صنعت نشوند.

درست است که استقرار صنعت با خود شغل و رونق به همراه دارد اما نباید فراموش کرد که هم اکنون سرمستانی ها به کشاورزی و دام داری مشغولند و به گفته خودشان علاوه بر اینکه بیکاری در روستایی شان وجود ندارد سالانه بیش از یک هزار و 200 کارگر فصلی برای برداشت محصول گوجه فرنگی شان از شهرها و دیگر استان ها به روستای شان می آیند.

گزارش از: مژده پاینده، خبرنگار وبلاگ ادکلن شنل بوشهر

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نفس های طبیعت در سرمستان به شماره افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفس های طبیعت در سرمستان به شماره افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید