افزایش مصرف اینترنت در اوج کرونا

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، بنابر گزارش یک مجموعه ارائه دهنده خدمات ابری در ایران، استفاده از اینترنت در سال 99 نسبت به سال پیش از آن با افزایش همراه بوده است.اوج ترافیک اینترنت در دو بازه زمانی مرداد و آبان سال 99 بوده که پیک های کرونا وارد کشور شده و قرنطینه به شکل جدی تری دنبال شد.

افزایش مصرف اینترنت در اوج کرونا

گزارش شرایط اینترنت در ایران در سال 99 که از سوی یک شرکت ارائه دهنده خدمات ابری منتشر شده است، جزئیاتی از شرایط اینترنت و رفتار کاربران در آن را نشان می دهد.

این گزارش با پردازش و تحلیل بیش از 18 میلیارد لاگ و رکورد ثبت شده طی سال 1399 تهیه شده و با ارائه اطلاعات جدیدی، شامل بخش های بیشتری نسبت به گزارش سال قبل است. کاربران مجموعه ابر دراک 45 میلیون نفر هستند و این گزارش بر مبنای رفتار آن ها تهیه شده است.

کاربران نهایی وب سایت ها

از سال گذشته به دلیل همه گیری کرونا، روش ها و سبک زندگی مردم دچار تغییراتی شده و این تغییرات در رفتارهای کاربران در اینترنت نیز تاثیرگذار بوده است.

بر اساس این گزارش اوج ترافیک اینترنت در دو بازه زمانی مرداد و آبان سال 99 بوده است. بازه هایی که پیک های کرونا وارد کشور شدند و قرنطینه به شکل جدی تر دنبال شد. نکته قابل توجه در این تحلیل ها این است که این افزایش در بازه فروردین 1400 که شاهد پیک چهارم کرونا بودیم، دیده نشده است.

نکته جالب گزارش این است که به دلیل شیوع کرونا، قرنطینه و بالا رفتن میزان دورکاری، ضریب استفاده از تلفن همراه به نسبت سال قبل با افزایش 7 درصدی رو به رو رشده است.

تحلیل دیگری که از رفتار کاربران نهایی وب سایت ها در این گزارش مشاهده می گردد، حاکی از این است که بیشتر از 50 درصد کاربران ایرانی از Google Chrome برای ورود به دنیای اینترنت استفاده می نمایند.

رشد 10 درصدی میزبانی سایت ها در داخل کشور

مدتها است به دلیل تحریم هایی که از سوی کشورهای خارجی انجام می گردد، شرکت های ایرانی تصمیم گرفتند برای دریافت خدمت بهتر و جلوگیری از بروز مسائل حاصل از تحریم، میزبانی (هاست) سایت های خود را به داخل کشور بیاورند. استقبال از این فرآیند با توجه به تسهیلاتی که برای این اقدام در نظر گرفته شده نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش پیدا نموده است.

رشد دو برابری حملات DDoS

بنابراین گزارش حملات منع سرویس دفع شده روزانه(DDoS) داخلی از ایران توسط دستگاه های آلوده به نرم افزارهای مخرب (Botnet) در تجهیزات همراه (تمامی دستگاه های هوشمند) از 15 درصد به 24 درصد افزایش داشته و همزمان با رشد دو برابری روبرو شده است.

همچنین تعداد حملات با حجم ترافیکی بالا نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و در مقابل حملات با تعداد درخواست زیاد مخرب افزایش قابل توجهی داشته اند.

بر اساس این داده ها، کاربران اینترنت در سال 1399 بیشتر از سال 1398 از اپراتورهای همراه استفاده نموده اند. ایرانسل و همراه اول از گروه اپراتورهای همراه هر دو در صدر رتبه بندی قرار دارند و آسیاتک و مخابرات ایران از گروه اپراتورهای ثابت رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

پیک زمان استفاده از اینترنت در ایران

نمودار توزیع تجمعی کاربران اینترنت ایرانی در روزهای مختلف هفته نشان از افزایش استفاده از اینترنت نسبت به سال 1398 دارد. این داده ها بنا به روزهای تعطیل هفتگی در هر کشور نمایش های متفاوتی دارند. بازدید کاربران ایرانی در سال 1399 در روزهای غیر تعطیل رشد بالایی داشته و همچنین در روزهای تعطیل هم به نسبت مدت مشابه در سال قبل با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.

گوگل کروم همچنان محبوب ترین مرورگر برای ایرانیان است و 47 درصد استفاده کاربران را به خود اختصاص داده است. استفاده گسترده از تلفن های همراه و مخصوصا گوشی های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، مرورگرهای موجود بر روی این گوشی ها را در رده های بعدی استفاده قرار داده است.

مرورگرهای مورد استفاده کاربران ایرانی

مطابق با داده های زیر کاربران موبایل در ایران نسبت به سال گذشته 7 درصد افزایش پیدا نموده اند. اقدام به طراحی اپلیکیشن به صورت اختصاصی برای دستگاه های قابل حمل هوشمند زمانی توجیه پذیر است که درصد قابل توجهی از کاربران شما از موبایل برای دسترسی به کسب وکار شما استفاده نموده باشند. ضریب 61 درصدی کاربران دستگاه های هوشمند همراه احتیاج به دسترسی پذیری کسب وکارها موضوعی گریزناپذیر است که مستلزم طراحی یا بازطراحی صفحات وب سایت برای این دسته از کاربران خواهد بود.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "افزایش مصرف اینترنت در اوج کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مصرف اینترنت در اوج کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید