بی وقفه و با جدیت بر بازار نوروز نظارت گردد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، معاون اول رئیس جمهور از مسئولان ذی ربط خواست در ایام تعطیلات نوروزی فرایند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالاهای موردنیاز با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.

بی وقفه و با جدیت بر بازار نوروز نظارت گردد

به گزارش وزارت صنعت، اسحاق جهانگیری، در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی با تأکید بر استمرار نظارت و بازرسی ها بر بازار در ایام نوروز، از رشد فراوری در بخش صنعت و کشاورزی در یک سال گذشته اطلاع داد و گفت: فراورینمایندگان کشور در سال 99 کارهای بزرگی انجام دادند و تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند.

او با بیان اینکه انتظار نظام از وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، ساماندهی توزیع بعضی اقلام و کالاهای اساسی است، گفت: در ایام پیش رو، عده ای به دنبال زیر سؤال بردن خدمات دولت هستند و کوشش می نمایند با ایجاد اختلال و تشنج در بازار، خدمات چندین ساله دولت را تحت الشعاع قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های اجرا شده برای فراوری و توزیع مرغ و نیز جلوگیری از تخلفات، نسبت به ساماندهی بازار مرغ طی روزهای آینده ابراز امیدواری کرد و اضافه کرد: سال 99 سالی سخت برای مردم ایران بود و فشارهای تحریمی آمریکا از ابتدای سال 97 روزبه روز بر اصلی ترین منبع درآمدی کشور بیشتر شد و آمریکا کوشش کرد با تمام از واردات بعضی کالاها به کشور جلوگیری کند.

واردات 10 میلیارد دلار دارو و کالای اساسی به کشور

جهانگیری در ادامه صبر، بردباری و مقاومت مردم را در تحمل مسائل و دشواری های ناشی از تحریم ها، بی نظیر توصیف کرد و ضمن تشکر از مردم ایران، که موجبات یأس و ناامیدی دشمنان را فراهم کردند و سیاست فشار حدبیشتری آمریکا را به شکست کشاندند، توضیح داد: در ابتدای سال 99 برآوردهای بانک مرکزی این بود که امکان تأمین هشت میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو امکان پذیر نیست اما با همت مدیران بانک مرکزی به میزان 10 میلیارد دلار کالاهای اساسی و دارو به کشور وارد شد.

ضرورت همراهی بخش فراوری با تصمیمات دولت

او با یادآوری اینکه فراوری بعضی کالاهای اساسی نظیر مرغ و روغن وابستگی زیادی به واردات دارد، تأکید کرد: با توانمندی که در مدیران وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت وجود دارد انتظار می رود مشکل تأمین مرغ و روغن در مدت زمان کوتاهی حل گردد و شرایط بازار این دو کالا به تعادل برسد.

جهانگیری با قدردانی از فراورینمایندگان مرغ و روغن از آنان خواست همراهی و همکاری لازم را با سیاست ها و تصمیمات دولت انجام دهند تا شاهد افزایش رضایتمندی در میان مردم باشیم.

تبدیل تهدید به فرصت در بخش فراوری

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه فراورینمایندگان کشور در سال 99 کارهای بزرگی انجام دادند، اضافه کرد: گزارش ها نشان می دهد رشد فراوری در بخش صنعت و کشاورزی در امسال قابل توجه بوده و این یعنی فراورینمایندگان کشور تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند.

استمرار نظارت و بازرسی در ایام نوروز

معاون اول رئیس جمهور همچنین از اقدامات اجرا شده برای تأمین و توزیع مناسبت میوه در ایام پایانی سال قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه باید پای حقوق مردم قاطعانه ایستاد، از مسئولان ذی ربط خواست در ایام تعطیلات نوروزی فرایند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالاهای موردنیاز با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.

جهانگیری در ادامه این جلسه با قدردانی از کادر پزشکی و درمان کشور و نیز فراورینمایندگان دارو و تجهیزات پزشکی گفت: سال گذشته در همین ایام تأمین ماسک یکی از دغدغه های مهم کشور بود اما به فضل الهی و با همت بخش فراوری، امروز صادرنماینده محصولات و تجهیزات موردنیاز مقابله با کرونا هستیم؛ در مورد تأمین واکسن کرونا رویکرد اصلی دولت این است که ضمن کوشش برای فراوری واکسن داخلی، از منابع معتبر خارجی نیز واکسن موردنیاز کشور را که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید گردد، خریداری کند.

او اظهار کرد: به نظر می رسد سال 1400 سال گشایش و حل مسائل خواهد بود و امیدوارم مسائل و فشارها در سال 1400 از دوش مردم برداشته گردد.

تعدیل قیمت ها در بازار میوه

در این جلسه قائم مقام وزیر صمت گزارشی در مورد توزیع میوه در کشور ارائه کرد و از تأثیر مثبت توزیع گسترده میوه در میادین میوه و تره در ایجاد تعادل در قیمت ها اطلاع داد.

همچنین دبیر کارگروه تنظیم بازار نیز با تأکید بر فرایند کاهشی قیمت میوه در بیشتر استان های کشور، کیفیت میوه های توزیع شده را مطلوب توصیف کرد و از تزریق محصولات دیگری نظیر برنج، پوشاک و آجیل و خشکبار از ذخایر موجود به بازار و تعدیل قیمت این کالاها اطلاع داد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در این جلسه گزارشی از میزان ذخایر گندم و روغن ارائه کرد و گفت: کارخانجات فراوری روغن به صورت سه شیفت فعال هستند و هیچ گونه نگرانی و مسئله ای در جریان تأمین روغن وجود ندارد.

در ادامه این جلسه موضوع قیمت مرغ و روغن موردبحث و گفتگو نهاده شد و تصمیمات لازم برای جلوگیری از تخلفات و تأمین این دو کالا با قیمت مناسب اتخاذ شد.

برخورد جدی با مرغداران متخلف

در این نشست همچنین ضمن تأکید بر اینکه فعلاً هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها وجود ندارد، گزارشی از برنامه واردات مرغ منجمد طی روزهای آینده ارائه و مقرر شد با مرغدارانی که به امید افزایش قیمت و انتظارات تورمی از ارسال مرغ به کشتارگاه خودداری می نمایند، برخورد گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بی وقفه و با جدیت بر بازار نوروز نظارت گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی وقفه و با جدیت بر بازار نوروز نظارت گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید