راهنمای پرورش کاکتوس کریسمس

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، کاکتوسی زیبا بومی جنگل های بارانی برزیل، کاکتوس کریسمس، گیاهی محبوب است که نگهداری خیلی کمی می خواهد. به علاوه اگر نمی دانید بدانید که کاکتوسی گلدار هم هست!

راهنمای پرورش کاکتوس کریسمس

این کاکتوس نگهداری آسانی دارد و نیازهای کمی دارد و برای مدتی طولانی در خانه تان زندگی خواهد کرد. این گیاه کاکتوسی واقعی است اما کاکتوس منطقه ها استوایی است. کاکتوس کریسمس در محل زندگی اش در جنگل های استوایی و مرطوب بر روی شاخه های درختان و به صورت گیاهی هوازی رشد می کند. با چند حقه کوچک می توان کاکتوس کریسمس تان را وادار کنید همواره در خانه گل داشته باشد و هر سال گل بدهد.

شرایط نگهداری

- نور

این گیاه به مکانی با مقداری نور مستقیم نیاز دارد. وقتی گیاه را درون خانه نگه می دارید، هر چقدر که می تواند برایش نور تهیه کنید اما در طول تابستان آن را از معرض تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید چرا که ممکن است برگ های ترد گیاه بسوزند. اگر به گیاه آفتاب کمی برسد، گیاه دراز و باریک می شود و گل ها، اگر اصلا گیاه گل بدهد، کم خواهند شد.

می توانید کاکتوس کریسمس را در طول تابستان در بیرون از خانه پرورش دهید اما باید آن را در مکانی به دور از تابش مستقیم آفتاب و در زیر سایه بان قرار دهید.

- آبکمک

این کاکتوس بر خلاف کاکتوس های دیگر نیاز ندارد خاکش کاملا خشک شود و بعدا آبکمک شود. کاکتوس کریسمس را به طور مرتب آبکمک کنید و اجازه دهید خاکش در بی دو آبکمک اندکی خشک شود. در طول فصل گلدهی گیاه خاک را همواره کمی مرطوب نگه دارید.

- رطوبت

گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز گیاه تان تامین می شود.

- خاک

این کاکتوس را در گلدانی کوچک بکارید. گلدان گیاه نباید برایش بزرگ تر باشد. در واقع کاکتوس کریسمس با کوچک بودن گلدان و فشار بر ریشه هایش مسئله ای ندارد اما نباید در گلدانی که خیلی بزرگ است کاشته شود. برای کاشت گیاه از خاکی معمولی و مخصوص گلدان استفاده کنید.

- کود دهی

از بهار تا پاییز که شروع فصل گلدهی این گیاه است کاکتوس کریسمس تان را به طور مرتب کود دهی کنید. با این کار مطمئن می شوید گلدهی گیاه عالی خواهد بود.

گلدهی

کاکتوس کریسمس برای شروع گلدهی به شب های طولانی و دمای سرد نیاز دارد تا غنچه ها شروع به رشد کنند. با فرارسیدن پاییز و طولانی شدن طول شب ها و سرد شدن هوا، گیاه تولید گل را شروع می کند. اگر می خواهید خود گیاه را وادار به گلدهی کنید، 8 هفته زمان لازم دارید. برای گیاه 13 تا 15 ساعت تاریکی مطلق و بدون وقفه مهیا کنید، این به آن معنی است که هیچ گونه نوری از هیچ منبع نوری نباید به گیاه برسد، نه حتی یک لامپ و نه نوری از خیابان. می توانید گیاه را در این 8 هفته در انباری یا اتاقی تاریک بگذارید. زمانی که غنچه های گل ظاهر شدند، کاکتوس تان را به جای همیشگیش برگردانید. یکی از مسائل معمول در گلدهی کاکتوس کریسمس افتادن غنچه های گل قبل از باز شدن هستند، برای جلوگیری از این اتفاق مطمئن شوید که رطوبت هوا و خاک کاکتوس تان مناسب است. بهتر است که در این زمان جای گیاه را تغییر ندهید چون این تغییر جا باعث وارد شدن استرس به گیاه می شود.

تکثیر

کاکتوس کریسمس از طریق کاشت دانه و قلمه گیری تکثیر می شود.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه گیری، در ابتدای فصل رشد چند قلمه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی یا شن و ماسه کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

منبع: فوت و فن / bhg.com

به "راهنمای پرورش کاکتوس کریسمس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای پرورش کاکتوس کریسمس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید