فناوری مسئله 3 جسم ساخته شد: خواندن فکر بدون احتیاج به تراشه مغزی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا با معرفی دستگاه پوشیدنی تازه متا که به زودی عرضه می گردد، ادعا کرد که این ابزار می تواند سیگنال های مغز را بخواند. اولین کاربرد این فناوری، عینک های واقعیت افزوده خواهد بود.

فناوری مسئله 3 جسم ساخته شد: خواندن فکر بدون احتیاج به تراشه مغزی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل و به نقل از ایسنا، مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا گفته است که شرکتش در حال پیشرفت در توسعه اولین رابط عصبی مصرف نماینده بر پایه دستگاه های پوشیدنی غیرتهاجمی است که می توانند سیگنال های مغز را برای کنترل رایانه ها تفسیر نمایند.

زاکربرگ گفت: یکی از چیزهایی که من در خصوص آن بسیار هیجان زده ام، آن است که فکر می کنم به زودی آغاز به ارائه بعضی از رابط های عصبی مصرف نماینده خواهیم کرد. من فکر می کنم که بسیار جالب توجه خواهد بود. این دستگاه ها برخلاف تراشه مغزی شرکت نورا (Neuralink) متعلق به ایلان ماسک چیزی نیستند که احتیاج به کاشته شدن در مغز شما داشته باشد، بلکه ابزاری قابل پوشیدن روی مچ دست است که می تواند سیگنال های عصبی را که مغز شما به وسیله اعصاب به دست شما می فرستد، بخواند.

شرکت متا برای اولین بار در مارس 2021 به عنوان بخشی از تحقیقات آزمایشگاه های واقعیت فیس بوک در خصوص توسعه تعامل مبتنی بر مچ دست بحث کرد. مچ بند متا با استفاده از الکترومیوگرافی (EMG) برای تفسیر سیگنال های مغز در خصوص حرکت های دست موردنظر و ترجمه آن ها به دستوراتی برای کنترل دستگاه ها کار می نماید.

زاکربرگ اضافه نمود: ما اساساً می توانیم آن سیگنال ها را بخوانیم و از آن ها برای کنترل عینک یا سایر دستگاه های محاسباتی استفاده کنیم. البته هنوز در ابتدای راه هستیم و هرچند هنوز اولین نسخه از محصول را عرضه ننموده ایم، اما کار با آن داخل شرکت نشان داده که واقعاً جالب است.

مدیرعامل متا اوایل امسال گفت که این مچ بند عصبی می تواند طی تنها چند سال با استفاده از هوش مصنوعی برای غلبه بر محدودیت های ردیابی حرکتی مبتنی بر دوربین، به یک محصول مصرفی تبدیل گردد.

زاکربرگ که رابط های عصبی را برای کار با عینک هوشمند واقعیت اضافه نموده ری-بن متا در نظر گرفته، ادامه داد: ویژگی قهرمانانه در آن ها ادغام هوش مصنوعی در آن هاست. ما واقعاً به داشتن هوش مصنوعی چندوجهی نزدیک شده ایم. می توانید درباره چیزهایی که در اطرافتان می گذرد، از آن بپرسید و می تواند ببیند چه اتفاقی می افتد و به سؤالات پاسخ دهد. این بسیار قابل توجه است.

به همین دلیل، شرکت متا به تازگی نسخه نوی از هوش مصنوعی مخصوص خود موسوم به Meta AI را منتشر نموده است که به عنوان یک دستیار در برنامه ها و عینک های این شرکت عمل می نماید. زاکربرگ در معرفی این فناوری گفته بود: هدف ما ساختن هوش مصنوعی پیشرو در دنیا است و هوش مصنوعی متا با مدل نو هوش مصنوعی Llama 3 که ما آن را متن باز منتشر می کنیم، ارتقاء می یابد.

در همین حال، قانون گذاران در ایالات متحده در حال کار روی تعریف و تصویب قانونی با هدف حفاظت از حریم خصوصی درزمینهٔ نوپای نوروتکنولوژی هستند. قانون حفاظت از حریم خصوصی داده های بیولوژیکی که تعریف داده های حساس را برای در بر گرفتن داده های بیولوژیکی و عصبی توسعه می دهد، همین هفته گذشته در کلرادو تصویب شد.

5454

منبع: خبرآنلاین

به "فناوری مسئله 3 جسم ساخته شد: خواندن فکر بدون احتیاج به تراشه مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری مسئله 3 جسم ساخته شد: خواندن فکر بدون احتیاج به تراشه مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید