کیبورد مکانیکی یا کیبورد جزیره ای؛ کدام یک برای خرید بهتر است؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، کیبوردهای مکانیکی در سطح بازار بسیار رایج هستند و بسیاری از کاربران عادی و حتی حرفه ای برای کامپیوترهای شخصی خود، کیبورد مکانیکی را خریداری می نمایند اما آیا شما با کیبوردهای جزیره ای هم آشنا هستید؟ شاید کیبورد جزیره ای برای کارِ شما، انتخاب به مراتب بهتری باشد. در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی کامل انواع کیبوردهای کامپیوتر، به شما یاری کنیم تا برترین و ایده آل ترین کیبورد را بخرید.

کیبورد مکانیکی یا کیبورد جزیره ای؛ کدام یک برای خرید بهتر است؟

کیبورد یکی از اجزای مهم و حیاتی در هر نوع رایانه شخصی محسوب می شود. با این که می توان سیستم عامل را بدون وجود یک کیبورد راه اندازی نموده و بالا آورد، کیبورد یکی از ابزارهای بسیار مفید به منظور کار با کامپیوتر به شمار می رود.

اگر شما به تازگی قصد دارید یک کیبورد نو را برای سیستم رایانه شخصی خود بخرید، انواع مختلفی از کیبوردها در سطح بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. کیبوردهای مکانیکی و جزیره ای دو مورد از متداول ترین کیبوردهای موجود در سطح بازار هستند. در ابتدا اجازه دهید درباره تفاوت های این دو نوع کیبورد صحبت کنیم.

ست گیمینگ اونیکوما مدل G21+CW902

900,000

775,000

تومان

کیبورد مخصوص بازی اونیکوما مدل G27 RGB

1,600,000

999,000

تومان

خرید کیبورد از وبلاگ ادکلن شنل

مشاهده همه

تفاوت های میان کیبوردهای مکانیکی و کیبوردهای جزیره ای

همان طور که از نام کیبوردهای مکانیکی تعیین است، این صفت به کیبوردهایی خطاب می شود که از سویچ های فنری و مکانیکی استفاده می نمایند. به زبان بسیار ساده، هر دکمه کیبوردهای مکانیکی، زمانی عملکرد خود را انجام می دهند که یک فشاری در حد آستانه خاصِ دکمه به وسیله انگشتان دست کاربر وارد شود. باید گفت کیبوردهای مکانیکی اختراع نوی نیست و ساخت و توسعه کیبوردهای مکانیکی به دهه 1700 میلادی برمی شود. اگرچه، کیبوردهای مکانیکی در اواخر دهه 90 و بعلاوه اوایل دهه 2000 با کامپیوترهای دسکتاپ به شکل ویژه ای پرطرفدار شدند. کیبوردهای مکانیکی به طور معمول گران قیمت تر بوده و دکمه های این مدل کیبورد زمانی که فشرده می شوند صدای بلندتری را فراوری می نمایند. با تمامی این تفاسیر، کار با کیبوردهای مکانیکی تجربه بهتری را برای کاربر به همراه خواهد داشت.

کیبوردهای جزیره ای یا چیکلت (Chiclet) به کیبوردهای غشایی شبیه هستند اما باز خورد لمسی بیشتری را به همراه دارند؛ چراکه دکمه های این کیبورد با یک مدل پلاستیک های قالب گیری شده در بالای یک سطح غشایی ساخته می شوند. کیبوردهای جزیره ای اغلب در نوت بوک و لپتاپ ها یافت می شود و طرفدارهای خاص خود را دارد. علت نام گذاری این کیبورد تحت عنوان چیکلت، به علت شباهت آن به برند معروف آدامسِ چیکلت کادبری آدامز بوده است.

کیبورد مخصوص بازی تسکو مدل TK 8124

366,000 تومان

مشاهده و خرید

تفاوت کیبوردهای مکانیکی و جزیره ای از لحاظ دوام

به علت کیفیت ساخت بسیار بالای کیبوردهای مکانیکی، این مدل کیبوردها تا چند سال به خوبی کارایی داشته و دکمه هایش به این راحتی شکسته نمی شوند. از طرفی دیگر، حتی اگر دکمه ای خراب شده یا از جای خود در بیاید، می توان دکمه را به جای خود برگرداند یا حتی در صورت وخیم بودن اوضاع دکمه مورد نظر، این جزء از کیبورد را تعمیر کرد. بنابراین، به طور معمول می توان با بهره برداری از ابزارهای درست، یک دکمه معیوب در کیبوردهای مکانیکی را با یک دکمه صحیح جایگزین کرد.

کیبوردهای جزیره ای در نقطه مقابل کیبوردهای مکانیکی قرار می گیرند؛ یعنی تعمیر یا رفع کردن نواقص دکمه های کیبورد مکانیکی کار به شدت سخت تری خواهد بود. اگر یک دکمه ای از کیبورد جزیره ای خراب شده یا از جای خود خارج شود، شما به احتمال زیاد باید یک کیبورد نو را بخرید. علت این ماجرا، وجود لایه غشایی در کیبورد است که باید کاملا سالم بوده تا عملکرد مطلوبی را از خود نشان دهد. بنابراین، کیبوردهای جزیره ای نسبت به کیبوردهای مکانیکی دوام کمتری دارد اما باید خاطر نشان کرد که کیبورد جزیره ای نسبت به مدل دیگر صدای کمتری را فراوری می نماید. بعلاوه از آنجایی که بین دکمه ها در کیبورد جزیره ای فضای بسیار کمی وجود دارد، تمیز نگه داشتن دکمه های این مدل کیبورد کار چندان آسانی نخواهد بود.

تفاوت های میان کیبورد جزیره ای و مکانیکی از لحاظ وزن و میزان

اگر وزن و میزان کیبورد مورد نظرتان برای شما اهمیت دارد، باید گزینه های پیش روی خود را قبل از انتخاب کیبورد مکانیکی یا جزیره ای آنالیز کنید. کیبوردهای مکانیکی معمولا سنگین تر از کیبوردهای جزیره ای بوده و به طور معمول فضای بیشتری روی میز یا سطح لپتاپ در حین استفاده طلب می نمایند. از آن سو، کیبوردهای جزیره ای سبک تر بوده و فضای کمتری را روی میز کار اشغال می نمایند. از آنجایی که کیبوردهای مکانیکی از لحاظ حجم و میزان سنگین تر هستند، حمل و نقل آنها زحمت بیشتری می خواهد اما کیبوردهای جزیره ای را می توان راحت تر به اماکن مختلف جابه جا کرد.

کیبورد و ماوس مخصوص بازی جکنگ مدل JK-1980

373,300 تومان

مشاهده و خرید

تفاوت های میان کیبورد جزیره ای و مکانیکی از لحاظ شخصی سازی

یکی از تفاوت های عمده میان دو مدل کیبورد مذکور، قدرت شخصی سازی کامل در کیبوردهای مکانیکی است. به زبان ساده می توان تمامی دکمه های کیبورد مکانیکی را تعویض کرد. این جایگزینی می تواند هم به منظور اهداف زیبایی انجام شود و هم برای بهتر کردن واکنش لمسی. البته در بعضی از کیبوردهای مکانیکی شما نمی توانید دکمه را تغییر دهید.

برای بعضی از کاربرها، شخصی سازی کیبورد یک تفریح است. برای مثال، ساب ردیتِ کیبوردهای مکانیکی بالغ بر 1.2 میلیون عضو دارد! اگر کیبورد مکانیکی شما قابلیت تعویض دارد، شما می توانید به طور کامل تمامی دکمه ها را به شیوه ای که دلتان می خواهد تعویض کنید. چند مورد از کیبوردهای مکانیکی نو که می توان به طور کامل اجزایش را شخصی سازی کرد شامل Vissles V84، Kono Discord TKL و Keychron Q8 است.

در سمت مقابل، کیبوردهای جزیره ای را نمی توان دستکاری کرد. به طور معمول هر مدل کیبورد جزیره ای را که خریداری می کنید باید شکل و قیافه اش را برای مدت زمان به نسبت طولانی تحمل کنید. با این حال، کیبوردهای جزیره ای در انواع و اقسام مختلفی از جنبه طراحی در سطح بازار موجود هستند و شما می توانید یک گزینه مناسب از لحاظ عملکردی و زیبایی را برای سیستم خود انتخاب کنید.

کیبورد ایکس پی-پروداکت مدل XP-8000E

102,000 تومان

مشاهده و خرید

تفاوت های میان کیبورد جزیره ای و مکانیکی از لحاظ کاربران هدف

به طور کلی کاربرانی که اهل بازی های ویدیویی هستند، کیبوردهای مکانیکی را انتخاب می نمایند؛ چراکه این مدل کیبوردها مقاوم تر بوده و در بلند مدت بیشتر به کار گیمرها می آیند. از طرفی کیبوردهای مکانیکی ویژگی تحت عنوان N-key Rollover دارند که به شدت برای گیمرها سودمند است. شاید این سوال در حال حاضر در فکر تان شکل گرفته که این قابلیت به چه معناست و چه کاربردی دارد.

N-key rollover چیست؟

Rollover به طور کلی به این معناست که شما چند کلید را روی کیبورد می توانید به طور هم زمان قبل از این که به مشکل بخورید فشار دهید. کیبوردهای مقرون به صرفه قیمت به طور معمول قابلیت N-key rollover بی نهایت را ندارند. بعضی از کیبوردها از یک رول اور دو دکمه ای بهره می برند، در حالی که بیشتر کیبوردهای خوب در سطح بازار حداقل رول اور شش دکمه ای دارند.

اگر کاربر از حدِ رول اور کیبورد فراتر برود، مسائلی برای کیبورد رخ می دهد. یکی از مهم ترین و رایج ترین مشکل، انسداد یا بلاک شدن کیبورد است؛ یعنی بعضی از دکمه ها به راحتی نادیده گرفته می شوند. برای مثال کیبورد شما یک رول اور پنج دکمه ای دارد. شما یک فایل متنی را باز نموده و دکمه های اعداد را از یک تا شش به طور هم زمان فشار دهید. در صفحه نمایش و در فایل متنی شما به جای شش عدد، تنها پنج مورد را مشاهده می کنید؛ چراکه عدد ششم بلاک شده است.

یکی دیگر از مسائل در این زمینه، فرایند روح شدن یا Ghosting است. در این حالت، یک کلید را که شما اصلا و ابدا فشار نداده اید، به عنوان یک داده ورودی در سیستم ثبت می شود. در مثالِ قبلی که ذکر نموده ایم، برای مثال شما عدد هشت را در صفحه می بینید، در صورتی که شما اصلا آن دکمه را فشار نداده بودید.

اگر کیبورد شما قابلیت N-key rollover را داشته باشد، این دو مشکل نام برده هیچ وقت رخ نمی دهد. حتی اگر شما 20 دکمه را هم هم زمان نگه دارید، هیچ نقصی ایجاد نمی شود. شما برای تست قابلیت رول اور کیبوردتان می توانید از ابزارهایی مثل ابزار تست کیبورد مایکروسافت بهره ببرید.

با تمام این تفاسیر، آیا باید حتما کیبوردی را تهیه کنیم که قابلیت رول اور بی نهایت داشته باشد؟ مسلما اگر یک کاربر عادی هستید، پاسخ به این سوال یک خیر بیشتر نیست اما اگر یک تایپیست حرفه ای هستید یا به شدت اهل بازی های ویدیویی هستید، طبیعتا رول اور محدودِ کیبورد می تواند برای شما عذاب آور باشد. برای مثال گیمرها در یک بازی اکشن در قدم اول به دکمه Shift احتیاج دارند تا کاراکترِ داخل دنیای بازی بدود. سپس گیمر باید دکمه W یا A را فشار دهد تا جهت حرکت تشخیص داده شود. در این میان شاید احتیاج باشد تا کاراکترِ درون بازی از یک سکو یا پلتفرمی بپرد. در این حالت گیمر باید دکمه Space را هم فشار دهد. تصور کنید در حین پرش احتیاج باشد تا خشاب سلاحِ کاراکتر هم باید عوض شود. گیمر باید علاوه بر Space، دکمه ی R را هم فشار دهد. در همین مثال ساده، شما پنج دکمه کیبورد را با یک دست در فاصله زمانی بسیار محدود فشرده اید. با تمامی این تفاسیر، شما به یک کیبورد شش یا حدبیشتر 10 رول اور احتیاج دارید.

کیبورد مخصوص بازی ردراگون مدل K208- lks2030

1,123,880 تومان

مشاهده و خرید

بسیاری از کاربران از کیبوردهای مکانیکی برای تایپ حرفه ای استفاده می نمایند؛ چراکه تجربه بهتری را به فرد منتقل می نماید اما این تجربه کاملا بستگی به کیفیت و رابط کاربری کیبورد دارد. کیبوردهای جزیره ای به طور کلی برای محیط های اداری کارایی دارند؛ چراکه سر و صدای کمتری را فراوری می نماید و می توان راحت تر در اماکنی مثل فضاهای عمومی و کتابخانه ها که سکوت در آنجا حکم فرماست استفاده کرد.

با تمام این تفاسیر، از آنجایی که کیبوردهای مکانیکی قابلیت شخصی سازی دارند، می توان دکمه های کیبورد را با یک مدل دکمه های دیگر جایگزین کرد که یک بخش بالشتکی دارند. این بالشتک ها می توانند به طرز جدی موجب کاهش سر و صدای ناشی از فشردن دکمه ها شوند.

تفاوت های میان کیبورد جزیره ای و مکانیکی از لحاظ قیمت

کیبوردهای مکانیکی در مقایسه با مدل جزیره ای گران قیمت تر هستند؛ چراکه کیبوردهای مکانیکی کیفیت ساخت بالاتری داشته و اجزای اضافی دیگری نظیر نورپردازی و اتصال بی سیم هم در بدنه این نوع کیبوردها می توان تعبیه کرد که طبیعتا روی قیمت کیبورد تاثیرگذار خواهد بود.

کیبوردهای جزیره ای در مقایسه با مدل مکانیکی مقرون به صرفه قیمت است. اگر در پی خرید یک کیبورد مقرون به صرفه قیمت هستید، خرید کیبورد جزیره ای منطقی تر است. اگر شما یک کاربر عادی هستید، با خرید این مدل کیبورد می توانید با خیال راحت به کارهای روزمره خود بپردازید. در غیر این صورت، اگر شما یک گیمر حرفه ای هستید یا تایپ کردن به صورت حرفه ای بخشی از مهارت های شغلی شما محسوب می شود، خرید یک کیبورد مکانیکی پیشنهاد بهتری است. با تمامی این تفاسیر، در حال حاضر شما ضمن در نظر گرفتن بودجه خرید، بسته به احتیاجهای خود و بعلاوه سبک و سنگین کردن نقاط قوت و ضعف موجود در کیبوردهای مکانیکی و جزیره ای می توانید برترین کیبورد را برای سیستم رایانه شخصی خود بخرید.

منبع: makeuseof

ست گیمینگ اونیکوما مدل G21+CW902

900,000

775,000

تومان

کیبورد مخصوص بازی اونیکوما مدل G27 RGB

1,600,000

999,000

تومان

خرید کیبورد از وبلاگ ادکلن شنل

مشاهده همهمنبع: دیجیکالا مگ

به "کیبورد مکانیکی یا کیبورد جزیره ای؛ کدام یک برای خرید بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیبورد مکانیکی یا کیبورد جزیره ای؛ کدام یک برای خرید بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید