ممنوعیت سفر از 12 کشور به ایران و یک درخواست

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ایسنا/ این خبر پیرامون ممنوعیت سفر از 12 کشور به ایران و یک درخواست برای شما مخاطبان گرامی نگارش شد.

ممنوعیت سفر از 12 کشور به ایران و یک درخواست

بدنبال ممنوعیت ورود مسافر از هشت کشور آفریقایی و چهار کشور اروپایی به مدت 15 روز، جامعه گردشگری از سه وزارتخانه کشور، گردشگری و خارجه درخواست کرد تا برای گردشگران خارجی که ویزای توریستی گرفته اند و در راه یا در آستانه سفر به ایران هستند، تدبیر کنند.

با توجه به شیوع اُمیکرون، سویه تازه کرونا، برای کنترل مسافران در مبادی ورودی کشور، وزارت کشور در دستورالعملی مطابق با مصوبات جلسه فوق العاده ستاد ملی مدیریت کرونا در 28 آذر 1400 ابلاغ کرد که ورود مستقیم و غیرمستقیم مسافر از هشت کشور آفریقایی از جمله بوتسوانا، نامیبیا، اسواتینی، لسوتو، زیمبابوه، مالاوی و آفریقای جنوبی به مدت 15 روز ممنوع است.

همچنین ورود مسافران غیرایرانی از کشورهای انگلیس، فرانسه، نروژ و دانمارک به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مدت 15 روز ممنوع است. این ممنوعیت شامل دیپلمات های خارجی نمی شود.

همچنین ورود اتباع خارجی (غیر از کشورهای با خطر بالا) از طریق مرزهای زمینی، هوایی و دریایی از چهارم دی 1400 فقط برای دارندگان پروانه اقامت معتبر جمهوری اسلامی، ویزا تحصیلی، ویزا ورود (شامل بازرگانان و تجار)، ویزا با حق کار، ویزا درمانی (گردشگری سلامت)، ویزا سرمایه گذاری و دارندگان مهر خروج و مراجعت از پلیس مهاجرت و گذرنامه مجاز است.

ورود اتباع ایرانی حاضر در کشورهای همسایه به داخل کشور از مرزهای زمینی با رعایت الزامات بهداشتی، همچون کارت واکسن دو دز، ارائه تست PCR منفی و انجام دوباره تست کووید در مبادی مرزی امکانپذیر شده است.

خروج اتباع خارجی حاضر در کشور از مرزهای زمینی بدون مانع است.

همچنین اتباع و مسافران مجاز به ورود باید گواهی دو دز واکسن کووید و گواهی منفی تست PCR را در فاصله 48 تا 72 ساعت مانده به ورود ارائه دهند.

همچنین برای تشدید کنترل ها اعلام شده است از مسافران در مبادی ورودی مرزهای هوایی به هزینه خودشان دوباره تست PCR گرفته می شود. افرادی که نتیجه این تست آنها مثبت شود، باید قرنطینه خانگی شوند و شبکه های بهداشت شهری مسؤول نظارت بر مقررات قرنطینه خواهند بود.

از استانداران نیز خواسته شد در هماهنگی با قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، هیأت نظارت تشکیل داده و ارزیابی میدانی کنترل فرایند مراقبت بهداشتی مرزی و اعمال مقررات قرنطینه برابر دستورالعمل مصوب ستاد ملی کرونا در مرزهای پرتردد را انجام دهند.

همچنین از وزارت بهداشت هم خواسته شد تجهیزات تشخیصی سویه اُمیکرون را به تعداد کافی در اختیار استان ها قرار دهند تا امکان شناسایی و رهگیری مبتلایان به سویه تازه فراهم شود.

از وزارت خارجه و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز خواسته شد که این مقررات اطلاع رسانی شود تا از بروز مشکل در مرزها جلوگیری شود.

اجرای این محدودیت ها در آستانه سفر شماری از گردشگران خارجی به ایران با این احتمال که در مبادی ورودی کشور دچار سرگردانی و بلاتکلیفی شوند، نگرانی های فعالان گردشگری در کشور را تشدید کرده و خواستار تدبیر وزارت کشور، خارجه و گردشگری در شرایط موجود شده اند.

محدودیت و ممنوعیت سفر به ایران در شرایطی دوباره به اجرا گذاشته شده که صدور ویزای توریستی و سفر گردشگران خارجی حدود دو ماه است از سرگرفته شد. صدور این ویزا نزدیک به 20 ماه با دستور ستاد ملی کرونا متوقف بود که به اعتقاد تورگردان ها سبب از دست رفتن بخشی از بازار گردشگری ایران شد. ویزای گردشگری ایران از پنجم آبان 1400 با دستور رئیس جمهور دوباره صادر شد که اینک براساس تصمیم ستاد ملی کرونا به مدت 15 روز متوقف شده است.

صنعت گردشگری ایران از سال 1398 نخست تحت تاثیر بحران های سیاسی و بعد، متأثر از عالم گیری کرونا با رکود روبرو و متحمل خسارت سنگینی شده است. پیش بینی ها بر این بود که با از سرگیری سفرها تا بهار و پاییز سال 2022 جان تازه ای به صنعت گردشگری ایران دمیده شود.

منبع: همگردی

به "ممنوعیت سفر از 12 کشور به ایران و یک درخواست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت سفر از 12 کشور به ایران و یک درخواست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید