مهم ترین جاذبه های گردشگری آتن

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، جاذبه های گردشگری آتن در منطقه آتیکا واقع شده است، آتن با قدمتی بیش از 3400 سال دارای آثار باستانی و منحصر به فردی که در جهان نظیر ندارد.

مهم ترین جاذبه های گردشگری آتن

آتن یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان و دارای بزرگترین آثار معماری کشور یونان است. بسیاری از توریستان جهان برای ورود به کشور یونان، اولین بازدید خود را شهر تاریخی آتن در نظر می گیرند. بهترین زمان برای دیدن این شهر بهار یا پاییز است و می توان در یک هفته تمام جاذبه های توریستی آتن را دید. در این مطلب نگاهی به مهم ترین جاذبه های توریستی آتن انداخته ایم.

معبد المپیک زئوس

این مکان به عنوان بزرگ ترین معبد در کل یونان شناخته شده است. ساخت این مجموعه بزرگ باستانی درحدود 700 سال بطول انجامیده است. بعبارت دیگر، ساخت این بنا 515 سال پیش از میلاد مسیح به دستور پیزسیتراتوس آغاز شده ولی بدلیل ظلم و جبر وی و پسرش متوقف شده است. دومین بار 175سال پیش از میلاد مسیح ساخت این بنا از سرگرفته شده ولی 10 سال بعد با مرگ معمار رومی کوسیتیوس نیمه کاره باقی مانده است. 132 سال قبل از میلاد مسیح و در دوره امپراظوری هاردیان ساختمان معبد پس از کش وقوس های فراوان به اتمام رسیده و به بازیهای المپیک زئوس اهدا شده است. ارتفاع هریک از ستون ها به 17 متر (57 پا) می رسد و هریک از آنها توسط اتاقکی احاطه شده که درون آن دو مجسمه بزرگ قرار دارد.

آگورا، بازار باستانی

قدم زدن در بقایای بازار باستانی آتن و اطلاع از جزئیات تاریخی آن، هر بیینده ای را به تحسین وا می دارد. زمانی در این مکان ساختمان های فوق العاده ای وجود داشته است. بازار باستانی آتن نماد نوعی آرامش و سکون است. این محل شاهد دگرگونی های دیدنی و جذاب از تمدن میسنائین تا عصر طلا بوده و همچنین میراثی از فرهنگ رومی را با خود به همراه دارد.

ساختمان هایی که زمانی در این بازار پرهیاهو وجود داشته اند، در سال 480 پیش از میلاد در اثر حمله ایرانیان به یونان از بین رفتند. با این حال، این ساختمان ها در قرن پنجم پیش از میلاد همزمان با مستحکم شدن صندلی فرهنگ در آتن، مجدداً بازسازی شدند. اما این مکان بازهم در سال 86 پیش از میلاد مورد چپاول و غارت نهاده شد. اما اینبار رومی ها مسئول این اقدامات بودند.

بعدها این مکان مجدداً مورد بازسازی نهاده شد و ساختمان های جدیدی نیز بدان اضافه شد از معروفترین آنها می توان به ادئون واقع در قسمت مرکزی بخشی که از زیر خاک بیرون آورده شده بود، اشاره نمود. طی سال های بعد، بازار باستانی آتن شاهد حملات بیشتری بود و دچار تغییرات دیگری نیز شد. اما با همه این اوصاف، این بازار باز هم به عنوان مرکز فعالیت های مهم بکار خود ادامه داد. اسلاوها در سال 580 بعد از میلاد اقدام به تخریب این مکان کردند. پس از آن، این مکان تا اواسط قرن نوزدهم میلادی بدون سکنه باقی ماند. در این هنگام که مصادف با استقلال یونان از امپراطوری اوتومان بود، مردم مجدداً به این مکان بازگشتند.

پارتنون، آکروپلیس

معبد پارتنون، پرستشگاه آتنا، هر چند طی تاریخ طولانی آتن تبدیل به کلیسا و سپس مسجد شد و آسیب های زیادی دید اما هنوز هم شکوه دوران طلایی یونان را منعکس می نماید. آتنی ها در جایی که بعداً معبد پارتنون ساخته شد، آغاز به ساخت بنایی نموده بودند که زمانی که هنوز نیمه کاره بود توسط ایرانی ها در 480 قبل از میلاد به آتش کشیده شد. احتمالاً آن بنا هم معبدی وقف الهه آتنا بود و بعد از نابودی اش بیشتر مصالح آن برای ساخت استحکامات انتهای شمالی آکروپولیس استفاده شد.

اطلاعات دقیقی از این معبد در دست نیست و درباره نیمه کاره بودن یا نبودن آن در زمان آتش سوزی بحث هایی وجود دارد. پی بزرگ این بنا از سنگ آهک ساخته شده بود و ستون های آن از جنس مرمر بسیار مرغوب بودند. پارتنون کلاسیک بین سال های 447 تا 432 قبل از میلاد و به عنوان نقطه تمرکز مجموعه بنا های آکروپولیس ساخته شد. این معبد توسط معمارانی به نام های ایکتینوس و کالیکراتِس طراحی و به الهه آتنا تقدیم شد. کارکرد اصلی پارتنون نگهداری از تندیس پر ارزش آتنا بود که توسط مجسمه ساز برجسته فیدیاس از عاج و طلا خلق شد.

پارتنون معبدی به سبک معماری دوریک، با هشت ستون در ورودی و هفده ستون در کناره ها بود که نسبت 9:4 را ایجاد می کردند. این نسبت، تقسیم بندی عمودی و افقی معبد و همچنین سایر روابط بنا مانند فاصله بین ستون ها و ارتفاعشان را نیز تحت تأثیر قرار می داد. قسمتی که برای قرارگیری تندیس آتنا در نظر گرفته شده بود بسیار بزرگ بود و باعث کوچک شدن غیر معمول ایوان های جلویی و عقبی ساختمان می شد.

یک ردیف از شش ستون دوریک، این ایوان ها را حمایت می کردند و یک ردیف ستون متشکل از 23 ستون دوریک کوچک تر هم در دو طبقه به دور مجسمه قرار داده شده بودند. استقرار ستون های پشت مجسمه اما به شیوه ای غیر معمول نسبت به معابد دوریک دیگر اجرا شده بود. اتاق پشتی برای نگهداری از گنجینه آتنا استفاده می شد و چهار ستون برای حمایت سقفش وجود داشت. تمام معابد یونانی به طوری طراحی می شدند که فقط از بیرون مورد تماشا قرار بگیرند. بازدیدنمایندگان هرگز به پارتنون وارد نشدند و تنها تصویری ناواضح از مجسمه را از بیرون درهای باز تماشا می کردند.

پلاکا

محله پلاکا یکی از جذاب ترین مناطق آتن است. این محله که دقیقا پای صخره آکروپولیس Acropolis نهاده شده است، بازدیدنمایندگان زیادی را به خود جذب می نماید. عمارت ها و خانه های دوران نئوکلاسیک با سقف هایی از کاشی های قرمز، کوچه های کوچک پیچ در پیچ با پلکان هایشان، بالکن هایی با گل های استوایی، شمعدانی و یاس همه و همه از جاذبه های این محله قدیمی است. در ادبیات داستانی یونان از پلاکا Plaka بارها به عنوان محله خدایان نام برده شده است و دلیلش وجود سنگ مقدس آکروپولیس Acropolis در بالای این محله است.

در بیشتر خیابان های این محله ورود ماشین ممنوع است اما شما باید حواستان به موتورسیکلت ها و دوچرخه سوارهایی که با سرعت از کنارتان رد می شوند، باشید. موزه ها و مکان های تاریخی در پلاکا Plaka از جاذبه های اصلی آن به حساب می آیند؛ مانند موزه بچه ها در خیابان Kydathineon، موزه Kanellopoulos در قسمت شمالی دامنه آکروپولیس در خیابان Theorias و موزه محبوب سازه های یونانی در نزدیکی آن. رستوران های مختلفی هم در اینجا وجود دارد که بستگی به اینکه در چه ساعتی از روز می خواهید از آنها بهره ببرید و یا چه مقدار بودجه حاضر باشید بپردازید می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

در آخر هفته های آفتابی و همچنین در طول تابستان، پلاکا Plaka بسیار شلوغ است چون توریستان زیادی برای دیدن جاذبه های این محله قدیمی به سراغش می آیند. یکی از جذابیت های این محله برای توریستان مغازه های آن است که کارهای هنری یونانی و جواهرآلات می فروشند. اسامی خیابان های اصلی برای خرید Adrianou، Pandrosou و Hephaestou هستند. در این مغازه ها اجناس زیادی وجود دارد که البته ممکن است تعدادی از آنها بدردنخور و کهنه باشند اما قطعا چیزهای جالبی اینجا پیدا خواهید کرد که به عنوان سوغاتی برای دوستان و نزدیکانتان بخرید. بسیاری از مغازه ها اجناس مشابه با قیمت تقریبا یکسان را عرضه می نمایند اما بعضی از آنها کالاهایشان گلچین شده است و اجناس آنتیک یا عتیقه، نقاشی های کار دست و کنده کاری و نقاشی روی چوب را می فروشند.

معبد ارکتیون

معبد امروزی ارکتیون، بین 421 قبل از میلاد و 407 قبل از میلاد ساخته شد ولی در واقع جایگزینی برای معبدی قدیمی تر می باشد که یکی از قدیمی ترین و مقدس ترین آثار باستانی آتنی ها به شمار می رود. داخل این معبد، ماری مقدس نمایانگر روح ککروپس زندگی مینموده که گمان می رفت وجودش برای امنیت شهر ضروری ست. کشیش آتنی به این مار کیک عسلی میداد و اگر مار از خوردن کیک سر باز می زد، بد یمنی به شمار می رفت.

ساختار اصلی ارکتیون شامل چهار محفظه با یک رواق ایونی در انتهای شرقی می باشد. این ساختمان دو ایوان دارد. سقف ایوان شمالی دارای شش ستون است و در کف این بنا، موزاییک هایی با نقاشی های نمادین از صاعقه های زئوس برای کشتن پادشاه افسانه ای ارکتئوس دیده می گردد. در ایوان جنوبی، یعنی معروف ترین ایوان ارکتیون، به جای ستون، شش مجسمه از دوشیزگان معروف به کاریاتیدز وجود دارد. یکی از این کاریاتیدز ها توسط لرد الگین به منظور تغییر دکوراسیون عمارتش برداشته شد و بعدها به موزه بریتانیایی فروخته شد. در اینجا، آرامگاه پادشاه افسانه ای دیگر آتن، به نام ککروپس نیز واقع شده است.

موزه ملی باستان شناسی

این موزه درون ساختمانی به سبک نئو کلاسیک نهاده شده که در اواخر قرن نوزدهم میلادی بنا شده است. طراحی موزه ملی باستان شناسی در ابتدا توسط ال. لانگ انجام شد و بعدها توسط ارنست زیلر تغییر داده شد. در هر طبقه این موزه سالن هایی وسیع برای نمایش آثار به همراه گالری های بسیاری وجود دارد که مجموعاً فضایی در حدود 8000 مترمربع را تشکیل می دهند.

موزه ملی باستان شناسی آتن بزرگترین موزه یونان و یکی از بزرگترین موزه جهان است که حاوی مجموعه هایی جذاب و خیره نماینده از دوران قدیم یونان می باشد. پنج مجموعه دائمی مختلف در این موزه وجود دارد که عبارتند از:

  • مجموعه آثار ماقبل تاریخ: این مجموعه حاوی آثاری از هزاره ششم پیش از میلاد تا سال 1050 پیش از میلاد می باشد. این آثار عمدتاً نشان دهنده سبک زندگی تمدن های بزرگی است که این زمان در محدوده دریای اژه شکل گرفتند. در این مجموعه آثار شگفت انگیزی از دوران نئولیتیک، سیکلادیک و میسِنائین به چشم می خورد. همچنین یافته های جالبی مربوط به سکونتگاه های دوران ماقبل تاریخ در منطقه ترا، نیز در این مجموعه دیده می گردد. در این مجموعه آثاری از مجسمه های یونان باستان تا شاهکارهایی منحصربفرد قابل مشاهده است.
  • مجموعه گلدان ها و اشیای کوچک: در این مجموعه آثار ارزشمندی از سفالینه های مربوط به یونان باستان دیده می گردد. این آثار از قرن یازدهم پیش از میلاد تا دوران رومی ها را شامل می گردد.
  • مجموعه استاتاتوس: درست در قسمتی که مجموعه گلدان ها و اشیای کوچک وجود دارد، مجموعه استاتاتوس نیز دیده می گردد. این مجموعه شامل آثار کوچکی مربوط به تمام دوران های تاریخی یونان می باشد.
  • مجموعه متالورژی (آثار فلزی): در این قسمت اشیایی کوچک، پیکره ها و مجسمه های بزرگی دیده می گردد.
  • مجموعه آثار باستانی مصر و خاور نزدیک: این مجموعه تنها مجموعه از این نوع در تمام یونان محسوب می گردد که اشیای آن مربوط به 5000 سال پیش از میلاد تا دوران سلطه رومیان می باشد.

میدان سینتاگما

میدان سینتاگمای آتن از مشهورترین میدان های جهان می باشد. این میدان درواقع محل تجمع مردم آتن و به نوعی مرکزیت شهر آتن به شمار می رود. در بخشی از این میدان شما محله پلاکا نهاده شده است که دارای بافتی سنتی و فضای تجاری قدیم می باشد. میلیون ها توریست از سراسر جهان هر ساله برای بازدید و خرید به این محله می آیند. در گوشه دیگری از این میدان، مجلس یونان نهاده شده است. گراند هتل آتن که قدیمی ترین و شاید گران ترین هتل شهر باشد نیز در کنار این میدان خودنمایی می نماید.

یکی از موارد جالب دیدنی میدان سینتاگما، تعویض نگهبانان مجلس است که در جای خود دیدنی و جذاب است. سربازانی که یونیفورم های مخصوص به تن دارند هر یک ساعت شیفت شان عوض می گردد و تماشای این تغییر شیفت خالی از لطف نیست. میدان سینتاگما همچنین محل برگزاری بسیاری از رویدادهای سیاسی می باشد و بیشتر اماکن تاریخی آتن در چند قدمی آن نهاده شده است.

منبع: setare.com

به "مهم ترین جاذبه های گردشگری آتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین جاذبه های گردشگری آتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید