آمریکا از احداث خط ریلی رشت، آستارا نگران شد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری به احداث خط ریلی رشت-آستارا با همکاری ایران و روسیه واکنش نشان داد.

آمریکا از احداث خط ریلی رشت، آستارا نگران شد

fبه گزارش وبلاگ ادکلن شنل وبگاه خبری اردوپوینت نوشت، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره احداث خط ریلی رشت-آستارا با همکاری ایران و روسیه گفت: مسلما هر اقدامی یا هر پروژه ای که به تحریم ها ربط پیدا کند، برای ما عمیقا نگران کننده خواهد بود.

پاتل اضافه نمود: من ارزیابی مشخصی درباره این پروژه ندارم اما اعمال این تحریم های سخت علت دارد و هر اقدامی که به آن ها ربط پیدا کند، برای ما نگرانی بزرگی خواهد بود.

خط ریلی رشت-آستارا روز گذشته با حضور ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ایران و روسیه افتتاح شد.

دو طرف احداث این خط ریلی را نشان دهنده همکاری ها و تعامل ثمربخش تهران و مسکو در حوزه های مختلف تلقی کردند.

احداث این خط ریلی که می تواند در مسیرهای مختلفی در منطقه توسعه بیابد و کشورهای بیشتری را شامل گردد، به توسعه کریدور حمل ونقل شمال-جنوب یاری و مسیرهای حمل ونقل بین المللی را متنوع تر خواهد نمود.

روز گذشته جمهوری اسلامی ایران و روسیه با هدف تکمیل گذرگاه ریلی شمال - جنوب که جنوب آسیا را به شمال اروپا متصل می نماید، توافقنامه احداث راه آهن رشت - آستارا را امضا کردند.

این توافقنامه پس از سخنرانی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه بین نمایندگان دو کشور به امضاء رسید.

گذرگاه ریلی شمال - جنوب یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت کالا از جنوب آسیا به شمال اروپا بشمار می رود که احداث آن از بیش از دو دهه پیش در دستور کار بوده و در دولت سیزدهم با شتاب بیشتری برای فعال سازی این ظرفیت ریلی کوشش شده است.

مسیر غربی کریدور شمال - جنوب که کشورهای روسیه، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را شامل می گردد از نظر ریلی دارای یک حلقه مفقوده ای به مسافت 162 کیلومتر بین رشت و آستارا بود که با امضای این توافق و احداث این مسیر ریلی عملاً جنوب آسیا به شمال اروپا متصل خواهد شد.

براساس این توافقنامه فدراسیون روسیه 1,6 میلیارد یورو در این مسیر ریلی سرمایه گذاری خواهد نمود. قرار است این خط آهن راهبردی در مدت 48 ماه احداث گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "آمریکا از احداث خط ریلی رشت، آستارا نگران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از احداث خط ریلی رشت، آستارا نگران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید