مشاهده پلنگ در مرز ایران و ترکمنستان افزایش یافت

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: نیمه نخست سال جاری هفت نوبت پلنگ در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی شهرستان شیروان و همجوار با مرز ترکمنستان مشاهده شده است که البته، مشاهدات در سال های گذشته خیلی کمتر بوده است.

مشاهده پلنگ در مرز ایران و ترکمنستان افزایش یافت

به گزارش ایرنا، حسن پهلوان گفت: به دلیل بارندگی های مناسب پارسال و سال جاری طعمه پلنگ زیاد شده است که این وضعیت افزایش تعداد دفعات مشاهده این گونه با ارزش را در پی داشته است.

وی گفت: سال جاری دو نوبت حمله پلنگ به دام ها در این منطقه گزارش شده است که بر اثر آن تنها دو راس گوسفند تلف شدند.

وی اضافه کرد: چوپانان و عشایر در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی علیرغم حمله پلنگ به دام های خود، هیچ گونه آسیبی به این گونه با ارزش وارد نکرده اند که باید از آنها قدردانی کرد.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با 18 هزار هکتار وسعت در شهرستان شیروان و مرز بین ایران و ترکمنستان قرار گرفته است که دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.

گلیل و سرانی در 85 کیلومتری شهر شیروان قرار گرفته است. این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی های خاص طبیعی از جمله جنگل های انبوه درختان ارس و گوناگونی بسیار بالای پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، در 27 تیر ماه سال 1350 منطقه حفاظت شده اعلام شد.

پلنگ ایرانی، زیر پوشش بیمه است و خسارت های این گونه ارزشمند به انسان و دام، توسط بیمه جبران می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مشاهده پلنگ در مرز ایران و ترکمنستان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده پلنگ در مرز ایران و ترکمنستان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید