ناشران، کمیک را گونه ای سبک سرانه می بینند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مراسم رونمایی از دومین جلد رمان گرافیکی ارشیا نوشته اشکان رهگذر برگزار گشت.

ناشران، کمیک را گونه ای سبک سرانه می بینند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل به نقل از روابط عمومی استودیو هورخش، دومین جلد رمان گرافیکی ارشیا از سری رمان های مصور انیمیشن سینمایی آخرین داستان با حضور اشکان رهگذر، نویسنده و کارگردان، امید ابراهیم، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و رسول رضایی جو، طراح و تصویرگر در گالری عمارت روشنان(واقع در اندرزگو) برگزار شد.

این مراسم با صحبت های اشکان رهگذر، کارگردان انیمیشن سینمایی آخرین داستان و نویسنده مجموعه رمان های گرافیکی جمشید و ارشیا آغاز شد.

رهگذر با تشکر از تیم استودیو هورخش برای پدیدآوردن این رمان های گرافیکی گفت: ارشیا شخصیتی است که طی نگارش فیلمنامه انیمیشن سینمایی آخرین داستان شکل گرفت. این شخصیت در شاهنامه وجود ندارد ولی برای تبدیل قصه ضحاک، فریدون و کاوه آهنگر به فیلمنامه نیاز به شخصیت مکملی داشتیم که منجر به شکل گیری شخصیت ارشیا شد.

او ادامه داد: روایت قصه زندگی ارشیا در رمان های گرافیکی ارشیا هم بهانه ای شد تا داستان زندگی تهمورث، پدر جمشید را روایت کنیم. در واقع ارشیا نقطه ای است که این داستان ها را به هم متصل می کند.

رهگذر با اشاره به انتقادهایی که از تغییر شاهنامه در این آثار می شود خاطرنشان کرد: بسیاری از ما می پرسند که چرا اسطوره ها را تغییر دادید و به اصل متن وفادار نماندید؟! واقعیت این است که اسطوره های ما در ادبیات متبلور می شوند، شاهنامه از طریق شعر مطرح می شود و این مدیا قابل بازگویی به همین شکل در سینما نیست. البته که خود فردوسی هم هنگام نگارش شاهنامه مجبور شده است دخل و تصرفی در قصه ها داشته باشد تا در قالب شعر بیان شوند.

نویسنده رمان گرافیکی ارشیا تاکید کرد: اگر ما بخواهیم برای نوجوانان و جوانان امروزی که بازی های روز دنیا را بازی می کنند و فیلم ها و انیمیشن های روز دنیا را تماشا می کنند، شاهنامه را عین به عین نقل کنیم آن قدر جذاب و خواندنی نخواهد بود. بنابراین مجبور هستیم این اساطیر را با نیاز امروز به روز کنیم تا بتوانیم با مخاطبان ارتباط برقرار کنیم.

رهگذر با خوانش بخشی از دیباچه نوین شاهنامه ـ نوشته بهرام بیضایی ـ گفت: بخش هایی از این فیلمنامه که استاد بیضایی درباره مرگ فردوسی نوشته است، شبیه وضعیت امروز جامعه ماست. این فیلمنامه درباره افرادی است که بر سر مزار فردوسی ایستاده اند و اجازه تشییع پیکر او را نمی دهند.

او اضافه کرد: انیمیشن سینمایی آخرین داستان و دو مجموعه رمان گرافیکی جمشید و ارشیا ادای دین من به این اثر بزرگ فردوسی است و دومین جلد از رمان گرافیکی ارشیا آخرین حضور من در پروژه آخرین داستان است. حتی اگر بخواهم باز هم درباره شاهنامه کاری انجام دهم در بستر دیگری خواهد بود. البته کارهای دیگری در بستر آخرین داستان در استودیو هورخش در حال تولید است که من نویسنده آن نیستم.

رهگذر با دعوت از امید ابراهیم، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اظهار کرد: استاد ابراهیم، در دوره کارشناسی ارشد استاد من بودند و جرقه انتشار کمیک و رمان های گرافیکی در استودیو هورخش از کلاسی که با ایشان داشتم زده شد. استاد بسیار مرا تشویق می کردند و خودشان از علاقه مندان پیگیر رمان های گرافیکی و کمیک هستند.

ابراهیم با اشاره به تقسیم بندی های هنر در اوایل قرن نوزدهم گفت: در آن زمان هنر به پنج دسته معماری، مجسمه سازی، نقاشی، موسیقی و شعر تقسیم می شد، اما طی سال ها با توجه به تغییر زیباشناسی هنر معاصر این دسته بندی تغییراتی کرد. هنرهای نمایشی، سینما و هنرهای بصری هم به این دسته بندی اضافه شدند و در ادامه داستان مصور به عنوان هنر نهم به عنوان آخرین رشته هنری به این تقسیم بندی ها اضافه شد.

او با بیان این که وارد شدن کمیک به هنر کار آسانی نبود در اینباره توضیح داد: کمیک به عنوان نوعی از ادبیات سبک سرانه شناخته می شد. ولی منتشر شدن کمیک پیروزی همچون تن تن که به بیش از 50 زبان ترجمه شده و انتشار مانگا و زیر شاخه های آن در ژاپن، شرایطی فراهم کرد که کمیک وارد رشته هنر شود و حتی امروز در دانشگاه ها تدریس شود.

ابراهیم درباره رویکرد ایرانیان نسبت به کمیک گفت: ایرانیان عاشق روایت هستند، شاهنامه یکی از کتاب هایی است که این موضوع را نشان می دهد. ولی در رابطه با کمیک، در دوران زندیه مدلی از کارت پستال درست می شد که معلم مکتب خانه آن را به همراه متنی به بچه ها می داد. تولید این کارت پستال ها در اواسط قاجار متوقف شد. ولی بعد از آن هنری پدیدار شد که بیشتر به روایت تصویری شبیه بود، هنر قهوه خانه که داستان ها را از روی پرده می خواندند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: از سال 1372 که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد هنر هستم، سعی کردم توجه به کمیک را در ذهن دانشجویان بازسازی کنم. چون به نظر می رسد تصویرگر ایرانی علاقه به روایت تک صفحه ای دارد.

او ادامه داد: چه پیش از انقلاب، چه بعد از انقلاب ما اثر جدی در زمینه کمیک نداشتیم. هنوز هم ناشران کمیک را گونه ای سبک سرانه می بینند. طراحان بیشتر به سمت کارتون و طنز می روند. بنابراین کاری که امروز استودیو هورخش انجام می دهد، یکی از آرزوهای جوانی خودم بود که امیدوارم ادامه پیدا کند.

در معرفی رمان گرافیکی ارشیا عنوان شده است: این رمان برگرفته از شخصیت ارشیا، وزیر دربار جمشید شاه است که قصه دوران نوجوانی این شخصیت را روایت می کند. شخصیتی که پرویز پرستویی صداپیشگی آن را در انیمیشن آخرین داستان بر عهده دارد. این انیمیشن که تاکنون پیروز به دریافت 11 عنوان جایزه ملی و بین المللی شده است به تازگی در فهرست جایزه آکادمی اسکار قرارگرفته است.

مجموعه رمان گرافیکی ارشیا توسط استودیو هورخش که پیش از این مجموعه رمان های مصور جمشید را در چهار جلد منتشر کرده به چاپ رسیده است. این رمان با ویراستاری زهرا نجفی، حضور کیان کهرم به عنوان مشاور باستان شناسی، طراحی جلد، استوری برد، طراحی و رنگ رسول رضایی جو، طراحی گرافیکی ملیحه بیدکی فلیان، مدیریت تولید علی قربانی و مدیران اجرایی آرمان رهگذر، نفیسه مقدم پور و تارا صدیقی صورت پذیرفته است.

رمان مصور ارشیا در دو جلد طراحی شده که نخستین جلد آن در اسفندماه سال گذشته رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ناشران، کمیک را گونه ای سبک سرانه می بینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناشران، کمیک را گونه ای سبک سرانه می بینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید