بیل گیتس در سخنرانی تد 2015 خود یک بیماری همه گیر و ترسناک را پیش بینی نموده بود؛ بازخوانی نظرات بنیان گذار مایکروسافت در 5 سال پیش

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، بیل گیتس در سخنرانی تد معروف سال 2015 خود پیرامون اهمیت مهار ویروس های واگیردار خطرناک، پیش بینی نموده بود اگر یک ویروس واگیردار قوی به جان بشر بیفتد؛ دنیا امروز به سادگی آمادگی مقابله با او را ندارد.

بیل گیتس در سخنرانی تد 2015 خود یک بیماری همه گیر و ترسناک را پیش بینی نموده بود؛ بازخوانی نظرات بنیان گذار مایکروسافت در 5 سال پیش

بنیان گذار مایکروسافت به طور واضح مثال زده بود که ویروس جش یافته ای از آنفولانزا می تواند به سرعت شیوع پیدا نموده و افراد زیادی را آلوده کند. این ویروس می تواند 10 میلیون یا بیشتر از آن را به کام مرگ بکشاند و تبدیل به یک بیماری همه گیر دنیای گردد.

بیل گیتس، این اظهارنظرها و پیش بینی ها را 5 سال پیش و در واکنش به شیوع ویروس ابولا اعلام کرد که بیش از 10 هزار آفریقایی را در سال 2015 کشت.

بی توجهی به پیش بینی بیل گیتس در آن موقع و کم توجهی دستگاه های قدرتمند رسانه ای هم درباره این پیش بینی و هم درباره ویروس های همه گیری مانند سارس و ابولا باعث شد اکنون با ویروسی به نام COVID-19 روبرو شویم.

بیل گیتس دقیقا پیش بینی نموده بود دنیا امروز به اندازه کافی آمادگی لازم برای مقابله با شیوع یک ویروس همه گیر را ندارد. این پیش بینی مدیرعامل سابق مایکروسافت در 5 سال پیش، اکنون به اثبات رسیده است.

در حالی که آزمایشگاه ها و محققان زیادی روی ویروس کرونا، روش های پیشگیری و جلوگیری از شیوع آن ، شیوه های مبارزه یا درمان آن کار می نمایند و یک کوشش خستگی ناپذیر برای توسعه روش ها و فناوری های کارآمد دارند ولی می بینیم کرونا کل دنیا را به تعطیلی کشانده است و هنوز هیچ واکنش سریع موثر و قدرتمندی برای جلوگیری از شیوع آن اتفاق نیفتاده است.

به طور مشابهی، دکتر لی ون لیانگ (Li Wenliang)، چشم پزشک 34 ساله چینی در تاریخ 30 دسامبر درباره خطرات ویروس کرونا هشدار داده بود و سعی داشت جامعه پزشکی چین و شهر ووهان را متوجه وخامت اوضاع کند ولی باز هم هشدارهای او جدی گرفته نشد و پیش از اینکه شاهد همه گیر شدن کرونا باشد؛ خودش قربانی کرونا شد.

وقتی به این پیش بینی ها و هشدارها توجه نمی گردد و اولین پاسخ ها و واکنش ها به این آینده نگری های علمی درست را شاهد نیستیم؛ در نتیجه رنج و درد مردم برتری پیدا می نماید.

دکتر لی که اولین نفری است که ویروس کرونا را تشخیص و درباره آن اطلاع رسانی کرد و البته بعدا از سوی پلیس چین تهدید به بازداشت شد چون شایعه پراکنی نموده و مردم را ترسانده بود؛ می گوید:بیش از اینکه درباره ذات این بیماری بدانیم و یاد بگیریم؛ باید درباره نحوه برخورد با آن و روش های پیشگیری از شیوع آن کار کنیم. مثلا، لباس های افرادی که بیماران را تحت مراقبت قرار می دهند بسیار مهم است.

سرمایه گذاری روی فعالیت های تحقیقاتی

فقط فناوری های ما نیست که قدیمی است؛ بلکه اطلاعات مان درباره سیستم ایمنی بدن پس از اولین سال های آزمایش موفقیت آمیز واکسن در سال 1796 بسیار کم و به روزنشده است.

رژیم غذایی در سیستم ایمنی بدن ما بسیار تاثیرگذار است و البته میکروب های روده و سلامت روانی ما که کمتر درباره شان صحبت می گردد.

بیل گیتس در سخنرانی خود اشاره می نماید هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند در آینده قرار است چه ویروس جدیدی شایع گردد ولی می دانیم که این اتفاق می افتد. منابع و اطلاعات جمع آوری شده به ما می گویند در بعضی نقاط ویروس های آنفولانزا یا ویروس های تنفسی تقویت شده اند ولی هیچ بودجه ای برای کارهای تحقیقاتی روی آن ها نیست.

بنیان گذار مایکروسافت می گفت: باید این توانایی را داشته باشیم که خیلی سریع یک ویروس جدید را تشخیص داده، دارو و واکسن آن را فراوری کنیم. اگر برای این موضوع سرمایه گذاری مناسبی انجام گردد؛ فناوری های زیادی هستند که می توانند این کار را به خوبی انجام دهند.

خبر خوش این است که انسان به طرز باورنکردنی تطبیق پذیر است. بسیاری از ما توسط دیگران تحریک و تهییج شدیم برای مقابله با ویروس جدید مجهز شویم و شیوه زندگی خود را به سرعت تغییر دهیم.

چین توانست با مجموعه ای از اقدامات موثر و مهم از جمله قرنطینه های شهری و تعطیلی های ملی، جلوی سرعت شیوع ویروس کرونا را بگیرد. بیل گیتس هم به چنین راهکارها و موارد مشابه دیگری معتقد است و باور دارد در بازه زمانی 6 تا 10 هفته می توان انتظار داشت ویروس همه گیر مهار گردد.

همه ما در شیوع این بیماری و همچنین رکود مالی گسترده و بزرگی که گریبان گیر کل دنیا شده؛ نقش داشتیم. بسیاری از اکوسیستم ها و کسب وکارها پس از ویروس کرونا به طور کامل نابود شدند.

ما باید از فعالیت ها، پویش ها و جنبش های سلامت محور و تحقیقاتی حمایت و طرفداری کنیم. ما برای هر ایده کوچکی چندین استارتاپ راه اندازی می کنیم و روی آن ها سرمایه گذاری داریم ولی چرا روی فعالیت های خیرخواهانه برای توسعه سلامتی انسان هیچ سرمایه گذاری نداریم.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس در ماه فوریه نزدیک به 100 میلیون دلار برای مهار ویروس کرونا بودجه تخصیص دادند و به گفته بیل گیتس، با غالب آزمایشگاه ها و گروه های تشخیص، درمان و ساخت واکسن در سراسر دنیا ارتباط دارند تا مطمئن شوند در هر کشوری این امکان فراهم است که در سریع ترین زمان ممکن به روش های درمانی درست دسترسی پیدا می نمایند.

بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس اولویت کاری خود را این موضوع قرار داده است که ظرفیت فراوری واکسن کرونا و درمان بیماران در سراسر دنیا وجود دارد.

منبع

منبع: یک پزشک

به "بیل گیتس در سخنرانی تد 2015 خود یک بیماری همه گیر و ترسناک را پیش بینی نموده بود؛ بازخوانی نظرات بنیان گذار مایکروسافت در 5 سال پیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیل گیتس در سخنرانی تد 2015 خود یک بیماری همه گیر و ترسناک را پیش بینی نموده بود؛ بازخوانی نظرات بنیان گذار مایکروسافت در 5 سال پیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید