استارت آپ نانویی، بیابان را به زمین حاصل خیز تبدیل می نماید!

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، یک استارتاپ نروژی با استفاده از نانوذرات رس و اسپری آن روی زمین بیابانی، آن ها را به سرعت به زمین حاصل خیز تبدیل می نماید.

استارت آپ نانویی، بیابان را به زمین حاصل خیز تبدیل می نماید!

به گزارش گروه فناوری وبلاگ ادکلن شنل، سازمان ملل پیش بینی می نماید که تا سال 2050 تقریبا 10 میلیارد نفر در کره زمین زندگی نمایند که بیشتر آن ها در شهر ها زندگی خواهند کرد.

انقلاب سبز دهه 1960 برای استفاده از بذر های اصلاح نژاد شده موجب دو برابر شدن محصولات برنج و گندم شد و میلیون ها نفر را از خطر قحطی نجات داد. اما در حال حاضر تغییرات آب وهوایی زمین را تهدید می نماید و احتیاج به یک انقلاب سبز دیگر است.

یک استارت آپ نروژی به نام دیزرت کنترل (Desert Control) به حل یکی از چالش های مهم در حوزه محیط زیست پرداخته است، چالشی که با گذشت زمان در حال بدتر شدن است.

بیابان زایی به فرایند تخریب زمین که باعث تغییرات آب وهوایی می گردد گفته شده که در سراسر زمین در حال افزایش است. شرکت دیزرت کنترل فناوری ارائه نموده که با استفاده از آن نه تنها می توان مانع از تخریب بیشتر زمین شد بلکه خاک خشک و بی کیفیت را نیز می توان به خاک غنی از مواد مغذی تبدیل کرد.

خاک های شنی قادر به حفظ آب و مواد مغذی در خود نیستند به طوری که آب از میان آن ها مستقیم عبور می نماید و به منابع زیرزمینی می رسد. شرکت دیزرت کنترل ماده ای به نام نانوکلی سیال ساخته است که در آن ذرات ماسه به یک لایه رس به ضخامت 1.5 نانومتر پوشش داده می گردد. این پوشش باعث می گردد که رطوبت به ماسه چسبیده و جذب گردد. این بدان معناست که آب و مواد مغذی نیز به ماسه می چسبند و شرایط ایده آل برای رشد گیاهان به وجود می آید.

این فناوری را می توان به عنوان یک نوع اسفنج غول پیکر پنداشت که زیر زمین واقع شده است. در این فناوری، نانوذرات رس سیالی با استفاده از سیستم آبیاری سنتی مثل آبپاش ها روی زمین اسپری شده و خاک را تا سطح ریشه گیاهان اشباع می نماید. این خاک نانویی می تواند همانند اسفنج رطوبت را در خود حفظ کند و اثرات کود ها را افزایش دهد، در حالی که هیچ ماده شیمیایی درگیر این فناوری نبود و تنها از آب و خاک رس استفاده شده است.

در کمال تعجب، تنها در مدت چند ساعت می توان یک قطعه زمین خشک را به یک زمین حاصل خیز تبدیل کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "استارت آپ نانویی، بیابان را به زمین حاصل خیز تبدیل می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارت آپ نانویی، بیابان را به زمین حاصل خیز تبدیل می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید