روستای پاده؛ عجیب ترین روستای آرادان سمنان

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، روستای پاده در دل کویر ایران است. به علت قرارگیری این روستا در مسیر گذر جاده ابریشم، از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است.

روستای پاده؛ عجیب ترین روستای آرادان سمنان

بعلاوه شهرستان آرادان در قدیم از نظر سیاسی و ارادی به علت قرارگیری قلعه تاریخی آرادان در این شهر، اهمیت زیادی برای حاکمان داشته است.

زیرا این قلعه مرکز نشست های حاکم بوده است.

این جاذبه گردشگری همانند پستی بلندی های کره مریخ از رنگ های زرد، قرمز، نارنجی و قهوه ای در دل کویر تشکیل شده است. بازدید از این تپه ها رایگان است.

حدود سه ساعت زمان لازم دارید تا در میان تپه های مریخی قدم بزنید و کیف کنید.

در کنار تپه های مریخی می توانید از پارک ملی کویر و مکان های تاریخی روستای پاده لذت ببرید. زیبایی آب انبار خونی یکی دیگر از دلایل سفر به این روستای زیباست.

میگویند آب آب انبار در تابستان آن قدر خنک بوده که آشامیدن آن در کنار پای شیر ممکن نبوده است!

روستای پاده؛ عجیب ترین روستای آرادان

روستای پاده در استان سمنان قدمت بسیار زیادی دارد و در گذشته در گذر از جاده ابریشم قرار داشت و همین امر باعث شده بود از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

در این شهر کاروانسر و قلعه تاسیس شد و پس از آن نیز بنای امام زاده، تکیه و چندین آب انبار در آن ساخته شد.

ایران کشوری است که بیشتر سرزمین هایش کویری است و پاده می توانید نمونه باشکوهی از تاریخ زندگی در دل کویر باشد.

آنچه سفر به روستای پاده را از بقیه جاذبه های گردشگری منطقه متمایز می کند، وجود تونل های بزرگ نمک در این منطقه است.

روستای پاده در دو کیلومتری شرق روستای اسلام آباد و چهار کیلومتری شمال شرقی شهرستان آرادان واقع شده است.

ارتفاع آن از سطح دریا 840 متر است. روستای پاده در منطقه کویری استقرار یافته و آب و هوایی نیمه بیابانی دارد. آب و هوای آن در تابستان گرم و در زمستان سرد است.

دقت داشته باشید که برترین زمان سفر به روستای پاده نیمه اول بهار، پاییز و زمستان می باشد و در فصل تابستان گرمای کویر می تواند برایتان آزار دهنده باشد.

از تهران وارد اتوبان خاوران شده و با عبور از پاکدشت مسیر خود را به سمت ایوانکی و گرمسار ادامه دهید.

با عبور از گرمسار و با طی مسیری در حدود 20 کیلومتر به آرادان می رسید؛ تقریبا یک کیلومتر بعد از خروجی آرادان، یک خروجی سمت راست قرار گرفته است که به علی آباد پایین می رود.

وارد خروجی شده و مسیر را ادامه دهید تا به روستای پاده برسید. دقت داشته باشید که برترین زمان سفر به روستای پاده نیمه اول بهار، پاییز و زمستان می باشد و در فصل تابستان گرمای کویر می تواند برایتان آزار دهنده باشد.

مردم روستای پاده با گویش الیکایی پاده ای صحبت می نمایند و مانند اکثریت مردم کشورمان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

اهالی این روستا تا حدود 150 سال پیش همگی در داخل قلعه زندگی می نموده ا ند، ولی کم کم از قلعه خارج شده و آغاز به ساختمان سازی در اطراف آن کردند.

(در ادامه درباره قلعه شرح خواهیم داد.) در میان سال های گذشته مردم به دلایل مختلفی به این روستا مهاجرت نموده اند و درواقع، جابجایی های پی در پی، تنوع فرهنگی را در این روستا ایجاد نموده است.

نی، ساز محلی روستای پاده است که نغمه های دلنشینی را با آن می نوازند. اشکنه از معروف ترین غذاهای محلی مردم روستای پاده به شمار می آید.

فاصله روستای پاده تا گرمسار

فاصله بین شهرستان گرمسار و ایوانکی جاذبه های گردشگری محبوبی در دل خود دارد. اگر تنها 5 کیلومتر از گرمسار به سمت ایوانکی فاصله بگیرید، به تپه های مریخی روستای پاده می رسید.

اگر قصد دارید از شهر تهران به سمت این مکان گردشگری بیاید، بعد از خروج از اتوبان خاوران به سمت گرمسار، از پاکدشت عبور کنید و به شهر گرمسار می رسید.

سپس ضروری است تا 20 کیلومتر از گرمسار به سمت آرادان برانید. حدود 1 کیلومتر بعد از خروجی آرادان، وارد خروجی سمت راست شویدد که به علی آباد پایین می رود.

بعد از آنکه وارد خروجی شدید، مسیر را ادامه دهید تا به روستای پاده برسید.

روستای پاده در 4 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آرادان قرار گرفته است.

پاده روستایی در 22 کیلومتری شرق گرمسار است که چند جاذبه تاریخی را در دل خود جای داده است.

برای سفر به این روستا از جاده گرمسار به سمنان باید به آرادان رفت و از آنجا نیز حدود سه تا چهار کیلومتر فاصله با روستای پاده وجود داره. برترین فصل سفر به پاده، بهار یا پائیز است.

این روستا چون در مسیر جاده ابریشم بوده بنابراین در آن بناهایی ساخته شده و در آن روزگاران مورد توجه بوده است.

قلعه تاریخی پاده که در واقع قبلا محل زندگی مردم بوده و اکنون خرابه های آن به جای مانده، یخچال و حمام قدیمی از جاذبه های تاریخی پاده هستند.

بعلاوه پاده در منطقه ای واقع شده که اطراف آن را معادن نمک در برگرفته اند و از جاذبه های طبیعی محسوب میشه.

بافت قدیمی روستا نیز مجذوب کننده است و تماشا ان خالی از لطف نیست. درباره نام روستا گفته میشه نام اصلی اینجا پایین ده بود که در زبان محلی به صورت پاده درآمده است.

منبع: گردشبان

به "روستای پاده؛ عجیب ترین روستای آرادان سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای پاده؛ عجیب ترین روستای آرادان سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید