نقش گروه خونی در باروری زنان چقدر است؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، دانشمندان در مطالعات خود دریافته اند نوع گروه خونی زنان در باروری آن ها می تواند تاثیرگذار باشد.

نقش گروه خونی در باروری زنان چقدر است؟

به گزارش باشگاه وبلاگ ادکلن شنل به نقل از گاردین، کسانی که گروه خونی O دارند، ممکن است به علت تعداد کمتر و کیفیت پایین تخمک برای باردار شدن مشکل داشته باشند؛ در حالی که به نظر می رسد کسانی که گروه خونی A دارند، بارورتر هستند.

بیش از 560 زن با میانگین سنی 35 سال که تحت درمان باروری بودند، در این تحقیق که به وسیله کارشناسان کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک و دانشگاه ییل رهبری می شد، شرکت کردند.

نمونه های خون برای مقدار گیری سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) به عنوان یک نشانگر شناخته شده باروری، از شرکت نمایندگان گرفته شد.

سطوح FSH بیش از 10 نشان می دهد که زنان در باردار شدن با مسائل بیشتری نسبت به زنانی که سطح آن ها زیر 10 است، روبرو خواهند شد.

سطح بالای FSH نشان دهنده کاهش ذخیره تخمدان است که هم به کیفیت تخمک و هم به تعداد تخمک های به جای مانده برای لقاح اشاره دارد.

این مطالعه نشان داد زنانی که گروه خونی O داشتند، دو برابر بیشتر از سایر گروه های خونی، سطح FSH بالاتر از 10 داشتند. این یافته ها با در نظر گرفتن سن زنان از دو کلینیک مختلف نیز نتیجه مشابهی داشت.

در همین حال، افرادی که گروه خونی A داشتند نسبت به افرادی که گروه خونی O داشتند، به طور قابل توجهی کمتر احتمال داشت سطح FSH بالاتر از 10 داشته باشند.

افراد دارای گروه خونی A حامل آنتی ژن A هستند که پروتئینی در سطح سلول است؛ اما این آنتی ژن در افراد دارای نوع O وجود ندارد.

دکتر ادوارد نجات از دپارتمان زنان و زایمان در کالج آلبرت انیشتین، گفت: در دو گروه از زنانی که در پی درمان باروری بودند، احتمال داشتن سطح FSH بالای 10 در زنان دارای گروه خونی O دو برابر بیشتر از گروه های خونی غیر O بود.

ما دریافتیم که زنان دارای A و AB و زنان دارای ژن گروه خونی A در برابر کاهش ذخیره تخمدان، مقاومت بیشتری دارند.

دکتر نجات گفت: سطح FSH تنها یکی از نشانگر های باروری بوده و مطالعات بیشتری مورد احتیاج است. سن یک زن مهم ترین عامل در معین موفقیت او در باردار شدن است. FSH پایه به ما ایده ای از کیفیت و کمیت تخمک های یک زن می دهد.

تونی رادرفورد، رئیس انجمن باروری انگلیس نیز در این باره گفت: این اولین بار است که محققان ارتباط بین گروه خونی و پتانسیل باروری را نشان داده اند؛ با این حال هورمون های دیگری وجود دارند که کاهش ذخیره تخمدان را پیش بینی می نمایند که ارزیابی آن ها نیز مهم است.

به اعتقاد رادرفورد باید یک مطالعه بزرگتر در جمعیت عمومی انجام گردد تا تعیین گردد آیا گروه خونی باعث ایجاد مسائل بالقوه برای همه زنانی که سعی در باردار شدن دارند یا خیر، می گردد.

او گفت: ما باید گروهی از زنان را آنالیز کنیم تا ببینیم آیا گروه خونی بر شانس باردار شدن شما تاثیر می گذارد یا خیر. این احتیاج به کاوش بیشتر دارد.

منبع: فرارو

به "نقش گروه خونی در باروری زنان چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش گروه خونی در باروری زنان چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید