چرا روی کلید های F و J کیبورد برآمدگی وجود دارد؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، آیا تا به حال به برآمدگی های کوچک روی بعضی از کلیدهای کیبورد توجه نموده اید؟ تقریبا در تمام کیبورد های فیزیکی، روی کلید های F، J و عدد 5 در بخش Numpad این برآمدگی ها دیده می گردد. اما سازندگان کیبورد از این کار چه هدفی را دنبال می نمایند؟ در ادامه به همین موضوع می پردازیم.

چرا روی کلید های F و J کیبورد برآمدگی وجود دارد؟

یافتن کلید ها و تایپ بدون نگاه کردن

آیا تا به حال کسی را دیده اید که بدون نگاه کردن به صفحه کلید، با سرعت تایپ کند؟ شاید این مهارت جادویی به نظر برسد، اما در واقع فرد موقعیت تمام کلیدها را به وسیله لمس کردن و با یاری حافظه عضلانی به خاطر سپرده است. کلیدهایی مانند اسپیس، کنترل و Alt که در لبه صفحه کلید قرار دارند، به راحتی و بدون نگاه کردن قابل شناسایی هستند. اما برای کلیدهای حروف، برآمدگی ها به یاری می آیند. در کیبورد های استاندارد QWERTY و QWERTZ، این برآمدگی ها همواره روی کلیدهای F و J قرار دارند.

معمولاً تایپیست ها انگشت های اشاره خود را روی این کلیدها قرار می دهند تا موقعیت خود را پیدا نمایند. این تکنیک همواره یکسان باقی می ماند، بنابراین جابه جایی بین کیبورد ها سرعت تایپ شما را کاهش نمی دهد. علاوه بر F و J، صفحه کلیدهایی که دارای بخش اعداد هستند معمولاً روی کلید 5 نیز یک برآمدگی دارند. هدف در اینجا نیز مشابه است: یافتن کلیدهای بخش اعداد بدون نگاه کردن. در این بخش اعداد معمولاً به صورت یک شبکه 3 در 3 با عدد صفر در پایین سمت چپ و چند کلید اضافی دیگر در اطراف چیده شده اند. تایپیست های باتجربه معمولاً برای یافتن برآمدگی کلید 5، از انگشت میانی خود به جای انگشت اشاره استفاده می نمایند.

یاد گرفتن تایپ ده انگشتی

استفاده از مهارت تایپ بدون نگاه، مزایای متعددی به همراه دارد. نخست، دیگر نیازی به جابجایی تمرکز میان صفحه کلید و متن برای یافتن حروف ندارید. می توانید به طور مداوم به صفحه نمایش خیره شده و نوشته خود را ببینید. این امر به جای تمرکز بر حروف مجزا، توجه شما را به معنای کلمات جلب می نماید. بعلاوه تصحیح اشتباهات تایپی با این روش، آسان تر می گردد. مزیت دیگری که اغلب نادیده گرفته می گردد این است که یاد می گیرید از میان برهای صفحه کلید به طور مؤثرتر بهره ببرید. با این حال، مزیت اصلی سرعت تایپ است.

به طور کلی، حرفه ای ها با سرعتی بین 43 تا 80 کلمه در دقیقه تایپ می نمایند. می توانید سرعت خود را در سایت Typing.com بسنجید. اگر کندتر از بیشتر حرفه ای ها تایپ می کنید، زمان آن رسیده است که با یادگیری روش تایپ ده انگشتی، مهارت خود را ارتقا دهید. با کمی تمرین، می توانید به سرعت در مدت زمان کوتاهی به سرعت 80 تا 100 کلمه در دقیقه برسید.

روش سنتی تایپ ده انگشتی، قرار دادن انگشتان اشاره روی کلیدهای F و J و انگشتان دیگر روی کلیدهای مجاور آن است. سپس می توانید با هر انگشت، کلیدهای اطراف را فشار دهید. اگر این روش برای شما پیچیده به نظر می رسد، نگران نشوید. مطالعه ای نشان داد که تعداد انگشتانی که استفاده می کنید، لزوما چندان مهم نیست. اما در کل بسیاری از افرادی که با سرعت زیادی تایپ می نمایند، معمولا دست های خود را بر روی کیبورد ثابت نگه می دارند و صرفا موقعیت انگشت های آن ها جابجا می گردد.

تمرین، رمز موفقیت است

حتی اگر تایپ ده انگشتی را به درستی یاد بگیرید، این تکنیک فقط تا حدی می تواند شما را پیش ببرد. اگر می خواهید به سرعت بیش از 100 کلمه در دقیقه برسید، باید زمان زیادی را صرف تمرین کنید. دقت نیز مهم است، زیرا نمی خواهید نیمی از وقت خود را به تایپ کردن و نیمی دیگر را به تصحیح اشتباهات غیرقابل خواندن اختصاص دهید. برای یادگیری تایپ 10 انگشتی زبان فارسی و انگلیسی سایت های زیادی وجود دارد که با کمی جستجو می توانید آن ها را پیدا کنید. اما در نهایت بار دیگر باید تاکید کنیم که در این زمینه تمرین اهمیت بسیار زیادی دارد و با تمرین روزمره، خیلی زود می توانید سرعت تایپ را به طورقابل توجهی افزایش دهید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا روی کلید های F و J کیبورد برآمدگی وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا روی کلید های F و J کیبورد برآمدگی وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید