اعطای جایزه سال معماری ایران به بهترین پروژه های معماری

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، جایزه سال معماری ایران با رویکردی متفاوت در شانزدهمین دوره به برترین طرح ها داده خواهد شد.

اعطای جایزه سال معماری ایران به بهترین پروژه های معماری

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، نشست شانزدهمین سال جایزه معماری ایران با حضور هیأت داوری پیش از ظهر دیروز در خانه شعر و ادبیات برگزار شد.

در این برنامه، احمد زهادی دبیر این جایزه گفت: قرار است شانزدهمین دوره این جایزه در محورهای معماری، معماری منظر، معماری داخلی، حفاظت و احیا شهر و محله برگزار شود.

وی گفت: سال ها روی جایزه معماری کار کردیم همیشه توجه پروژه ها فقط به فضا بود و باید به معماری داخلی توجه می شد بعد از چند سال فقط به معماری پروژه معطوف شد اما گفتیم آن را تغییر داده نامش را معماری ایران گذاشتیم. اما امسال اینها را تفکیک کردیم و گفتیم پروژه معماری داخلی، شهر و منظر و حفاظت و بازسازی و احیا را داشته باشیم و از ابتدا پروژه ها هر کدام در جای خود بررسی شود.

شهاب میرزاییان از معماران و داوران نیز بیان نمود: شاید از 24 ساعت شبانه روز 20 ساعت در فضای معماری می گذرد. ما همیشه می شنویم که معماری قدیمی ما با ارزش بوده است اما دیگر امتداد نداشته است هر چند که در دوره معاصر کارهای خوبی هم انجام می شود.

وی گفت: جوایزی که در حوزه معماری برگزار می شود اعتبارشان را از برگزار کنندگان و داوران می گیرند. امسال پروژه هایی که معرفی می شوند در فضای پرسش و پاسخ مورد بررسی قرار می گیرد و آموزش در سطح بزرگ تری انجام خواهد شد. مهم است که بدانیم یک پروژه چه پرسشی مطرح کرده است.

وی اضافه کرد: خیلی وقت ها تأثیر پروژه های شهری را نادیده می گیریم امسال این اتفاق برعکس افتاده است اینکه چه پروژه ای چه پارامترهایی را در نظر گرفته در این دوره از مسابقه مهم است.

رفیعی یکی از اعضای داوری این جایزه با بیان اینکه جوایز در هر زمینه و رشته ای تأثیرگذار هستند گفت: کار جوایز این هست که آن مدل کارها را بالا ببرد. گاهی این جوایز اعتبار دارند و لزوماً نقدی نیستند.

مصطفی امیدبخش نیز با بیان اینکه دغدغه ما تبیین جایگاه معماری در کشور است گفت: ما نیاز داریم که رسانه ها آگاهی مردم را در زمینه معماری و جوایز معماری و پروژه های برتر بالا ببرند. بالابردن آگاهی بین معماران نیز با فعالیت مجله های تخصصی، کارگاه ها و همین مسابقات انجام می شود.

یاسر جعفری از معماران کشور درباره بخش بازسازی و احیا که برای اولین بار در این جایزه مطرح شده است گفت: این جایزه به صورت مستقل و با تاکید به حفاظت، بازسازی و احیای بناها و فضاهای با ارزش معماری به عنوان یکی از موضوعات مستقل در جایزه معماری ایران برگزار می شود.

وی گفت: در موضوع حفاظت نه تنها الگوهای با ارزش کشورمان را معرفی می کند بلکه این مهم را فرهنگ سازی و در این جهت ترغیب خواهد کرد. شرکت کنندگان می توانند در این جایزه در موضوع حفاظت، بازسازی و احیای بناها و فضاهای تاریخی میراث فرهنگی کشور در گروه های دسته بندی شده شرکت کنند از جمله ابنیه شهری و ابنیه عمومی تاریخی، طراحی شهری، بناهای روستایی و طراحی ابنیه میان افزا. این گروه شامل بازسازی ابنیه ای است که ساختمان فاقد قدمت یا ارزش سبکی یا ارزش یادمانی ویژه ای است ولی با مداخله ای معمارانه عملکرد بهتر و ارزش های معماری ویژه به بنا اضافه می شود.

جعفری بیان نمود: در این بخش به روستاهایی که سال ها خالی از سکنه بوده اند ولی الان به واسطه انجمن ها و گروههای مختلف حمایت می شوند نیز مورد توجه قرار گرفته اند.

در ادامه، شادی عزیزی بیان نمود: شهر و معماری از هم خط کشی می شود معماری را به معمار و کارهای شهری را به شهرسازان می سپارند در حالی که معماران معروف دنیا با تئوری خود در شهر هست که به مقام اصلی خود دست پیدا کرده اند.

وی اضافه کرد: در این جایزه پروژه هایی شهری یا فضای عمومی یا پیاده راه هایی که طراحی می شود می تواند مورد بررسی قرار گیرد. قسمت بعد تکنولوژی و شهر هست در نتیجه یکی از محورها را همین قرار دادیم.

شیرین صمدیان هم گفت: در حوزه معماری و شهرسازی آنچه توجه می شود این است که محور توسعه ما انسان هست و هر مقدار بتوان به نیازهای انسان پاسخ داد هم در معماری هم در شهرسازی پیروز تر هستیم.

در بحث طراحی شهری با طیف گسترده ای از انسان ها با نظرات مهم رو به رو هستیم این جایزه نگاهی نو به معنای دارد که به آن کمتر توجه شده است. در خیلی از طراحی شهری، مردم در نظر گرفته نمی شوند.

صمدیان اضافه کرد: شاید زمانی فضاهای شهری ممکن است با ایده های خاصی طراحی شده باشند اما بعد از چند سال می بینیم، متروکه شده اند، چون نیازهای مالی در آنها دیده نشده و برای مردم نبوده است.

بنابراین گزارش، ثبت نام برای شرکت در جایزه معماری ایران به صورت آنلاین خواهد بود و توضیح و ارائه طرح از طریق شرکت کنندگان در جلسه داوری به صورت مستقل و زمان بندی ارائه خواهد شد. همچنین حضور همه علاقمندان (معماران، دانشجویان، کارفرمایان و …) در جلسه داوری آزاد است.

اما مرحله دوم داوری نیز حضور و با توضیحاتی از طریق ارائه کنندگان انجام می گیرد. در واقع گزینش اولیه پروژه های شرکت کننده از طریق کنندگان هیئت داوری انجام خواهد شد و سپس لیست پروژه های کاندید (راه یافته) به مرحله دوم اعلام خواهد شد.

ارمغان احمدی، مصطفی امید بخش، هومن بالا زاده، یاسر جعفری، کامران حیرتی، کورش رفیعی، شیرین صمدیان، شادی عزیزی، شهاب میرزائیان (Chair داوری)، آرش نصیری و نغمه همتیان که از معماران هستند، این جایزه را نیز داوری می کنند.

اسامی پروژه های پذیرفته شده جهت راهیابی و قضاوت در مرحله دوم یکم اردیبهشت ماه 1403 خواهد بود. تاریخ داوری دهم و یازدهم و مراسم اهدا جوایز بیستم و هفتم اردیبهشت ماه 1403 در ساختمان کوشک واقع در اراضی عباس آباد تهران به صورت حضوری انجام می شود.

منبع: دنیای سفر

به "اعطای جایزه سال معماری ایران به بهترین پروژه های معماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای جایزه سال معماری ایران به بهترین پروژه های معماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید