عراق: نفت کش بمب گذاری شده از بندر الفجیره امارات می آمد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق از خنثی سازی مین انفجاری چسبیده شده به نفت کشی در آب های بین المللیِ نزدیک به بنادر جنوبی عراق خبر داد. همچنین یک مقام عراقی گفت، این نفت کش از بندر الفجیره امارات راهی بندر ام قصر شده بود.

عراق: نفت کش بمب گذاری شده از بندر الفجیره امارات می آمد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، علی العقابی، سخنگوی کانون دریاداران عراقی از جزئیات جدیدی درباره کشتی لنگر انداخته در آب های منطقه ای عراق خبر داد و گفت، این کشتی از بندر الفجیره امارات سفر خود را شروع کرده بود.

العقابی به خبرگزاری المعلومه گفت، این کشتی با مین های متوسط بمب گذاری در لیبریا ثبت شده و از بندر الفجیره آمده بود و با شرکت سومو برای ذخیره سازی نفت صادراتی قرارداد داشت و نه به بنادر عراق بلکه به سکوهای صادرات نفت رفت.

العقابی افزود: اعلام جزئیات چه در خصوص هدف گیری بنادر از طریق بمب گذاری کشتی ها در الفجیره یا حمله دریایی در حیطه اختیارات نیروهای امنیتی است چرا که بزرگترین تهدید در خط دریانوردی دریایی عراق محسوب می شود.

العقابی شرح داد: اطلاعات درباره کشتی روز گذشته به دست ما رسید و نیروهای دریایی عراق فورا وارد عمل شدند و توانستند به خطر سرانجام داده و بعد از برداشتن مین ها کشتی را از آب های منطقه ای دور کردند.

او اشاره کرد، انفجار اگر رخ می داد فاجعه ای برای کشتی های مجاور و سکوهای صادرات نفت را رقم می زد زیرا برای ذخیره سازی نفت و سوخت استفاده می شوند و انفجارشان گسترده می شد.

مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق نیز از خنثی سازی مین انفجاری چسبیده شده به نفت کشی در آب های بین المللی نزدیک به بنادر جنوبی عراق خبر داد.

به نقل از میدل ایست نیوز، مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق در بیانیه ای شرح داد: در پی تلاش های فنی مدیریت مبارزه با مواد منفجره در وزارت کشور با همکاری فرماندهی نیروی دریایی، مین انفجاری چسبیده شده به یکی از کشتی ها در منطقه انتظار کشتی ها در آب های بین المللی خنثی شد همچنین تحقیقات برای آگاهی از ابعاد این حادثه شروع شده است و متعاقبا جزئیات آن اعلام خواهد شد.

واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق روز گذشته با صدور بیانیه ای بیان نمود: در ساعت 4 عصر روز پنج شنبه 31 دسامبر 2020، شیء خارجی متصل به یکی از کشتی ها در منطقه انتظار در آب های بین المللی مشاهده شد.

در ادامه بیانیه آمده است که مشخص شد این کشتی از شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) اجاره شده و کشتی دیگری در کنار آن در حال سوختگیری است که بلافاصله تیمی از متخصصان کار با مواد منفجره از وزارت کشور عراق به منطقه فاو منتقل شده و با هماهنگی نیروی دریایی ارتش عراق به سمت کشتی مذکور رفت.

کشتی با وجود ارتفاع و شدت امواج تخلیه شد و مشخص شد که یک مین دریایی بزرگ در کشتی به کار رفته است.

اما شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق با انتشار بیانیه ای به شایعات مطرح شده درباره کشف یک شیء مشکوک بر بدنه یک نفتکش و شایعات درباره آن واکنش نشان داد.

میدل ایست نیوز گزارش داد: شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق (سومو) با انتشار بیانیه ای به شایعات مطرح شده درباره کشف یک شیء مشکوک بر بدنه یک نفتکش و شایعات و اظهارنظرها درباره آن واکنش نشان داد.

این شرکت در این اطلاعیه که امروز (شنبه 2 ژانویه) منتشر شده تأکید کرده که این نفت کش به اجاره یک شرکت طرف قرارداد با شرکت سومو برای انتقال گازوئیل درآمده بوده و کار آن انتقال گازوئیل به نفت کش های شرکت های بزرگ بوده و ارتباط مستقیم با بنادر صادرات نفت خام نداشته است.

در بیانیه اضافه کرده شده که این نفت کش از 5 نوامبر در منطقه مخطاف در نزدیکی بندر خور الزبیر پهلو گرفته بوده و برخلاف آنچه در رسانه ها آمده از هیچ یک از کشورهای منطقه به اینجا نیامده است.

این شرکت تأکید کرده که این نفت کش فاصله زیادی از بندر نفتی بصره دارد و برای عملیات صادرات نفت خام و نفت کش های موجود در این بندر هیچ خطری ندارد و عملیات صادرات طبق برنامه سابق جریان دارد.

در این بیانیه اضافه کرده شده که تحقیقات در این باره زیر نظر مستقیم بالاترین مقام امنیتی کشور جریان دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عراق: نفت کش بمب گذاری شده از بندر الفجیره امارات می آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق: نفت کش بمب گذاری شده از بندر الفجیره امارات می آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید