کشف فسیل سگ، خرس غول پیکر 12 میلیون ساله!

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، در یک کشف تازه، دیرینه شناسان گونه تازهی از گوشتخوار آمفی سیونید را در کشور فرانسه شناسایی کردند که بیش از 12 میلیون سال قبل در دشت های این کشور پرسه می زد.

کشف فسیل سگ، خرس غول پیکر 12 میلیون ساله!

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، آمفی سیونید ها (خانواده Amphicyonidae) یکی از بارزترین گروه های شکارچیان در اروپایی باستان هستند. این موجودات که اغلب در زبان عامیانه به آن ها سگ-خرس نیز می گویند، در واقع تلاقی بین یک خرس و یک سگ بزرگ بودند.

آمفی سیونید ها اولین بار در دوران ائوسن، حدود 36 میلیون سال پیش، ظاهر شدند. گونه های متعددی از آمفی سیونید های در دوران میوسن اولیه و میانی در اروپا وجود داشتند، اما قبل از انتها میوسن، یعنی در حدود 7.5 میلیون سال پیش، منقرض شدند. آن ها بعلاوه از نظر اکولوژیکی متنوع بودند، وزن بدنشان از 9 تا 320 کیلوگرم متغیر بود و رژیم های غذایی مزوگوش خوار، همه چیزخوار، استخوان خردکننده و بیش گوارخوار را نشان داده اند. با این همه، گونه آمفی سیونید تازه شناسایی شده دارای وزن تقریبی 200 کیلوگرم بود. این جاندار که تارتاروسیون کازاناوی نام گرفته، بین 12.8 تا 12 میلیون سال پیش در جایی که فرانسه کنونی نامیده می گردد، زندگی می نموده است.

فک پایین فسیل شده آن از ذخایر دریایی Sallepise در بخش Pyrenées-Atlantiques فرانسه به دست آمد. دکتر باستین منکارت، دیرینه شناس در موزه تاریخ طبیعی بازل گفت: استخوان فک به علت شکل دندان هایش قابل توجه است. برخلاف نمونه های آشنای آمفی سیونید، این حیوان دارای یک دندان چهارم پرمولر پایینی منحصربه فرد بود. این دندان به ویژه برای معین گونه ها و جنس ها مهم است.

به گفته دکتر منکارت و همکارانش، کشف مهره داران زمینی فسیل شده که 13 تا 11 میلیون سال پیش در لبه شمالی کوه های پیرنه زندگی می کردند، بسیار نادر است. آن ها افزودند: کشف و توصیف فک پایین تارتاروسیون کازاناوی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به این علت که فرصتی را برای کشف چگونگی توسعه و تنوع سگ -خرس های اروپایی در پس زمینه رویداد های محیطی شناخته شده در این زمان ارائه می دهد. مقاله این تیم به صورت آنلاین در مجله PeerJ منتشر شده است.

منبع: sci-news

ترجمه: مصطفی جرفی-وبلاگ ادکلن شنل

منبع: فرارو

به "کشف فسیل سگ، خرس غول پیکر 12 میلیون ساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل سگ، خرس غول پیکر 12 میلیون ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید