90 دانشگاه وارد تقسیم کار ملی زیست فناوری شدند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، دکتر سید حسن سعادت در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه امروزه پیشرفت سریع فناوری زندگی همه را تحت تأثیر قرار داده و روز به روز به سرعت این تغییرات افزوده می گردد، گفت: هر کشوری برای اینکه از کشورهای دیگر عقب نماند باید به صورت هماهنگ و بر اساس تقسیم کار همه جانبه عمل کند زیرا در کشور ما پتانسیل های مختلفی وجود دارد که باید از همه آنها بهره ببریم و امکانات را به پایتخت محدود نکنیم.

90 دانشگاه وارد تقسیم کار ملی زیست فناوری شدند

به گفته رئیس گروه پژوهش، زیرساخت و فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری، اگر تقسیم کار ملی به درستی صورت بگیرد می توانیم از ظرفیت های منطقه ای بهره ببریم.

وی با بیان اینکه تقسیم کار ملی باعث ایجاد شغل و افزایش سرمایه گذاری در سراسر کشور می گردد، گفت: توسعه زیست فناوری به عنوان گنجینه ملی نیازمند تقسیم کار ملی است که در این فرایند هر دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی بر اساس توانمندی ها و تجربیات خود، مأموریت های خاصی را برعهده می گیرد.

سعادت اضافه نمود: ستاد توسعه زیست فناوری از طرف شورایعالی انقلاب فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه مأمور اجرای این تقسیم کار ملی شده که تا به امروز دانشگاه های زیادی به طرح تقسیم کار ملی پیوسته اند و موضوعات خودشان را به این ستاد پیشنهاد داده اند که بعد از آنالیز های فنی مورد جمع بندی و تفاهم قرار بگیرند و این تقسیم کار ملی به درستی انجام گردد.

به گفته وی، به واسطه این تقسیم کار ملی در حوزه زیست فناوری، دانشگاه ها امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خودشان از جمله نیروی انسانی، آزمایشگاه ها، طرح های تحقیقاتی و خاتمه نامه ها را به موضوعات خاصی اختصاص می دهند تا با نتایج تحقیقات بتوانند به جامعه نفعی برسانند و خودشان به تدریج به قطب فناوری در کشور تبدیل شوند.

رئیس گروه پژوهش، زیرساخت و فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اضافه نمود: به عنوان مثال دانشگاه های غرب کشور در زمینه اصلاح جنگل های بلوط، جنوب غرب کشور پاکسازی خاک از آلودگی های نفتی و تثبیت کانون های گرد و غبار در اولویت قرار گرفته اند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر دانشگاه های خلیج فارس روی فناوری جلبک و چند دانشگاه از شهرهای صنعتی در زمینه تصفیه پسماند صنایع متمرکز شده اند؛ همچنین زیست فناوری آب به دانشگاه های استان تهران سپرده شده است.

سعادت ادامه داد: زیست فناوری در صنایع معدنی به استان کرمان و تغذیه دام و طیور به دانشگاه های لرستان و ایلام سپرده شده است.

رئیس گروه پژوهش ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: طبق برنامه سازمان برنامه و بودجه از این به بعد قرار است میزان پیشرفت پروژه ها در دانشگاه ها در طرح تقسیم کار ملی یکی از فاکتورهای معین نماینده بودجه سالانه آنها محسوب گردد.

سعادت اعلام نمود: همچنین وزارت خانه های علوم و بهداشت هم همکاری های همه جانبه ای برای این موضوع دارند زیرا طرح تقسیم کار ملی می تواند شعار فناوری از مردم و برای مردم را در سراسر کشور عملیاتی کند.

وی با اشاره به آخرین آمار همکاری دانشگاه ها در طرح تقسیم کار ملی اعلام نمود: تا به امروز 90 دانشگاه وارد طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری شدند؛ همچنین 27 همکاری از وزارت بهداشت و 47 مورد از وزارت علوم در طرح تقسیم کار ملی حوزه زیست فناوری با ستاد همکاری می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "90 دانشگاه وارد تقسیم کار ملی زیست فناوری شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 دانشگاه وارد تقسیم کار ملی زیست فناوری شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید