تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، به نقل از مدیکال، سلامت ناخن های شما می تواند موارد زیادی در خصوص سلامت کلی شما بگوید. اکنون محققان دریافته اند که تغییر در رنگ طبیعی ناخن ها ممکن است خطر ابتلای فرد به سرطان را نشان دهد.

تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟

بر اساس نتایج تحقیقی که به وسیله موسسه ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) انجام شد، وجود اونیکوپاپیلوما، ناهنجاری خوش خیم ناخن که با نوار سفید یا قرمز رنگ در طول ناخن و ضخیم شدن ناخن معین می گردد، می تواند منجر به تهدید ابتلا به تومور BAP1 گردد.

سندرم تومور BAP1، اختلال ارثی نادر است که با افزایش خطر تومورهای سرطانی در پوست، چشم ها، کلیه ها و مزوتلیوم پوشش داخلی قفسه سینه و شکم همراه است. این بیماری در اثر جهش در ژن BAP1 ایجاد می گردد که به طور معمول به عنوان سرکوب نماینده تومور عمل می نماید.

یافته های این تحقیق پس از ارزیابی ناهنجاری های ناخن در 47 فرد شرکت نماینده در مرکز بالینی موسسه ملی سلامت (NIH) برای غربالگری انواع BAP1 منتشر شد و شرکت نمایندگان از 35 خانواده بودند.

سرپرست گروه تحقیق، الکساندرا لبنسون از موسسه ملی سرطان گفت: وقتی از بیمار در خصوص سلامت ناخن در طول ارزیابی ژنتیکی اولیه سوال شد، گزارش کرد که متوجه تغییرات ظریف در ناخن های خود شده است. نظر او ما را بر آن داشت تا به طور سیستماتیک سایر شرکت نمایندگان را از نظر تغییرات ناخن ارزیابی و این یافته نو را کشف کنیم.

محققان با یاری بیوپسی، اونیکوپاپیلوما در شرکت نمایندگان را تایید کردند. اونیکوپاپیلوما به طور معمول تنها یک ناخن را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، بیش از 88 درصد از شرکت نمایندگان مبتلا به سندرم تومور BAP1 حدود 30 ساله و بالاتر، این بیماری را روی ناخن های متعدد داشتند.

دکتر ادوارد کوون، محقق این تحقیق اظهار کرد: این یافته به ندرت در جمعیت عمومی دیده می گردد و ما معتقدیم وجود تغییرات ناخن که نشان دهنده اونیکوپاپیلوما روی ناخن های متعدد است را باید در تشخیص سندرم تومور BAP1 ضروری دانست.

بر اساس نتایج تحقیق، محققان غربالگری ناخن را در بیماران با سابقه شخصی یا خانوادگی ملانوم یا سایر بدخیمی های بالقوه مرتبط با BAP1 توصیه می نمایند.

دکتر رافیت حسن، یکی از محققان این تحقیق گفت این کشف نمونه عالی از این است که چگونه گروه های چند رشته ای می توانند بینش هایی را درباره بیماری های نادر آشکار نمایند.

منبع: گردشبان

به "تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید