پرنده ها را مهمان سفره خود نکنید

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، خبرنگاران/گیلان شیوه رویارویی انسان با طبیعت در زیست سپهر آسیب دیده ای که آدمیان و نا آدمیان بر آن زندگی می نمایند اگر دگرگون نشود این مواجهه، طبیعت را دگرگون و به سمت نیستی می کشاند.

پرنده ها را مهمان سفره خود نکنید

طبیعت هم برای آسایش آدمیان و هم برای آسایش نا آدمیان آفریده شده است و نباید به پیچیدگی آن دست زد. انسان با همه ادعایش جز بسیار کوچکی از طبیعت است و باید بداند بوم شناسانِ با احساس، طبیعت و زیست بوم های فراوان آن را به سِن موسیقی بزرگی تشبیه می نمایند که در هر گوشه آن سن بزرگ و با شکوه موجودی (گیاه، جانور، انسان) در صندلی خویش تمام وقت، ساز و آهنگ خودش را می نوازد. انسان که عضو کوچکی از طبیعت است باید بداند رهبر مقتدر ارکستر الهی وظیفه راهنمایی موجودات را به عهده دارد اما آدمیان با ورود بدون مطلعی موجب جابه جایی مهره ها و به هم ریختگی این سمفونی باشکوه شده اند.

شیخ محمود شبستری می گوید:

اگر یک ذره را برگیری از جای

خلل یابد همه عالم سراپای

این روزها در غیاب انسان ها در شهرها نتیجه تغییر رفتار گونه های حیات وحش برای طبیعت خطرآفرین شده است. برای روشن شدن و اهمیت گفته های بالا در حوزه ی حشرات با این مثال روشن می گردد؛ در هر جایی که اراضی وسیعی زیر کشت یک گیاه قرار می گیرند تعداد گونه های متنوع حشرات کاهش می یابد ولی فراوانی به ازای هر گونه افزایش می یابد. در نتیجه یک گونه خاص از نظر تراکم تبدیل به آفت می گردد و این خطر بزرگی برای محیط زیست است.

فراهم کردن بستر رشد برای یک موجود و یا غذارسانی فراوان به آن گونه می تواند باعث افزایش فراوری مثل و در نتیجه افزایش گونه جانوری خاص و در نتیجه برهم خوردن تعادل اکوسیستم گردد.

خیلی از افراد به لحاظ احساسی غذا دادن مستمر به موجودات را بسیار دوست دارند؛ اما درباره عواقب آن مطلع نیستند. بر کسی پوشیده نیست که وقتی ما به یک پرنده که رژیم غذایی اش محصول میلیون ها سال تکامل و سازگاری با شرایط متفاوت است غذارسانی می کنیم ناخودمطلع رژیم غذایی این گروه را تغییر می دهیم. یک پرنده در طبیعت مگر به چند درصد کربوهیدرات احتیاج دارد؟ بخش اعظم رژیم غذایی هر پرنده پروتئین است، اما وقتی که ما برنج و نان به آنها می دهیم کربوهیدرات بدنشان بالا می رود، در حالی که باید از پروتئین هم استفاده نمایند. مواد غذایی انسان ها به هیچ وجه مناسب رژیم غذایی پرندگان نیست و می تواند موجب صدمات گوارشی و بیماری های جدی گردد.

پرندگان نقش مهمی در دفع حشرات دارند؛ بنابراین با عادت غذایی نان و برنج برای طبیعت و چرخه زیستی حشرات هم مشکل ایجاد می کنیم. نکته دیگر این که وقتی ما به پرندگان غذا می دهیم، آنها را در یک نقطه جمع می کنیم و اگر یکی از آنها بیمار باشد، از این طریق به بقیه پرندگان هم انتقال داده می گردد. در واقع غذا دادن مستمر به پرندگان موجب خلل در نظام طبیعت و اکوسیستم خواهد شد و باعث می گردد که این پرندگان به دلیل شرایط کنونی، یعنی قرنطینه و عدم حضور انسان ها برای غذارسانی در شرایط سخت قرار بگیرند و بمیرند چون سبک زندگی شان را انسان ها تغییر داده اند.

گذشته از آسیب هایی که در بندهای بالا از آن ها گفته شد، نزدیکی انسان به حیوان هم یک آسیب چشمگیر است که باعث افزایش احتمال مبتلا شدن به بیماری های مشترک انسان-حیوان می گردد.

علم زیست شناسی می گوید گونه هایی از جانوران در طبیعت باقی می مانند که قدرتمندتر و با طبیعت سازگارتر هستند، کاکایی ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

متولیان و متخصصان به گردشگران مسئولیت پذیر که مشاهده گونه های حیات وحش در دل طبیعت برایشان لذت بخش است باید بگویند که نباید این کار به صورت مستمر تکرار گردد و باید پذیرفت که در این زمینه اطلاع رسانی دقیقی از سوی سازمان های متولی در استان انجام نشده است و این در حالی است که در برخی از کشورهای پیشرو محیط زیست، در مورد ضرورت غذا ندادن به پرندگان، در برخی از مکان های عمومی تابلوهایی را نصب و اطلاع رسانی نموده اند و برای طبیعت گردان چهارچوب طبیعت گردی مسئولانه در نظر گرفته اند تا در زندگی گونه های مختلف جانوری خللی وارد نگردد.

با نیم نگاهی به تحقیقات و تجربه ی متخصصان پیشرو در محیط زیست می توان دریافت که با دستکاری ژنتیک در زیستن موجودات توسط انسان، آن ها برای زندگی در طبیعت ناتوان شده اند و همت عالی را برای یافتن غذا از دست داده اند.

ذره را تا نبود همت عالی حافظ

طالب چشمه ی خورشید درخشان نگردد

پیش تر گفته شد که دخالت در سمفونی الهی زیستن، دنیا را به اوج درماندگی و آشفتگی های ناشی از ازدحام جمعیت برخی از گونه ها و خطر تخریب اکوسیستم نزدیک می نماید و فرایند طبیعی زندگی آدمیان و نا آدمیان را بر هم می زند و علاوه بر به خطر انداختن زندگی انسان، برای طبیعت نیز مشکل ایجاد می گردد. اجازه بدهیم موجودات تیزبین و هوشیار با راهنمایی رهبر ارکستر الهی، خودشان به دنبال تهیه غذای خودشان بفرایند و در خوشبختی و زندگیشان دخالت نکنیم.

یادداشت از: پونه نیکوی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پرنده ها را مهمان سفره خود نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرنده ها را مهمان سفره خود نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید