اگر کپک بخورید این اتفاقات در بدن شما رخ می دهد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، همه ما می دانیم که کپک ها برای سلامتی ما مضر هستند و از خوردن مواد غذایی کپک زده پرهیز می کنیم؛ اما واقعا چرا کپک برای بدن ضرر دارد؟

اگر کپک بخورید این اتفاقات در بدن شما رخ می دهد

آیا خوردن کپک شما را بیمار می کند؟

فرض کنید در حال لذت بردن از صبحانه خود هستیم که می بینیم کلوچه مورد علاقه مان که نصف آن را خوردیم، کپک زده است. قطع به یقین باید از ادامه خوردن آن امنتاع کنیم؛ ولی میزان کپکی که نادانسته خوردیم و حالا در بدن ما است چه کنیم؟

وحشت نکنید

بیشتر افراد سالم به طور تصادفی می توانند میزانی کپک را ناخواسته خوردند. آن ها مسئله ای در سلامت خود نداشتند و اتفاق بدی هم برای شان نیفتاده است. با این حال شرایط سلامتی شما به سیستم ایمنی بدن و نوع کپکی که خوردید بستگی دارد.

کپک چیست؟

کپک ها، قارچ های میکروسکوپی هستند که می توانند بر روی چوب، کاغذ، فرش، غذا و مصالح ساختمانی مانند عایق رشد کنند. همه کپک ها برای رشد به آب یا رطوبت نیاز دارند.

هر جا که رطوبت و اکسیژن وجود دارد، کپک می تواند رشد کند. بیش از 300،000 گونه های قارچ ها وجود دارد و هر کدام کپک مخصوص خود را به وجود می آورد.

بر خلاف باکتری ها، کپک ها ساختار های متشکل از سلول های بسیار دارند و برای دیدن آن ها نیازی به میکروسکوپ داریم. کپک ها مانند نخ های ریشه ای هستند که در اعماق غذا نفوذ می کنند.

کپک ها مانند قاصدک در هوا سفر می کنند و محصولات غذایی و دیگر موارد ذکر شده را آلوده می سازند. کپک ها تجزیه کننده های طبیعی هستند. اگر میوه کپک زده داشته باشید، در نهایت آن میوه تجزیه می شود.

کپک در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند، اما این بدان معنا نیست که نمی تواند در یخچال شما نیز شکل گیرد و رشد کند. کپک بسیار هوشمند عمل می کنند و در برابر مواد نگهدارنده مانند نمک و شکر بیشترین تحمل را دارد.

انواع کپکِ خوب و بد

همه کپک ها بد نیستند. در واقع برخی می توانند بسیار مفید باشند. پنی سیلین، آنتی بیوتیک نجات دهنده زندگی، از کپک پنی سیلیوم ساخته می شود. حتی برخی از پنیر های خاص از کپک ها به وجود می آیند و با قیمت های بالایی به فروش می رسند.

واکنش های آلرژیک به کپک

برخی افراد به کپک حساسیت دارند. کپک می تواند باعث استفراغ، اسهال یا سردرد شود. تکه های پنهان کپک می تواند در تمام منطقه ها مختلف خانه، کمین کند و شما را بیمار کند.

اگر پیش زمینه بیماری هایی را داشته باشید که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند، کپک ها می توانند سلامت شما را در خطر جدی قرار دهند.

برخی از کپک ها مواد سمی تولید می کنند

چند نوع کپک تولید میکوتوکسین، یا مواد سمی می کنند که می تواند شما را بسیار بیمار کند. به عنوان مثال کپک های تولید شده از طریق گونه باکتری آسپرگیلوس می توانند باعث افلاتوکسیموز شوند که یک نوع خطرناک کپک است و ممکن است مسمومیت حاد تولید کرده یا آسیب های جدی به کبد برساند.

این نوع کپک تمایل به کمین در غلات دانه های روغنی، مانند بادام زمینی، آفتابگردان و دانه پنبه، ادویه جات، ترشی جات و آجیل دارد. این میکوتوکسین ها در حیوانات به سرطان منجر می شوند و می توانند باعث سرطان کبد در انسان شوند.

نحوه رسیدگی به غذا های کپکی

معمولا وسوسه می شویم که قسمت کپک زده را جدا کنیم و از بقیه مواد غذایی استفاده کنیم؛ ولی باید بدانیم که ارزش ریسک خوردن کپک را ندارد و باید مواد غذایی کپک زده را دور بیاندازیم.

در کنار خطر بیماری، غذای کپکی طعم زیادی ندارند. بیشتر کپک های روی غذاها، نرم هستند و طعم خاک یا گرد و غبار را می دهند.

نکته: هرگز کپک را بو نکنید تا مطمئن شوید کپک است. بو کردن آن می تواند باعث مسائل تنفسی شود.

منبع: د هلثی

منبع: فرارو

به "اگر کپک بخورید این اتفاقات در بدن شما رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر کپک بخورید این اتفاقات در بدن شما رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید