فیزیکدانان می گویند هرم جیزه، الکترومغناطیس را در خود متمرکز می کند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، شاید شکل هرم بزرگ جیزه بتواند الهام بخش کشف های نوی در بخش فناوری نانوی نو باشد.

فیزیکدانان می گویند هرم جیزه، الکترومغناطیس را در خود متمرکز می کند

فیزیکدانان معتقد هستند که یافته های نو آن ها از هرم جیزه می تواند استفاده های فنی مانند تولید سلول های کارآمدتر خورشیدی داشته باشد. پژوهشی که به تازگی اجرا شده است، نشان می دهد که شاید هرم بزرگ جیزه این توانایی را داشته باشد که در اتاق های داخلی خود که زیر بنا قرار گرفته اند، تابش الکترومغناطیسی را به صورت بسته های انرژی متمرکز کنند.

گروهی از دانشمندان روسی به منظور درک چگونگی واکنش هرم به امواج رادیویی که به سمت آن می تابد و با هدف بازسازی شکل آن در مقیاس بسیار کوچک، یک پژوهش نظری انجام دادند. اما صرف نظر از رازگشایی هایی که از برخی از وسایل مرموزی که در این سازه باستانی پیدا شده اند، دانشمندان امیدوار هستند که بتوانند از یافته های خود در کاربردهای فنی مانند ساخت سلول های کارآمد خورشیدی استفاده کنند.

حدس ها در مورد عملکرد احتمالی اهرام مصر از ابتدای قرن بیستم شایع شد و خیلی ها این بنای تاریخی را به موضوعات زیادی، از بیگانگان فضایی گرفته تا آخرالزمان، مرتبط دانستند. نظریه های غیرواقع بینانه ای در مورد هرم بزرگ جیزه که قدیمی ترین و بزرگ ترین هرم در میان مجموعه هرم های جیزه است و هزاران سال پیش به عنوان آرامگاه فرعون خوفو ساخته شد، مطرح شده است.

در این مقاله، دانشمندان می گویند این سازه های شگفت انگیز، تخیلات مردم را برمی انگیزند و همین باعث می شود افسانه های مختلف و فرضیات بی پایه و اساسی حول محور آن شکل بگیرد. به اعتقاد آن ها، مرموز بودن آن ها باعث اهمیت یافتن شان از دیدگاه دانشمندان شده است و آن ها را وامی دارد که از روش های مدرن برای کشف اسرار نهفته در هرم ها استفاده کنند. آن ها از مدل های ریاضی برای درک چگونگی تعامل نور با نانوذره های فرضی استفاده می کنند؛ این موضوع یکی از شگفتی های جهان باستان است.

دکتر آندری ایولیوخین (Dr Andry Evlyukhin) از دانشگاه ITMO، که یکی از پژوهشگران تحقیق مذکور است، می گوید:

هرم های مصر همیشه توجهات زیادی را به خود جلب کرده اند. ما هم به عنوان یک دانشمند علاقه زیادی به آن ها داریم. در نتیجه، تصمیم گرفتیم هرم بزرگ را به عنوان ذره ای در نظر بگیریم که امواج رادیویی را از هم پراکنده می کند و بازمی تابند.

تحقیقات آن ها در مجله فیزیک کاربردی منتشر شده است.

دانشمندان ابتدا تخمین زدند که وضعیتی که به اصطلاح رزونانس نامیده می شود را می توان با استفاده از طول موج های رادیویی 200 تا 600 متر در هرم به دست آورد که به این معنی است که انرژی الکترومغناطیسی در داخل و زیر سازه متمرکز شده است.

دکتر ایولیوخین گفت:

به خاطر کمبود اطلاعات در مورد ویژگی های فیزیکی هرم، مجبور بودیم که از چند فرضیه استفاده کنیم. به عنوان مثال، ما فرض کردیم که حفره های ناشناخته ای در این هرم وجود ندارد و مواد ساختمانی آن همان ویژگی های سنگ آهک های معمولی را دارند و به صورت مساوی در داخل و خارج از هرم توزیع شده اند. با استفاده از این فرضیه ها توانستیم به نتیجه های جالبی برسیم که شاید کاربردهای عملی مهمی داشته باشند.

این دانشمندان اولین بار زمانی به علاقه خود درباره هرم بزرگ پی بردند که در حال انجام تحقیقی روی نحوه تعامل نور و برخی از نانوذرات بودند. نور را می توان در مقیاس نانو با تغییر میزان، شکل و شاخص انکسار مواد منبع نانوذرات کنترل کرد. اکنون، آن ها می خواهند بدانند که آیا با ایجاد نانوذراتی به شکل هرم بزرگ جیزه می توانند کاری کنند که آن ها با امواج نور هم به همان شیوه ای تعامل کنند که با امواج رادیویی در تعامل هستند؛ یعنی انرژی خود را روی منطقه ها ویژه ای متمرکز می کنند.

دکتر پولینا کاپیتانوا (Polina Kapitanova)، یکی از فیزیکدانان دانشگاه ITMO، می گوید:

در صورت انتخاب موادی با خواص الکترومغناطیسی مناسب می توانیم به نانوذرات هرمی شکلی دست بیابیم که امیدواریم کاربردهای عملی در نانوسنسورها و سلول های کارآمد خورشیدی داشته باشند.

این اولین بار نیست که جهان فیزیک و پژوهش های هرمی به هم رسیده اند. در مقاله ای که در سال 2017 در مجله طبیعت (Nature) منتشر شد، دانشمندان از روش های فیزیک ذرات برای کشف اتاق نوی در هرم بزرگ جیزه استفاده کردند که اولین اتاقی بود که از قرن نوزدهم به بعد آشکار می شد.

منبع: کجارو / independent.co.uk

به "فیزیکدانان می گویند هرم جیزه، الکترومغناطیس را در خود متمرکز می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیزیکدانان می گویند هرم جیزه، الکترومغناطیس را در خود متمرکز می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید