خبرنگاران انجام بررسی حرارتی نانومواد با دستگاه ایرانی DSC دما پایین

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، تهران- خبرنگاران- یک شرکت ایرانی برای برطرف احتیاج صنعت به بررسی حرارتی نانومواد، دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی دما پایین (DSC) را فراوری و به بازار عرضه کرد.

خبرنگاران انجام بررسی حرارتی نانومواد با دستگاه ایرانی DSC دما پایین

به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، DSC روشی بسیار قدرتمند مطالعه پارامترهای آنالیزی-گرمایی نانومواد بوده و از این روش می توان برای اندازه گیری دمای انتقال شیشه ای، بلورینگی و مطالعه حرارتی نانومواد و نانوکامپوزیت ها استفاده کرد.

دستگاه DSC دما بالای ساخت شرکت تجهیزات سازان پیشتاز مجهز به حسگر با قابلیت عملکرد دمایی تا 1600 درجه سانتی گراد بوده و برای آنالیز مواد با انرژی آنتالپی بیش از 18 ژول بر گرم مانند فلزات، آلیاژها، سرامیک ها، اکسیدها و کامپوزیت ها مناسب است.

به منظور حل چالش های موجود برای استفاده از روش آنالیز حرارتی در مطالعه مواد با انرژی آنتالپی پایین، به تازگی این شرکت اقدام به ساخت دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی دما پایین نموده که مجهز به حسگری با قابلیت دمایی 800 درجه سانتی گراد است.

نکته قابل توجه در مورد این دستگاه استفاده از حسگر با حساسیت بسیار بالا است که آنالیز مواد با انرژی آنتالپی کم (در حدود 3 ژول بر گرم) مانند پلیمرها، لاستیک ها، الیاف، بعضی مواد شیمیایی و مواد دارویی با انرژی آنتالپی پایین و مواد زیستی را امکانپذیر می نماید.

بنابراین می توان گفت که دستگاه DSC دما بالا و دما پایین تفاوت های زیادی با هم دارند، برای مثال در ساخت پیمایشگر دستگاه گرماسنجی دما بالا از آلیاژها و اجزا دما بالا استفاده می شوند؛ در حالی که پیمایشگر دستگاه گرماسنجی دما پایین از آلیاژی با تحمل دمای پایین تر ولی با حساسیت بسیار بیشتر به تغییرات آنتالپی استفاده می گردد. کوره دستگاه گرماسنجی دما پایین کوچک و قابل دسترسی برای تمیز کردن است؛ درصورتی که کوره دستگاه گرماسنجی دما بالا بسیار بزرگتر بوده و قابل تمیز کردن نیست.

به گفته مسوولان این شرکت، ساختار کوره دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی دما بالا به گونه ای است که استفاده از آن برای آنالیز پلیمرها، مواد آلی و لاستیک ها منجر به آسیب اتاقک کوره و حس گر شده و موجب آلودگی شدید اتاقک کوره می گردد که امکان برطرف آن وجود ندارد و باعث خطا در اندازه گیری می گردد. به همین دلیل تمام برندهای معتبر سازنده دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی، مدل های مختلفی برای کاربردهای دما بالا و دما پایین فراوری می نمایند.

گرماسنجی روبشی تفاضلی دارای کاربردهای بسیاری در طیف وسیعی از صنایع نظیر مشخص دمای انتقال شیشه ای، آنالیز واکنش های شیمیایی، نقطه ذوب و رفتار کریستالیزاسیون مواد، مطالعه تأثیر مواد افزودنی، پر نماینده ها و فرآوری مواد است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران انجام بررسی حرارتی نانومواد با دستگاه ایرانی DSC دما پایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انجام بررسی حرارتی نانومواد با دستگاه ایرانی DSC دما پایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید