ریواس، سوغاتی فصل بهار برای کاهش کلسترول و فشار خون

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، دم برگ خوراکی ریواس، پایین آورنده میزان کلسترول و فشار خون است؛ ریواس همچنین باعث کاهش چربی خون، بهبود عملکرد کلیه و کبد چرب غیرالکلی می گردد و در چاقی و پرفشاری خون بارداری مؤثر است.

ریواس، سوغاتی فصل بهار برای کاهش کلسترول و فشار خون

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ریواس یک گیاه کوهی است که در فصل بهار و تابستان در دامنه های کوه ها یافت می گردد و در زبان ترکی به آن اوشقون نیز می گویند، این گیاه از جمله گیاهان اصیل و با قدمت ایرانی به حساب می آید و از لحاظ طب سنتی سرد است، اما اگر با مقداری شکر یا عسل مصرف گردد، از سردی آن کاسته می گردد.

دکتر حورا آموزگار، داروساز و مسئول فنی مرکز خدمات تخصصی فراوری فرآورده های دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در مورد خواص این گیاه بهاری اظهار کرد: ساقه زیرزمینی این گیاه دارای خواص درمانی و متعادل کننده حرکات روده ای است و در یبوست و اسهال هر دو کاربرد دارد. از طرفی به دلیل دارا بودن مواد آنتراکینونی در انتهای ساقه اثرات ضد یبوستی دارد. ریواس دارای برخی عناصر نظیر پتاسیم - کلسیم است و از نظر ویتامین ها نیز تا حدودی غنی است.

وی افزود: دم برگ ریواس که قسمت قابل استفاده آن است، دارای مقداری اسیدهای آلی مانند اسید مالیک است که برای برطرف عطش و ایجاد سهولت در هضم غذا مفید است. همچنین دم برگ خوراکی ریواس، پایین آورنده میزان کلسترول و فشار خون است. ترشی اگزالیکی ریواس دارای اثر صاف کنندگی خون است. همچنین در طب سنتی از ریواس برای دفع برخی از باکتری های مضر استفاده می گردد.

دکتر آموزگار با اشاره به این که این گیاه در درمان زخم معده، خونریزی معده، هموروئید، التیام شقاق، التیام زخم های پوستی مؤثر است، افزود: ریواس باعث کاهش چربی خون، بهبود عملکرد کلیه و کبد چرب غیرالکلی می گردد و در چاقی و پرفشاری خون بارداری مؤثر است.

وی با بیان این که ریواس دارای اثرات ضد ویروسی است و به صورت موضعی مثل پماد آسیکلوویر عمل می نماید، افزود: از عصاره این گیاه به دلیل اثرات ضدویروسی در کنترل ویروس هپاتیت B استفاده می گردد. مصرف بیش از حد ریواس باعث کمبود کلسیم و تجمع اسید اگزالیک در بدن می گردد، بنابراین مصرف زیاد ریواس می بایست توام با مواد خوراکی دارای کلسیم کافی باشد، درغیر این صورت ممکن است ریسک فراوری سنگ کلیه را افزایش دهد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر آموزگار در مورد خواص ریشه ریواس گفت: ریشه ریواس دارای مقدار مناسبی اسید اکسالیک است که به دادن رنگ قهوه ای روشن به مو معروف است. وجود اسید اکسالیک باعث می گردد رنگ، مدت بیشتری بر مو بماند و با مواد شیمیایی قوی به پوست سر آسیب نمی رساند. ریواس با داروهای دیگوکسین، وارفارین، کورتیکواستروئیدها، دیورتیک ها و سایر ملین های محرک تداخل دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ریواس، سوغاتی فصل بهار برای کاهش کلسترول و فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریواس، سوغاتی فصل بهار برای کاهش کلسترول و فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید