ماده ای که حتی از الماس هم سخت تر است!، عکس

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، الماس یکی از سخت ترین مواد شناخته شده برای بشر است، اما کارشناسان فکر می نمایند که می توان آن را به چیزی سخت تر نیز تبدیل کرد.

ماده ای که حتی از الماس هم سخت تر است!، عکس

تینا مزدکی: این سنگ های قیمتی که ساخته دست طبیعت هستند و از کریستال های کربن تشکیل شده اند، فقط در اعماق زمین یافت می شوند و پژوهش ها حتی نشان می دهد که چشمه های الماس می توانند به شکل یک پدیده بزرگ زمین شناسی به سطح زمین پرتاب شوند. در حالی که قبلا تصور می شد الماس ها به علت شبکه چهار ضلعی که یک ساختار ذره ای بسیار ناهموار است، یکی از سخت ترین موادبه شمار می روند، دانشمندان اکنون راهی برای تبدیل آن به چیزی حتی سخت تر پیدا نموده اند.

فیزیکدانان آمریکایی و سوئدی شبیه سازی را ارائه نموده اند که ظاهرا 30 درصد بیشتر از الماس در برابر فشرده سازی مقاوم است. آن ها شبیه سازی های دینامیک مولکولی با دقت کوانتومی را روی یک ابررایانه انجام دادند تا نحوه رفتار الماس را تحت فشار و دماهای بالا که از نظر تئوری آن را ناپایدار می نماید، آزمایش نمایند. نتایج آن ها که چگونه جزئیاتی در خصوص شرایطی که تحت آن اتم های کربن در الماس می توانند برای ایجاد ساختار غیرعادی تحت فشار قرار گیرند را نشان داد.

این پیکربندی به عنوان فاز مکعبی هشت اتمی (BC8) شناخته می گردد و تنها در دو ماده دیگر سیلیکون و ژرمانیوم تا به امروز روی زمین مشاهده شده است. روی زمین، فاز کربن BC8 به طور طبیعی وجود ندارد، اما تصور می گردد که در فضای بیرونی سیاره ما و در محیط های بسیار تحت فشار درون سیارات فراخورشیدی، ممکن است وجود داشته باشد.

ساختار BC8 شکل نزدیکترین خویشاوند چهاروجهی خود را کامل حفظ می نماید، با این تفاوت که دیگر شکاف موجود در الماس را ندارد. در حالی که این تئوری صحیح است، کوشش ها برای سنتز آن، در واقعیت، هنوز ناموفق بوده است. این به این علت است که منطقه بسیار کوچکی از دما و فشار وجود دارد که در آن فاز BC8 می تواند رخ دهد و آن محدوده هنوز ناشناخته است. دانشمندان پیش بینی نموده اند که فاز BC8 پس از الماس تنها در یک ناحیه باریک با فشار بالا و دمای بالا از نمودار فاز کربنی قابل دسترسی است.

منبع: indy100

323

منبع: خبرآنلاین

به "ماده ای که حتی از الماس هم سخت تر است!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده ای که حتی از الماس هم سخت تر است!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید