کرونا و بر باد رفتن رویا های سلمان

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، دسامبر سال گذشته زمانی که عربستان سعودی به عنوان اولین کشور دنیا عرب، ریاست دوره ای گروه 20 (G 20) را در اختیار گرفت، امید زیادی در میان رهبران عظیم ترین صادرکننده نفت دنیا و متحد کلیدی ایالات متحده در خاورمیانه برای بهبود موقعیت ریاض در دنیا ایجاد شد. ملک سلمان پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای توجه بین المللی به عربستان در زمان حضور رهبران 20 اقتصاد اول دنیا و ارتقای نقش بین المللی ریاض رویاپردازی می کردند و ولیعهد جوان امیدوار بود تا از این فرصت برای تبلیغ هرچه بیشتر برنامه های اصلاحات گسترده خود در جامعه عربستان استفاده کند.

کرونا و بر باد رفتن رویا های سلمان

شرق در ادامه نوشت: اما در یک سال گذشته، همه گیری ویروس کرونا ضربه ای جبران ناپذیر به اقتصاد دنیا زد و باعث شده تا نشست گروه 20، تحت الشعاع این همه گیری برگزار گردد.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی که یکی از اصلی ترین برنامه های اصلاحات مالی مد نظر محمد بن سلمان بود، در یک سال اخیر و به دلیل شیوع کرونا چندان محقق نشده و به گفته مقام های این کشور آنها انتظار دارند این فرایند از ابتدای سال 2021 فرایندی صعودی داشته باشد.

با این حال رابرت موگیلنیکی تحلیلگر تحولات دنیا عرب در مؤسسه واشنگتن، اعتقاد دارد که اگرچه شرایط کاملا ایدئال نیست، ریاض باید برنامه های خود را اجرا کند و از این نشست بیشترین بهره برداری ممکن را داشته باشد.

مهم ترین دستور کار نشست گروه 20، مقابله با تبعات شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید 19 است. آنالیز راه های جلوگیری از تأثیرگذاری بیشتر این همه گیری بر اقتصاد دنیای و ایجاد تسهیلاتی برای تسویه بدهی فقیرترین کشورها، از جمله موضوعاتی است که در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.

حکومت عربستان و در صدر آن، محمد بن سلمان امیدوار است تا با وجود محدودیت ها برای شرکت مقام های بین المللی در عربستان در زمان برگزاری نشست گروه 20، بتواند توجه بیشتری از سوی قدرت های برتر مالی دنیا برای برنامه های بلند پروازانه خود در حوزه سرمایه گذاری و توریسم جلب کند؛ اما در این راستا موانعی وجود دارد. از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان و با وجود وعده هایی درباره بهبود شرایط حقوق بشر و اعطای آزادی های سیاسی و اجتماعی، سرکوب مخالفان فرایند شدید تری داشته که شاخص ترین این سرکوب ها در سال 2018 با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول رقم خورد.

نشست ضد گروه 20

با وجود واکنش های بین المللی به این جنایت، سرکوب مخالفان و منتقدان از سوی حکومت عربستان ادامه یافته و با وجود تبلیغات گسترده در داخل عربستان برای برگزاری نشست گروه 20، گروه های حقوق بشری بین المللی و قانون گذاران غربی با اشاره به سابقه حکومت عربستان در نقض گسترده حقوق بشر از کشور های عضو گروه 20 خواستند تا این نشست را تحریم نمایند. ده ها قانون گذار در بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحده از جمله مخالفان شرکت کشور های غربی در این نشست بودند. علاوه بر این، شهرداران لندن، پاریس، نیویورک و لس آنجلس هم نشست گروه 20 به میزبانی عربستان را تحریم نموده اند.

در همین زمینه، گروه های شناخته شده و مطرح حامی حقوق بشر روز گذشته نشست ضد گروه 20 را با موضوع نقض حقوق بشر در پادشاهی عربستان با حضور قانون گذاران آمریکایی، نامزد جمال خاشقجی و خانواده های فعالان زندانی از جمله لوجین الحثلول، که از سه هفته قبل در اعتراض به شرایطش در زندان اعتصاب غذا نموده، برگزار کردند.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، می گوید: متأسفانه رهبران گروه 20 توجه چندانی به نقض گسترده حقوق بشر در عربستان نمی نمایند و در عوض به تبلیغ آنچه می پردازند که حکومت ریاض خواهان آن است. به این ترتیب با افزایش سرمایه گذاری خارجی و افزایش درآمد حکومت عربستان باید در انتظار شدت دریافت سرکوب ها در داخل عربستان باشیم.

در روز های ابتدایی ماه نوامبر، سفیر عربستان در بریتانیا در واکنش به اعتراض های گسترده بین المللی گفت که حکومت عربستان در حال آنالیز شرایط عفو و بخشش برای بعضی از فعالان حقوق زنان است که در زندان هستند؛ اما ساعاتی پس از انتشار این اظهارات، سفیر عربستان گفته های خود را پس گرفت.

عربستان سعودی در پی فشار های بین المللی ناشی از قتل جمال خاشقجی، هشت نفر را به مدت هفت تا 20 سال زندانی کرد؛ اما با وجود تأکید نهاد های امنیتی و اطلاعاتی بین المللی مبنی بر آگاهی کامل و نظارت محمد بن سلمان بر عملیات قتل این روزنامه نگار، هیچ اتهامی متوجه ولیعهد سعودی نشد.

بیانیه عفو بین الملل

در آستانه برگزاری نشست گروه 20، عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از کشور های عضو نشست خواست تا در کنار مباحث مربوط به کرونا و چالش های مالی آن، به این کشور فشار بیاورند تا فعالان حقوق زنان را آزاد کند.

گروه حقوق مدنی مستقر در بریتانیا در بیانیه ای اظهار داشت: فعالانی که فعالیت های حامیان حقوق زنان در کشور های حاشیه خلیج فارس را رهبری می کردند، همچنان زندانی هستند یا در آستانه دادگاهی شدن قرار دارند. این در حالی است که یکی از برنامه های عربستان در نشست گروه 20، افزایش ظرفیت های خود برای توانمندسازی زنان عنوان شده است.

این گروه از اعضای گروه 20 خواسته است تا مشخصا از پادشاهی ریاض خواهان آزادی لوجین الحثلول ناصیمه الصدا، سامر بدوی، نوف عبدالعزیز و مایا الزهرانی شوند که در سال 2018 دستگیر شدند. این فعالان حقوق زنان کمی قبل از لغو محرومیت زنان عربستانی از رانندگی بازداشت شدند. حکومت عربستان در توجیه نگهداری این زنان در بازداشت گفته است که این افراد با رسانه های خارجی، دیپلمات ها و گروه های حقوق بشری خارجی در ارتباط بوده اند.

لین معلوف، معاون مدیر منطقه ای عفو بین الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا، می گوید: برای مقامات سعودی اجلاس گروه 20 اهمیت بسیار زیادی دارد. این لحظه ای است که آن ها می توانند دستورالعمل اصلاحات خود را برای دنیایان تبلیغ نمایند و نشان دهند که کشورشان برای ادغام شدن در تجارت دنیای کاملا آماده است. در این حال اصلاح طلبان واقعی عربستان سعودی پشت میله های زندان هستند. رهبران گروه 20 به جای همراهی با نمایش های رهبران عربستان و سفیدنمایی شرایط این کشور، باید از این اجلاس به عنوان فرصتی برای دفاع از فعالانی استفاده نمایند که تعهد واقعی خود را برای توانمندسازی زنان نشان داده اند.

منبع: فرارو

به "کرونا و بر باد رفتن رویا های سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و بر باد رفتن رویا های سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید