جلوگیری از سیاه شدن موز با 7 نکته کاربردی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، موز از جمله میوه هایی است که وقتی در مجاورت هوا قرار بگیرد به سرعت شروع به سیاه شدن می کند. از این رو فراگیری روش هایی برای جلوگیری از سیاه شدن موز ضروری است. در این مطلب روش هایی را به شما معرفی می کنیم که به شما برای دستیابی به این هدف کمک کند. به این طریق فرصت بیشتری دارید تا از خواص بی نظیر موز بهره ببرید.

جلوگیری از سیاه شدن موز با 7 نکته کاربردی

علت سیاه شدن موز

علل گوناگونی باعث سیاه شدن موز می شوند. در زمانی که برشی از روی موز می برید و آن را نوش جان می کنید، اکسیژن موجب تأثیر بر روی آنزیم های موز می شود و این عامل دلیلی برای قهوه ای شدن رنگ موز است. علت اینکه پوست موز قهوه ای و سیاه می شود، شکسته شدن رنگ دانه های زرد موجود روی پوست آن است که سبب ایجاد رنگ تیره می شود. موز را می بایست به شکلی نگه داری کرد که در زمان استفاده، تازه و خوشمزه باشد.

در این قسمت روش هایی ارائه شده که برای نگه داری موز به صورت تازه بسیار مؤثر است و می توانید با بهره بردن از این روش ها از سیاه و لکه دار شدن موزها تا حد زیادی جلوگیری کنید.

بیشتر بدانید: آموزش کاشت موز در گلدان + روش های نگهداری و پرورش

روش های جلوگیری از سیاه شدن موز در پوست

1. دقت در زمان خرید موز

یکی از بهترین روش های جلوگیری از سیاه شدن موز این است که در زمان خرید آن دقت داشته باشید که قسمت پایین موز سبز و وسط آن به رنگ زرد باشد. موزهایی که به این رنگ هستند هنوز به صورت کامل نرسیده اند و مقداری بعد از زمان خرید در منزل، خواهند رسید. نکته دیگر که باید در زمان خرید موز به آن توجه کنید این است که موزها باید عاری از لکه های سیاه و قهوه ای باشند.

از جمله مواردی که باعث افزایش یافتن سرعت رسیدن موز می شود، داشتن سوراخ های ریز، له شدگی و داشتن شکاف بر روی پوست موز است. علاوه بر موارد ذکر شده، موزهایی که رنگ آن ها زرد کامل است را به هیچ عنوان انتخاب و خریداری نکنید. به این علت که موزهای رسیده، مدت زمان بسیار اندکی دارای ماندگاری هستند. از این رو می بایست موزهایی که کناره های آن ها به رنگ سبز است را خریداری کنید تا احتمال سیاه شدن آن ها را به کمترین میزان برسانید.

2. آویزان کردن موز

برای جلوگیری از سیاه شدن موز بهترین راه این است که آن ها را بعد از خریدن آویزان کنید. با انجام این کار از کوفته شدن موز و له شدگی آن ها تا حد زیادی پیشگیری خواهید کرد. با این روش موز در برابر هوای آزاد قرار می گیرد. از سویی دیگر می توانید دسته و ساقه موز را با پلاستیک بپیچید که این روش سبب رسیدن کمتر اکسیژن به ساقه شده و امکان نگهداری موز تا هفت روز ایجاد می شود.

3. از آبمیوه ها کمک بگیرید

برای جلوگیری از سیاه شدن موزها باید از مقداری آبمیوه استفاده کنید. میوه های فراوانی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید؛ نظیر لیموشیرین، پرتقال، کنسرو آناناس، گریپ فروت و حتی لیموترش که از میوه های اسیدی هستند و از این رو اجازه نمی دهند رنگ موز سیاه شود. برای انجام این کار باید سطح موزها را با مقداری از آب این میوه ها آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدن موزها نباشید.

4. جلوگیری از سیاه شدن موزهای خرد شده

در صورتی که موزها را تکه تکه کرده اید، ولی یادتان رفته است به آن ها آبمیوه بزنید، باز هم راه برگرداندن رنگ روشن به موزها مقداری آبمیوه است. به این منظور آب کنسرو آناناس یا گریپ فروت تا حد زیادی می تواند این تغییر رنگ موز را جبران کند.

5. موز را جدا از سایر میوه ها و سبزی ها نگهداری کنید

برای ماندگاری بیشتر موز، آن را از دیگر میوه ها و سبزیجات به صورت جداگانه نگهداری کنید. زیرا ماده ای از میوه ها و سبزیجات خارج می شود که رسیدن آن ها را سرعت می بخشد. از این رو قرار دادن میوه ها و سبزیجات در کنار هم سرعت رسیدن آن ها را افزایش خواهد داد. نکته مهم درباره میوه ها و سبزیجات این است که رسیدن آن ها به شکل مسری است. از سوی دیگر هورمون اتیلن از گیاهان تولید و خارج می شود که سرعت رسیده شدن را افزایش می بخشد.

سبزیجاتی که بیشتر اتیلن تولید می کنند، تمایل به قهوه ای شدن و سیاه شدن بیشتری دارند که سبب رسیدن سریع تر آن ها نیز می شود. از بسته بندی کردن موز داخل کیسه های پلاستیکی خودداری کنید؛ زیرا سیاه شدن موز را سرعت می بخشد. این موضوع به دلیل وجود اتیلن در هوای حبس شده است.

6. موز را قبل از رسیدن کامل، در یخچال قرار ندهید

بهتر است موز را تا هنگامی که به صورت کامل نرسیده است، در دمای اتاق قرار دهید. البته باید به این موضوع دقت داشته باشید که هدف از این جمله این نیست که موزها را در فضای گرم قرار دهید! زیرا در صورتی که موز گرمای بیشتری را تحمل کند، فرایند رسیدن آن در زمان کمتری اتفاق خواهد افتاد. از این رو، موزها را تا پیش از رسیدن آن ها به صورت کامل در یخچال نگه داری نکنید. انجام این کار سبب افزایش سرعت تبدیل رنگ پوست موز به سیاه می شود که این به دلیل شکسته شدن سلول های پوست موز بر اثر سرمای یخچال است. از سوی دیگر، در این حالت پوست موز از بین می رود اما داخل موز هنوز به طور کامل نرسیده است.

7. پس از رسیدن کامل، موزها را در یخچال قرار دهید

هنگامی که متوجه شدید که موزها به اندازه ای که مایل هستید، رسیده اند، آن ها را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید و داخل فریزر بگذارید. در این حالت اگرچه پوست موز همچنان سیاه است، اما داخل میوه نمی رسد و می تواند برای دو تا سه ماه به صورت یخ زده باقی بماند.

در یخچال های سردتر یا مناطق خنک تر از یخچال، موز تا 5 روز باقی خواهد ماند و از طرفی می توانید موز نیمه مصرف شده را نیز به همین شکل نگه داری کنید. دقت داشته باشید، همانطور که اشاره کردیم تا هنگامی که موزها نرسیده اند، آنها را درون یخچال قرار ندهید، به این دلیل که در این حالت موزها زودتر از زمانی که در دمای اتاق هستند، سیاه می شوند.

روش های جلوگیری از سیاه شدن موز پوست کنده شده

ممکن است موزی را از پوست جدا کرده اما آن را مصرف نکرده اید. برای نگه داری موز در این حالت نیز راهکارهایی وجود دارد که به آن می پردازیم.

1. موزها را در ظرف پلاستیکی غیر قابل نفوذ قرار داده و در فریزر نگهداری کنید

برای استفاده از موزهای پوست کنده در زمان های بعدی، می توانید آن ها را یخ زدایی کنید. با این که موز پوست کنده شما هیچ حفاظتی در مقابل هوا ندارد، ظرف های غیر قابل نفوذ در برابر هوا، می تواند از مواجهه هوا با موزها پیشگیری کند.

دمای پایین فریزر سرعت انتشار یافتن گاز اتیلن را در مقایسه با دمای یخچال بسیار کم خواهد کرد.

بر عکس موزهایی که در یخچال قرار می دهید، موزهای فریز شده به سرعت قابل مصرف و خوردن نخواهند بود. برای استفاده از این موزها شما باید موزهای فریز شده را برای ساعتی در دمای اتاق قرار دهید تا یخ شان باز شوند و قابل استفاده شوند.

2. جلوگیری از سیاه شدن موز با محلول سرکه و آب

کارایی این راه نیز با استفاده از خواص اسیدی سرکه است که مثل آب میوه از موز نگهداری خواهد کرد.

از آنجا که آبمیوه ها مزه موز را خیلی تغییر می دهند، سرکه جایگزین خوبی برای آن هاست. تنها لازم است یک چهارم پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب ترکیب کنید. موز را در این محلول حدود 3 دقیقه فرو ببرید. می توانید موز کامل یا تکه های موز را در محلول غوطه ور کنید.

از قرار دادن موز در محلول آب و سرکه بیشتر از سه دقیقه پرهیز کنید. غوطه ور کردن بیش از حد موز در محلول موجب نرم شدن آن و تغییر مزه موز به ترشی می شود. در این صورت مسلما طعم آن در مقایسه با لیمو و آب لیمو بهتر نخواهد بود. این روش را نیز در موارد بعدی توضیح خواهیم داد.

3. موزها را به آبلیمو آغشته کنید

خواص اسیدی آبلیمو موجب می شود تا موزها برای زمان طولانی زرد باقی بمانند. دقت داشته باشید که احتیاجی به خیساندن موز با آبلیمو نیست. افزودن آبلیموی بیشتر به موز نیز سبب نگهداری بهتر آن نمی شود. البته این کار تا اندازه ای موجب ترش شدن مزه موز نیز می شود!

برای جایگزینی طعم شیرین، به جای آبلیمو از آب آناناس، آب پرتقال یا آب سیب استفاده کنید. این آبمیوه ها نیز خاصیت اسیدی مورد احتیاج برای کم کردن فرایند سیاه شدن موز را بدون احتیاج به رقیق کردن دارند. از طرفی باید اشاره کرد که آب سیب تا حدودی ملایم است که به صورت تقریبی غیر قابل تشخیص است. از دیگر آبمیوه ها نیز در صورتی که بعدا تصمیم دارید موز را با میوه آن ها ترکیب کنید، می توان استفاده کرد.

حتما بخوانید: سفید کردن دندان با پوست موز

4. خیساندن موزها در محلول شربت ویتامین C

در صورتی که به دیگر میوه ها و سرکه دسترسی ندارید، ویتامین C محلول در آب می تواند کارایی مناسبی را داشته باشد. به این منظور یک قرص ویتامین C را با قاشق خرد کنید و در یک لیوان آب بریزید. محلول را به هم بزنید و سپس موز را برای چند ثانیه کوتاه در این محلول قرار دهید.

قرص جوشان ویتامین C برای استفاده در این روش بسیار مناسب است. یک قرص جوشان را درون لیوان آب بیندازید و پس از اینکه به صورت کامل حل شد، بدون هم زدن محلول، بلافاصله موزها را برای چند ثانیه در آب نگه دارید.

آیا تجربه ای در این زمینه دارید؟ در منزل خود چگونه از سیاه شدن موزها جلوگیری می کنید؟ لطفاً تجارب و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه

به "جلوگیری از سیاه شدن موز با 7 نکته کاربردی" امتیاز دهید

1 کاربر به "جلوگیری از سیاه شدن موز با 7 نکته کاربردی" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از سیاه شدن موز با 7 نکته کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید