کشف سنگ نگاره ای جدید در آبراه تخت جمشید

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، علی اسدی، سرپرست کاوش آبراهه های تخت جمشید درخصوص آخرین یافته های این فصل از کاوش گفت: بعد از اتمام عملیات کاوش و برداشت رسوبات آبراهه های شمال خاوری که در فصل سوم کاوش آبراهه های تخت جمشید مدنظر باستان شناسان بود، درصدد تمیز کردن دیواره های سنگی- صخره ای آبراه برآمدیم چراکه قطعات گل به آن چسبیده بود و برای آنکه بتوانیم نقشه برداری درست و صحیحی از این آبراهه ها داشته باشیم، نیاز بود تا این دیواره ها تمیز و خطوط شکاف های صخره ها معین شود.

کشف سنگ نگاره ای جدید در آبراه تخت جمشید

او ادامه داد: در بخش هایی از صخره ها که تراشیده و به صورت کانال درآمده اند، قسمت های زائده مانندی وجود دارد که در حدود 10 تا 20 سانتیمتر هستند که به صورت پیش آمدگی جلو آمده اند و احتمالا مربوط به عملیات تراش هستند. به این معنا که وقتی تراش صخره برای شکل دادن کانال در دوره هخامنشی انجام می شد، در بخش هایی که عمق زیادی داشت از این زایده ها به عنوان جای پا یا محل قرار دادن داربست استفاده می کردند و بعد از آنکه کار تراش آبراه تمام می شد این زایده ها برداشته و تراشیده می شدند و سطح آبراه یکنواخت می شد.

این باستان شناس با اشاره به آن که در روزهای پایانی آخرین فصل کاوش در این آبراهه ها متوجه شدند که یکی از این زایده ها تراشیده نشده، از بررسی آن خبر داد و گفت: با تمیز کردن گل و لایی که روی این زایده نشسته بود، متوجه شدیم این زایده بخشی از نیم رخ یک انسان را نشان می دهد که ویژگی های جالب توجهی دارد.

اسدی در خصوص ویژگی های این نقش برجسته یا سنگ نگاره خاص، گفت: این نقش برجسته در ارتفاع حدود یک متر و بیست سانتیمتری از کف آبراه تراشیده شده. درازا صورت در حدود 20 سانتی متر و با بیرون زدگی در حدود 12 تا 13 سانتی متر است. یک مرد را به حالت نیم رخ نشان می دهد که یک کلاه روی سر دارد که قسمتی از صورت را پوشانده و تا زیر چانه امتداد دارد. باتوجه به ویژگی های این نقش برجسته شباهت بسیاری به کارهای هنری که از دوره ماد و هخامنشی به جای مانده و اثر تاریخی سوارکاران که در گنجینه جیحون دیده می شود، دارد که کلاه روی سر دارند و این کلاه را به عنوان باشلاق می شناسیم. به نظر می رسد این کلاه، یک کلاه بومی است که در آن دوران در سطح وسیعی از فلات ایران مورد استفاده قرار می گرفت.

او ادامه داد: خط چشم و ابرو این نقش برجسته با دو، تراش خام اما جاندار و با روح ایجاد شده. سبیل مرد وجود دارد و بخشی از برجستگی لب ها نیز تا حدودی مشخص است. سمت دیگر این زایده که گویا قرار بود بخش دیگری از صورت این مرد را دربربگیرد به صورت خام باقی مانده و کار نشده. البته در بخشی از قسمت ها به نظر می آید تلاش هایی برای تبدیل شدن این نیمرخ به یک صورت کامل و تمام رخ اجرا شده است. اما کار نهایتا نیمه تمام باقی مانده و سمت دیگر زاییده به صورت ناتمام و خام باقی مانده. به نظر می رسد این اثر، خیلی به آثاری که در دوره اشکانیان شاهد هستیم، شباهت دارد و تمام رخ نمایی خود را نشان می دهد.

سرپرست کاوش آبراهه های تخت جمشید در خصوص ویژگی های فنی این نقش برجسته کشف شده نیز، گفت: این نقش برجسته با نقش برجسته های تخت جمشید که در تختگاه وجود دارند، تفاوت دارد. از نظر ظرافت در درجه ای بسیار پایین تر از نقش برجسته های تخت گاه قرار می گیرد چراکه دارای خطوط کلی است و جزییاتی ندارد اما نقش برجسته های تخت گاه از ظرافت های بسیار دقیقی برخوردار هستند حتی جزئیات ریش ها در آنها نمایان است. با این وجود، ویژگی که در این نقش برجسته شاهد هستیم در مقایسه با نقش برجسته هایی که در تختگاه بخصوص در پلکان وجود دارد، این است که در این بخش با یک حجم سر و کار داریم. هرچند اگر از زاویه کناری به آن بنگریم با یک نیم رخ روبرو می شویم اما در واقع حجم قابل توجهی دارد که چنین حجمی در نقوش برجسته های روی تخت گاه تخت جمشید دیده نمی شود.

اسدی درخصوص احتمالاتی که درباره حجار و یا تراش دهنده این اثر وجود دارد، گفت: می توانیم بگوییم افرادی که کار تراش آبراهه را انجام می دادند در مراحل پایانی و زمانی که می خواستند زایده های باقیمانده را بردارند، یکی از آنها را بر اساس ذوق و هنری که آن فرد در آن لحظه داشته تبدیل به این چهره می کند که بعدها نیز باقی می ماند. با توجه به آنکه این نقش برجسته در زیر آبراهه و کانال قرار گرفته است، در معرض دید نبوده و هنرمند آن آزادی عمل کافی برای انجام این کار را داشته است.

ایلنا نوشت، هدف از فصل سوم کاوش آبراهه های تخت جمشید که دنباله کاوش آبراهه حیاط جنوبی کاخ تچر بود، شناخت شرایط مجموعه آبراهه دروازه ناتمام و شناسایی و بیرون آوردن بخشی از دیواره تخت جمشید بود که منجر به کشف چندین اسکلت شد. به گفته سرپرست کاوش آبراهه های تخت جمشید، نمونه های یافت شده به پژوهشگاه باستان شناسی رسیده و بررسی های لازم و ارسال نمونه ها به آزمایشگاه در دست انجام است.

منبع: گردشبان

به "کشف سنگ نگاره ای جدید در آبراه تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ نگاره ای جدید در آبراه تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید