دلیل توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، عضو کمیته ملی واکسن کرونا ضمن تشریح آخرین اخبار از فراوری واکسن های ایرانی کرونا، توضیحاتی درباره چرایی عدم واردات واکسن فایزر (که قرار بود برای خرید آن از منابعی از غیر از آمریکا و انگلستان اقدام گردد)، ارائه کرد.

دلیل توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی

دکتر مصطفی قانعی در گفت وگو با وبلاگ ادکلن شنل، درباره آخرین اخبار از واکسن های ایرانی کرونا، اظهار کرد: نسبت به شرایط قبلی که داشتیم واکسن های کووایران برکت و پاستوکووک در فاز سوم قرار دارند و واکسن های اسپایکوژن، کووپارس و فخرا هم در مراحل پایانی فاز سوم قرار دارند. واکسن نورا در شرف ورود به فاز سوم و واکسن اسوه هم درحال ورود به فاز اول مطالعات بالینی است.

آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی

وی با بیان اینکه طرح های هفت شرکت هم در مرحله پیش بالینی است، اعلام کرد: واکسن MRNA شرکت رناپ هم پرونده اش را تحویل داده است اما ایراداتی از آن گرفتند که در حال برطرف آنها است تا مجوزهای لازم را اخذ کند.

وی درباره فراوری انبوه دو واکسن کووایران برکت و پاستوکووک، تاکید نمود: هرکسی بتواند در کشور واکسن فراوری کند رضایت بخش است اما جزئیات فراوری هر شرکت را از مسئولین مربوطه باید پرسید. در خصوص واکسن پاستوکووک باید به تدریج تجهیزات فراوری آن داخل ایران نصب گردد و فراوری صنعتی آن در کشور شروع گردد تا بتواند به مقدار وسیعی فراوری کند و توزیع گردد. هنوز درحال واردات این واکسن از کوبا هستیم؛ ولی طبیعتا کوبا هم محدودیت هایی در فراوری دارد. امیدواریم فراوری ایران به زودی شکل بگیرد تا در حجم بالا بتوانیم این واکسن را تامین کنیم.

اما و اگرهای واکسیناسیون سنین کمتر از 12 سال علیه کرونا

قانعی درباره واکسیناسیون افراد زیر 18 سال هم اعلام کرد: در بعضی منابع علمی اسم می گردد افراد بالای 14 سال را با بزرگسالان یکسان در نظر بگیریم، اما واکسیناسیون کمتر از 12 سال اکنون موضوع قابل بحث در جهان است و باید نتایج جهان در این زمینه را هم مطالعه کنیم. از طرفی باید از واکسن داخلی نورا هم حمایت کنیم تا بتواند تحقیقات خود بر این گروه سنی را انجام دهد. نحوه واکسیناسیون افراد زیر 12 سال بر اساس پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

اهمیت واکسیناسیون سنین زیر 18 سال

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون افراد زیر 18 سال، اعلام کرد: اگر اطفال به کرونا مبتلا شوند معمولا بدون علامت است و بیشتر نگرانی ما هم همیشه بزرگسالان بودند. درمورد واکسیناسیون هم چون واکسن ضعیف شده یا کشته شده ویروس است، خطری آنها را تهدید نمی نماید و ایمنی خوبی برایشان ایجاد می نماید. در واقع در خصوص سایر واکسن ها هم که در سنین کودکی تزریق می گردد، واکسن اثربخشی بالایی دارد، هرچه سن افزایش پیدا کند نتایج نشان داده است که شش ماه بعد دوباره ایمنی واکسن کاهش می یابد و بنایراین این تصور باید در مردم شکل گیرد که واکسن عمدتا مخصوص بچه ها است و بچه ها برترین پاسخ را به آن می دهند و اگر در جایی از جهان این نتایج درخشان باشد باید از آن استفاده کرد.

دلیل توقف اقدامات برای واردات فایزر

او درخصوص ورادات واکسن فایزر هم گفت: مطلب این بود که طرح مطالعاتی تزریق واکسن فایزر بر خانم های باردار متوقف شد؛ زیرا داوطلبین پروژه را رها کردند و بر همین اساس هم چون فایزر نتایجی بر خانم های باردار نداشت و منتشر نکرد، این واکسن برای این امر وارد نشد. باید واکسنی را برای خانم های باردار تزریق کنیم که قبلا امتحانش را پس داده باشد. برای کادر درمان هم واکسن های متعددی در نظر گرفته می گردد و شاید اینکه تزریق دوز سوم کادر درمان را تا رسیدن فایزر (که پیش از این اعلام شده بود برای خرید آن از منابعی غیر از آمریکا و انگلستان اقدام میگردد) متوقف کنیم، صحبت درستی نباشد، اگر شش ماه از تزریق دوز دوم گذشته باشد باید واکسیناسیون یادآور انجام گردد.

واردات واکسن جانسون و جانسون در برنامه واقع شده است

وی درباره واکسن جانسون و جانسون، گفت: ورادات آن هم در برنامه واقع شده است اما مقدار واردات و زمان آن را سازمان غذا و دارو اعلام می نماید ولی منعی برای وارداتش نبود.

قانعی در پاسخ به این سوال که آیا ایران برنامه ای برای اقدام به اخذ مجوز سازمان جهانی بهداشت برای واکسن هایش را دارد یا خیر؟، گفت: هنوز نتایج واکسن هایی که فراوری کردیم منتشر نشده است. اگر نتایج منتشر گردد این یک گام است که بتوانیم پرونده برای سازمان بهداشت جهانی ارسال کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دلیل توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید