معاون میراث فرهنگی: بخش نامه لغو سفر مبهم نیست

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، چندی پیش معاونت میراث فرهنگی، بخش نامه ای را با عنوان لغو سفر صادر کرد که اعتراض شدید آژانس های مسافرتی و گردشگری را در پی داشت.

معاون میراث فرهنگی: بخش نامه لغو سفر مبهم نیست

این روزها، بحران کرونا در ایران، دامن بسیاری از کسب و کارهای کشور از جمله صنایع گردشگری و مسافرتی را گرفته است. اواخر بهمن اولین گزارش ها از موارد ابتلا به بیماری کرونا در کشور منتشر شد. متعاقب آن نیز آمار مرگ ومیر و ابتلای هموطنان به این بیماری به سرعت افزایش یافت. چنانچه به همین خاطر کلیه مدارس و دانشگاه ها و سایر مکان های عمومی کشور تعطیل شدند. پس از آن، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد مبارزه با کرونا، از شهروندان درخواست کردند تا از سفر به شهرهای آلوده و سفر به خارج از منطقه ها آلوده کشور خودداری کنند. سپس، بسیاری از کشورهای همسایه مرزهای هوایی و زمین خود را بستند و تورهای داخلی و خارجی نیز لغو شدند.

در بحبوحه همین فعل وانفعالات بود که معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بخش نامه لغو سفر را صادر کرد. در این رابطه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز در نامه ای خطاب به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، شرکت های گردشگری و مسافرتی را ملزم به پرداخت هزینه لغو تورها و پروازها بدون کسر جریمه کرد.

در بخش نامه لغو سفر از شرکت های مسافرتی درخواست شده تابرای استرداد کامل وجوه، نهایت همکاری را با مسافران داشته باشند.

در بخشی از این بخش نامه آمده است:

چنانچه از تاریخ اول اسفندماه امسال تا اطلاع ثانوی، گردشگری درخواست انصراف از سفر داشته باشد، کلیه تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری بدون هیچ گونه جریمه ای نسبت به استرداد وجوه دریافتی از گردشگران اقدام می کنند.

در همین حال، از مدیران تأسیسات گردشگری درخواست شده تا در قراردادهای کاری خود با ارائه کنندگان خدمات گردشگری در داخل و خارج کشور شرایط حاکم را مدنظر قرار دهند؛ اما پذیرش مفاد این بخش نامه به خصوص برای شرکت های هواپیمایی و گردشگری که قبل از بحران اخیر نیز حال وروز خوشی نداشتند، بسیار سخت است. ایام عید، دوره ای است که صنعت گردشگری از رخوتی که تقریبا پس از تابستان اتفاق می افتد، خارج می شود و انتظار دارد که بتواند در این مدت به درآمدزایی برسد؛ هرچند در همین بازه زمانی، بحران کرونا موجب شد گردشگران اقدام به لغو تورهای نوروزی خود کنند. طبق بخش نامه لغو سفر، شرکت های هواپیمایی، گردشگری و مراکز اقامتی باید نهایت همکاری را برای برگرداندن کامل وجوه گردشگران داشته باشند. با این حال، شرکت های مذکور اعلام کرده اند که امکان استرداد فوری تمام وجوه به مسافران را ندارند.

در واقع، شرکت های مسافرتی هنگام رزرو تورهای خارجی، مبلغ زیادی را به کارگزار، هتل و شرکت هواپیمایی پرداخت کرده اند. از این جهت، نمی توانند وجوهی را که ماه ها قبل پرداخت شده است، به محض درخواست لغو، برگشت دهند. علاوه بر آن، هزینه هایی از قبیل کارمزد صدور ویزا، ترجمه مدارک، خدمات زمینی و هتل نیز به راحتی قابل استرداد نبوده یا اصلا قابل برگشت نیستند. از طرفی، الزام شرکت های هواپیمایی خارجی به همکاری با طرف های ایرانی مسئله را پیچیده تر نیز می کند.

در همین رابطه و پیرامون اعتراض هایی که از سوی شرکت های گردشگری و هواپیمایی نسبت به بخش نامه اخیر شده بود، معاون میراث فرهنگی در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا گفت که گردشگری و صنایع دستی از اولین گروه هایی خواهند بود که بسته حمایتی دولت را به دلیل بحران کرونا دریافت می کنند. با این حال، معاون میراث فرهنگی همچنان بر برقراری شرایط فورس ماژور تاکید داشته و اعلام کرده است که لغو سفرها باید بدون هیچ گونه کسر جریمه ای انجام گیرد.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی که مسئولیت دبیرخانه کمیته پیشگیری و کنترل کرونا در حوزه های گردشگری و ورزشی را بر عهده دارد، در گفتگویی گفت:

بخش نامه لغو سفر، ناقص و مبهم نیست؛ اولین باری نیست که چنین بخش نامه ای را تنظیم می کنیم، این طور هم نیست که از جزئیات، اطلاعی نداشته باشیم. این بخش نامه کاملا کارشناسی و حقوقی تنظیم شده و منطبق بر قوانین داخلی و استانداردهای بین المللی است. با این وجود اگر ابهامی درباره مفاد آن وجود دارد، آمادگی رفع آن را داریم.

ولی تیموری در ادامه تاکید داشت که شرکت های گردشگری و مسافرتی، جریمه سفر را به مردم تحمیل نکنند.

معاون گردشگری ادامه داد:

از بخش خصوصی این انتظار می رود منصفانه با شرایط برخورد کند، وقتی رئیس جمهور و وزیر بهداشت از مردم خواسته اند سفر نروند، نمی توان خلاف آن رفتار کرد. اگر جریمه کنسلی سفر را به مردم تحمیل کنیم، معلوم است که آن ها را به سفر برانگیخته ایم. اگر احیانا این مسافران ناقل بیماری باشند، کارمندان آژانس و هتل و شهرهای دیگر را هم آلوده می کنند، آن وقت چه کسی پاسخگو است؟

معاون گردشگری در همین حال در جواب معترضان که این بخش نامه را دارای مصرف داخلی دانسته بودند، گفت:

ایرادی وارد شده که کاربرد این بخش نامه، داخلی است، در حالی که فورس ماژور یک قاعده بین المللی بوده و فقط در داخل کشورها اجرا نمی شود، چنانچه در قراردادها نوشته شده است، اگر در مبدا و مقصد یا هر دو، اتفاق غیرطبیعی، جنگ، زلزله و مسائلی خارج از اراده رخ داد، طرفین بدون کسر جریمه می توانند توافق را لغو کنند.

تیموری همچین تاکید داشت در صورت بدتعهدی طرف های خارجی در لغو تور و خدمات سفر، می توان از طریق وزارت امور خارجه مسئله را پیگیری و از طرف ایرانی دفاع کرد.

محمدعلى فرخ مهر، رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان ها نیز در گفت وگو با اقتصاد آنلاین گفت، مسافرانی که در تهران حضور دارند، می توانند بدون کسر هیچ گونه جریمه ای، پیش پرداختی را که بابت رزرو اتاق در هتل ها پرداخته اند، پس بگیرند. فرخ مهر اضافه کرد، مبلغ پیش پرداخت مراسم ها و همایش های لغوشده نیز به همین صورت بدون کسر هیچ مبلغی به مشتریان بازگردانده می شود. رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان ها خاطر نشان کرد، با هتل هایی که از مسافران جریمه دریافت کنند یا اینکه پیش پرداخت را به مسافران پرداخت نکنند، برخورد می شود.

منبع: کجارو / اقتصادآنلاین / خبرگزاری ایسنا

به "معاون میراث فرهنگی: بخش نامه لغو سفر مبهم نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون میراث فرهنگی: بخش نامه لغو سفر مبهم نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید