تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی بزرگ

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، یکی از زیباترین کهکشان هایی که با تلسکوپ های آماتوری هم به زیبایی دیده می گردد، کهکشان مارپیچی M100 در صورت فلکی گیسوان برنیس است که 56 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد.

تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی بزرگ

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل ، کهکشان M100 در مقیاس واقعی کیهانی، باشکوه است و نمونه ای تمام عیار از کهکشان مارپیچی بزرگ و خوش تعریف شناخته می گردد. این کهکشان بزرگ با بیش از 100 میلیارد ستاره، بازوهای مارپیچی کاملاً مشخصی دارد و ازاین منظر شبیه به راه شیری خودمان است.

کهکشان M100 یکی از درخشان ترین اعضای خوشه کهکشانی سنبله است که با نام NGC 4321 نیز شناخته می گردد. M100 حدود 56 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و در جهت صورت فلکی گیسوان برنیس دیده می گردد.

در این تصویر تلسکوپی، نمای تمام رخ این مارپیچ های خوش تعریف همراه با کهکشان مارپیچی NGC 4312 که از لبه دیده می گردد (در سمت راست بالا)، میدان دید گسترده ای به پهنای تقریباً 1 درجه را تشکیل داده است. برای ثبت این تصویر، جمعا 21 ساعت نوردهی شده و تصویربرداری از رصدگاهی تاریک در نزدیکی فلگستاف، آریزونا اجرا شده است. خوشه های ستاره ای آبی و درخشان M100 را در کنار رگه های پیچ درپیچ گردوغبار نشان می دهد، دو ویژگی بارزی که از مشخصه های کهکشان های مارپیچی به شمار می روند. آنالیز ستارگان متغیر در کهکشان M100،َ نقش مهمی در مشخص مقدار و عمر کیهان داشته است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: درو ایوانز. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین

به "تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید