هرکول؛ فسیل ده میلیاردساله در کهکشان

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، محققان بر اساس این یافته ها می گویند برخورد بین هرکولس و راه شیری رخدادی عظیم در تاریخچه کهکشان ما بوده است.

هرکول؛ فسیل ده میلیاردساله در کهکشان

بسیاری از کهکشان های مارپیچی با این جرم، دوران اولیه بسیار آرام تری داشته اند

کهکشان فسیل پنهان شده ای درون کهکشان راه شیری ما پیدا شده است. کشف این کهکشان که مدت ها پیش مرده می تواند درک ما را از تاریخچه و پیشینه کهکشان راه شیری و این که چطور امروز این کهکشان به شبکه گسترده و عظیمی از ستارگان پیرامون ما تبدیل شده تغییر دهد.

گمان می رود که این فسیل که به عنوان هرکول شناخته می شود ده میلیارد سال پیش، زمانی که کهکشان ما هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد، به کهکشان ما برخورد کرده است و بقایای آن چیزی حدود یک سوم هاله نورانی کشهکشان راه شیری را تشکیل داده است.

اما با در نظر دریافت مقیاس وسیع آن، دانشمندان تا به امروز قادر به مشاهده آن نبودند تا این که جزییات و اطلاعات بیشتری در خصوص ده ها هزار ستاره تعیین شد.

دکتر ریکاردو اسکیاوان از موسسه تحقیقات اخترفیزیک در دانشگاه جان مورز لیورپول می گوید: منظره و مشاهده این کهکشان بی نظیر است. در مفهوم کیهان شناسی این واقعا کوچک محسوب می شود، اما تقریبا حدود نیمی از جرم کل هاله کهکشان راه شیری را تشکیل می دهد.

تیمی از ستاره شناسان با هدایت دکتر اسکیاوان، داده های به دست آمده از پروژه Apogee (آزمایش تکاملی کهکشانی رصدخانه آپاچی) را که اطلاعات زیادی از بیش از نیم میلیون ستاره در کهکشان راه شیری جمع آوری کرده است، بررسی کرده اند.

دکتر اسکیاوان می گوید: برای یافتن کهکشان فسیلی از این دست، ما محبور بودیم که به جزییات ترکیبات شیمیایی و حرکات ده ها هزار ستاره نگاه کنیم.

این مساله به ویژه برای ستارگانی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارند سخت است، زیرا آن ها به وسیله ابر های غبار میان ستاره ای از دید ما پنهان شده اند. پروژه آزمایش تکاملی کهکشانی رصدخانه آپاچی به ما این امکان را داد که عمیق تر در دل غبار های کهکشانی نفوذ کنیم و اعماق قلب کهکشان راه شیری را بیشتر از هر زمانی مشاهده کنیم.

برای تفکیک ستارگان متعلق به هرکول و ستارگان اصلی راه شیری، تیم تحقیقاتی از ابزار های اندازه گیری و سنجش و بررسی ترکیبات شیمیایی پروژه Apogee و همچنین سرعت ستارگان استفاده کرده است. دنی هورتا، دانش آموخته دانشگاه جان مورز لیورپول می گوید:

از بین ده ها هزار ستاره که ما به آن ها نگاه کردیم، صد ها ستاره به طور چشمگیری ترکیبات شیمیایی و سرعت متفاوتی داشتند. این ستاره ها به قدری متفاوت بودند که تنها می توانستند از کهکشان دیگری آمده باشند. با مطالعه و بررسی جزییات آن ها ما توانستیم محل دقیق و همچنین پیشینه این کهکشان فسیلی را پیدا کنیم.

محققان بر اساس این یافته ها می گویند برخورد بین هرکولس و راه شیری رخدادی عظیم در تاریخچه کهکشان ما بوده است. دانشمندان بر این باورند که این مساله، کهکشان راه شیری را به کهکشانی غیرمعمول تبدیل کرده است، زیرا بسیاری از کهکشان های مارپیچی با این جرم، دوران اولیه بسیار آرام تری داشته اند.

دکتر اسکیاوان می گوید: همچنان که خانه کیهانی ما، کهکشان راه شیری برای ما خیلی خاص است، اما وجود این کهکشان باستانی مدفون شده در دل آن، کهکشان ما را حتی خاص تر نیز کرده است. این مطالعه جدید در مجله The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "هرکول؛ فسیل ده میلیاردساله در کهکشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرکول؛ فسیل ده میلیاردساله در کهکشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید