تکمیل 3 کتابخانه نیمه تمام آبیک 3 میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، رمضان حیدری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در قزوین، درباره 3 پروژه نیمه تمام در این شهرستان گفت: در حال حاضر 3 کتابخانه عمومی نیمه کاره در شهرستان آبیک وجود دارد که تکمیل این کتابخانه ها می تواند جمعیت زیادی از مردم این شهرستان و روستاهای اطراف را تحت پوشش خدمات کتابخانه ای قرار دهد.

تکمیل 3 کتابخانه نیمه تمام آبیک 3 میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک بیان نمود: کتابخانه قشلاق به پیشرفت 20 درصدی رسیده است، طرح کتابخانه زیاران درحال کلنگ زنی و کتابخانه شهرک قدس در مرحله واگذاری زمین قرار گرفته است.

اعتبارات قطره چکانی اجرای پروژه ها را به تعویق می اندازد

حیدری گفت: جمعیت بیش از 100 هزار نفری شهرستان آبیک و پراکندگی روستاهای این شهرستان موجب شده است تا 3 کتابخانه نهادی و 2 کتابخانه مشارکتی این شهرستان نتواند جوابگوی احتیاج مردم باشد؛ از این رو سه طرح احداث کتابخانه در مناطقی که با احتیاجسنجی های مختلف و توجه به بافت جمعیتی احصاء شده بود، در نظر گرفته شد.

وی یادآور شد: اجرای این سه طرح قطعا می تواند احتیاج شهرستان آبیک به کتابخانه جدید را تا مدت زمانی طولانی مرتفع کند ولی با توجه به تزریق قطره چکانی اعتبارات و مسائلی که در جهت تامین هزینه ها و افزایش قیمت های اجرای کار وجود دارد، به نظر می رسد نخواهیم توانست در مدت زمان تعیین این طرح ها را به بهره برداری برسانیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی استان قزوین بیان نمود: با توجه به کمبود اعتبارات و احتیاج به ساخت کتابخانه در این مناطق کوشش شد تا طرح ها با زیربنای 500 مترمربع، اولویت سنجی و رعایت حداقل ها اجرایی گردد با این حال تامین 3 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه ها احتیاجمند همراهی مدیران در سطح ملی و استانی است.

حیدری گفت: تزریق قطره چکانی این اعتبارات می تواند مدت زمان لازم برای اجرای این طرح ها را افزایش دهد؛ درحالی که کوشش ما اجرای هر چه زودتر این طرح هاست.

ظرفیت خیرین حوزه کتاب در تکمیل پروژه های کتابخوانی

حیدری عنوان نمود: در این جهت نقش خیرین حوزه کتاب نیز مد نظر قرار گرفته شده است و کوشش کردیم تا از ظرفیت خیّرین کتابخوانی در تکمیل این کتابخانه های نیمه تمام بهره گیری گردد.

وی گفت: نوسانات قیمتی و مسائل مالی موجود در کشور از یک سو و احتیاج فرهنگی در این مناطق ازسوی دیگر موجب می گردد تا اجرای این پروژه ها در کنار همه سختی و محدودیت هایی که وجود دارد، به عنوان یک اولویت ازسوی نهاد کتابخانه های عمومی استان قزوین مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای توسعه خدمات کتابخانه ای

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک اضافه نمود: اگرچه در این شهرستان از نظر اعتبارات و امکانات دچار محدودیت هستیم، اما هرگز اجازه ندادیم این محدودیت مانع ارائه خدمات ما به مخاطبین گردد از این رو کوشش کردیم تا با استفاده از فضای مجازی خدمات فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی را به دورترین مناطق این شهرستان نیز برسانیم.

حیدری اضافه نمود: فعالیت کتابخانه های شهرستان آبیک در فضای مجازی و بهره گیری از اپلیکیشن های اجتماعی از مدت ها قبل از شیوع بیماری کرونا در دنیا شروع شده بود و همین مسئله موجب شد تا با ایجاد محدودیت های فیزیکی غافلگیر نشویم و با وجود تعطیلی کتابخانه های عمومی خدمات فرهنگی ما حتی یک روز هم تعطیل نشد.

وی گفت: خوشبختانه نگاه ویژه به فضای مجازی و ارائه خدمات فرهنگی در این بستر از یک سو و دسترسی مردم شهرستان در نقاط مختلف آبیک به اینترنت و گوشی موبایل توانستیم با همراهی همکاران خود در اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک و حضور فعالت کتابداران خلءا موجود در این مدت را پُر کنیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک عنوان نمود: خوشبختانه با مشارکت اعضای کتابخانه های عمومی این شهرستان مشارکت بالایی در جشنواره های فرهنگی و هنری را شاهد بودیم و توانست اتفاقات ارزنده ای را در این حوزه برای ما ایجاد کند.

کتابخانه سیار، رویای محقق نشده کتابخانه های عمومی استان قزوین

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک یادآور شد: بافت جمعیتی روستایی در مناطق شهرستان آبیک، پراکندگی نقاط روستایی و فاصله زیاد بعضی از روستاها از مرکز شهرستان موجب شده است تا ایجاد کتابخانه سیار به یک دغدغه تبدیل گردد اما از آنجائی که اجرای این طرح احتیاجمند اعتبار است فعلا پیروز به اجرای آن نشده ایم.

حیدری اضافه نمود: با مکاتبات اجرا شده درخواست امکانات برای ایجاد کتابخانه در این شهرستان اجرا شده است اما در حال حاضر یک کتابخانه سیار به همت کانون پرورشی فکری شهرک خاکعلی دایر شده است که با ارتباط خوب با نهاد کتابخانه های عمومی توانسته است کتاب را به مناطق روستایی شهرستان برساند.

وی گفت: در کوشش هستیم تا با همراهی با نهادهای مرتبط در این شهرستان از موازی کاری جلوگیری کنیم و ازسوی دیگر با بهره گیری از مسئولیت های مشترک بین نهادی با تمرکز توانمندی ها بتوانیم بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تکمیل 3 کتابخانه نیمه تمام آبیک 3 میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل 3 کتابخانه نیمه تمام آبیک 3 میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید