شواهد علمی رؤیت هلال ماه رمضان 1441 در ایران، ماه قمری 31 روزه نیست

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با تاکید بر اینکه ماه های قمری 29 و یا 30 روزه هستند و هرگز نمی تواند 28 روزه و یا 31 روزه باشند، گفت: در روز آدینه 30 شعبان هلال با ارتفاع نسبتاً خوب و مکث بیش از یک ساعت و درخشندگی نزدیک به دو درصد در افق غرب تهران و سایر شهرهای کشور قابل مشاهده است.

شواهد علمی رؤیت هلال ماه رمضان 1441 در ایران، ماه قمری 31 روزه نیست

مهندس مسعود عتیقی در گفت وگو با وبلاگ ادکلن شنل، با بیان اینکه موضوع رؤیت هلال نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اسلامی بلکه طی 150 سال اخیر در غرب نیز مورد توجه قرار داشته است، گفت: شماره ماه گرد نجومی بیانگر فعالیت یک قرن اخیر در کشورهای غربی است به نحوی که تا حدود دو دهه قبل رکورداران رؤیت هلال ماه های جوان غربی و بعضی از آنها امریکایی بوده اند.

وی اضافه کرد: ولی خوشبختانه با روینمودهای جدی آماتورهای کشور و رصدهایی که طی چندین سال اخیر در کشور اجرا شده است نه تنها نام ایرانیان در بالای فهرست رکورداران رؤیت قرار گرفته است بلکه مقالاتی در مجلات معتبر نجومی آمریکا در این زمینه به چاپ رسیده و فعالیت های رصدگران کشورمان را تبیین نموده است.

عتیقی جذابیت رؤیت هلال ماه را مربوط به پارامترهای علمی آن دانست که پس از محاسبه توسط رصدگران با استفاده از چشم و یا ابزارهای توانمند رصدی امکان مشاهده یک هلال جوان در شامگاه بیست و نهمین روز ماه قمری مورد آنالیز قرار می گیرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه از این نظر هلال های ماه به سه گروه هلال های قابل رؤیت، غیر قابل رؤیت و بحرانی تقسیم بندی می شوند، اضافه کرد: اگر محاسبات برای رؤیت یک هلال آن را قابل رؤیت نشان دهد، (با چشم و یا ابزارهای رصدی)، به معنای آن است که ضوابط علمی که گاهی اوقات تا 15 پارامتر علمی مورد نظر قرار می گیرد، برای آن هلال بالاتر از حد تجربی و رصدهای قبلی شیفتگان رؤیت هلال ماه بوده است.

وی ادامه داد: در هلال های غیر قابل رؤیت شرایط به گونه ای است که ضوابط علمی حکم به قابل مشاهده بودن آن با چشم و یا حتی ابزارهای رصدی در شامگاه بیست و نهمین روز از ماه قمری نمی کند.

عتیقی با بیان اینکه در این میان بعضی هلال ها هستند که به هلال بحرانی معروف شدند، یادآور شد: این نوع هلال ها اختصاص به ماه رمضان و یا ماه های قمری الزاما ندارد ولی شرایط رصدی این گونه هلال ها به گونه ای است که بعضی از هلال های مهم در تراز رصدهای تجربی قرار می گیرد و حتی گاهی پایین تر از این ترازها واقع شده است.

وی اضافه کرد: از این رو برای رصدگران بسیار مورد توجه است که برای رصد چنین هلال هایی اقدام نمایند.

عتیقی اضافه کرد: دلیل تاکید بر روز بیست و نهم ماه قمری آن است که دوره هلالی ماه ها 29.5 شبانه روز است و با توجه به عدم وجود نیم شبانه روز در تقویم با کم کردن این مقدار از عدد مورد اشاره به عدد 29 می رسیم و با اضافه کردن نیم شبانه روز به این عدد (29.5) به 30 شبانه روز خواهیم رسید.

عتیقی اظهار کرد: بنابراین ماه های قمری 29 و یا 30 روزه هستند و هرگز نمی تواند 28 روزه و یا 31 روزه باشند و به همین دلیل است که در صورت عدم امکان رؤیت هلال در بیست و نهمین شامگاه یک ماه قمری، به طور قطع آن هلال در شامگاه روز سی ام (روز بعد) قابل مشاهده خواهد بود و چه بسا از نظر درخشندگی، طول کمان، ارتفاع ماه و بعضی پارامترهای علمی دیگر در روز سی ام در افق بالا دیده گردد. بر این اساس به سراغ امکان رؤیت پذیری هلال رمضان 1441 قمری می رویم.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به رؤیت پذیری ماه رمضان سال 1441 قمری شرح داد: با توجه به لحظه مقارنه که ساعت 6 و 56 دقیقه صبح روز پنج شنبه 4 اردیبهشت سال 1399 برابر با 29 شعبان 1441 است، به اولین غروب پس از مقارنه یعنی غروب این روز توجه می کنیم اما متاسفانه بسیاری از پارامترها شرایط نامناسبی برای امکان رؤیت پذیری این هلال در شامگاه پنج شنبه حاکم است.

وی سن هلال ماه در لحظه غروب خورشید روز پنج شنبه را 13 ساعت و 6 دقیقه ذکر کرد و با بیان اینکه این میزان سن نسبتا خوبی برای یک هلال محسوب می گردد، اضافه کرد: اما پارامتر دیگری همچون ارتفاع ماه در شهر تهران به عنوان پایتخت کشور مشاهده می کنیم، کمتر از 3 درجه و درخشندگی ماه حدود 3 دهم درصد است. از سوی دیگر با توجه به لحظه غروب خورشید در شامگاه پنجشنبه چهارم اردیبهشت ماه جاری در تهران که ساعت 19 و 44دقیقه خواهد بود، و لحظه غروب ماه ساعت 20 و 2 دقیقه است، مکث هلال در افق کم، حدود 18 دقیقه است.

عتیقی با اشاره به شرایط رؤیت هلال ماه در سایر کشورها، گفت: زمانی که به این پارامترهای علمی در سایر شهرها حتی در شهرهای جنوبی و غربی تر کشور از جمله شهر اهواز دقت گردد، مشاهده می گردد که تنها کمی شرایط رؤیت بهتر شد؛ به طوری که ارتفاع هلال از افق در شهر اهواز در غروب پنج شنبه حدود چهار درجه است و مکث ماه حدود 23 دقیقه خواهد بود.

این فعال حوزه نجوم آماتوری اضافه کرد: بنابراین با جمع بندی روابط علمی رؤیت هلال رمضان 1441 از دیدگاه نجومی اینگونه نتیجه می توان گرفت که هلال در هیچ جای پهنه ایران با چشم و چه بسا با ابزارهای قدرتمند رصدی قابل رؤیت نخواهد بود.

وی اضافه کرد: اگر به صورت جهانی به موضوع رؤیت هلال ماه توجه کنیم رصد هلال ماه در غروب پنجشنبه چهار اردیبهشت در غربی ترین نقاط کره زمین نسبت به کشورمان مثلا در غرب آمریکای جنوبی با چشم چه بسا میسر باشد.

عتیقی تاکید نمود: بدیهی است که در روز آدینه 30 شعبان هلال با ارتفاع نسبتا خوب و مکث بیش از یک ساعت و درخشندگی نزدیک به دو درصد در افق غرب تهران و سایر شهرهای کشور قابل مشاهده است.

به گفته وی، ضوابط علمی این هلال به گونه ای است که با چشم و یا با ابزارهای رصدی در شامگاه پنج شنبه امکان رصد آن نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شواهد علمی رؤیت هلال ماه رمضان 1441 در ایران، ماه قمری 31 روزه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهد علمی رؤیت هلال ماه رمضان 1441 در ایران، ماه قمری 31 روزه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید