شهر بدون خودرو در آلمان؛ تصویری از شهرهای آینده

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، طراحان پروژۀ نوسازی فرودگاه تِگِل در برلین امیدوارند که با تبدیل این منطقه به یک قطب تحقیقات فناوری، منطقه مسکونی و قرارگاه طبیعی، الگویی برای شهرهای بدون خودرو در آینده ایجاد نمایند.

شهر بدون خودرو در آلمان؛ تصویری از شهرهای آینده

وبلاگ ادکلن شنل | این برنامه توسعه ای با نام برلین TXL (جمهوری فناوری شهری) شامل پارک تحقیقاتی، ناحیه محوطه سازی شده و یک منطقه مسکونی بدون ماشین خواهد بود که مسکن 10000 نفر خواهد شد. ساخت و ساز در این سایت 5 کیلومتر مربعی اواخر سال جاری شروع خواهد شد و اتمام نخستین منطقه مسکونی برای سال 2027 برنامه ریزی شده است.

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل ، مدیریت این پروژه به عهده دولت ایالتی برلین است که به پروژه تگل، ماموریت توسعه و مدیریت برلین TXL را داده است. پروژه تگل، برلین TXL را یک اقدام منحصربفرد در اروپا خوانده و در صدد است آن را به یک مدل پایدار برای شهر های مدرنی تبدیل کند که با بحران مسکن روبه رو هستند. شرکت سازنده درباره این پروژه گفته است: این طرح نو برای شهرنشینی آینده از الان به بعد در نواحی همجوار در دسترس خواهد بود. برلین TXL در حال حاضر یک اقدام منحصربفرد در اروپا است، اگر نگوییم در تمام جهان.

مدیر اجرایی پروژه تگل، فیلیپ بوتیلر در بیانیه ای گفته است: در برلین، مانند بسیاری از شهر های دیگر، کمبود مسکن ارزان وجود دارد. این امر سبب می گردد اقشار کم عایدیتر از بخش مرکزی شهر به حاشیه رانده شوند. اما منظره ما فرق دارد: برلین TXL نباید فقط مختص افرادی باشد که عایدی بالایی دارند، بلکه یک فضای پایا و قابل زیست برای افراد از تمام سنین، صرف نظر از عایدیشان است.

شرکت سازنده می گوید این محله مسکونی که در غرب تونل فرودگاه احداث خواهد شد، یک شهر هوشمند و دوست دار محیط زیست است و پس از اتمام پروژه، گزینه های مسکن متنوعی دارد. 10 درصد واحد های مسکونی برای دانشجویان رزرو شده است. این برنامه توسعه شامل مدارس، مراکز مراقبت روزانه، تسهیلات خرید و فضا های عمومی می گردد و یک شبکه کم مصرف، گرمایش و سرمایش با دوام برلین TXL را فراهم خواهد نمود. این ناحیه بدون خودرو، خطوط و بزرگ راه های دوچرخه سواری خودش را هم خواهد داشت. نقشه های طراحی شدۀ این منطقه ساختمان هایی را نشان می دهد که پوشیده از گیاه هستند، همینطور سازه هایی که در اطراف پهنه های آبی باز ساخته شدند.

پروژه تگل میخواهد به فضاهای سبز اولویت بدهد

استودیوی معماری آلمان؛ وُن گِرکان، مارگ و شرکای معمار (GMP) که ساختمان های بروتالیست (زبره کاری) اولیه را در فرودگاه طراحی کردند، ساختمان های پایانه شش گوشه قدیمی را بازسازی نموده و آن را به پارک تحقیقاتی تبدیل خواهند کرد. تیم تگل در این خصوص گفته است: در جمهوری فناوری شهری حدود 1000 کسب و کار بزرگ و کوچک با 20000 کارمند در امر پژوهش، توسعه و فراوری کار خواهند کرد.

نزدیک به نیمی از کل فضا به عنوان قرارگاه طبیعی کنار گذاشته خواهد شد و Berlin Grün یا برلین سبز مسئول توسعه فضای سبز آن است.

علاوه بر ساخت مسکن های تازه، ساختمان های خود پایانه فردوگاه نیز به قطب فناوری تبدیل خواهند شد

فرودگاه اصلی تقریباً به طور کامل از بتن و فلز ساخته شده بود. فرودگاه تگل تنها فرودگاه برلین نیست که دستخوش تغییر و تحول شده است. فرودگاه تمپلهوف شهر که از سال 1927 تا سال 2008 فعال بوده نیز اکنون به عنوان یک فضای تفریحی و سایت نمایشگاهی و همینطور بزرگ ترین اردوگاه پناهندگان آلمان از آن استفاده می گردد.

منبع: dezeen

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "شهر بدون خودرو در آلمان؛ تصویری از شهرهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر بدون خودرو در آلمان؛ تصویری از شهرهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید