حالت جدیدی از ماده کشف شد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، محققان بین المللی پیروز به شناسایی یک حالت نو از ماده شدند که ویژگی آن وجود یک پدیده کوانتومی موسوم به جریان دستوار (کایرال) است.

حالت جدیدی از ماده کشف شد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل ، جریان دستوار در مقیاس اتمی و از طریق حرکت هم افزایانه (cooperative movement) الکترون ها ایجاد می شوند که بر خلاف مواد مغناطیسی متعارف هستند و ویژگی های آنها از خصوصیات کوانتومی یک الکترون موسوم به چرخش و نظم و آرایش آنها در کریستال ناشی می شود.

به نقل از ایرنا، در شیمی، زمانی یک مولکول یا یک یون دست سان، دست وار یا اصطلاحا کایرال نامیده می شود که فارغ از مقدار چرخش و نوع جابه جایی های اجرا شده، نتواند بر تصویر آینه ای خودانطباقٰ پذیر شود.

دستوارگی یا کایرالیته یک ویژگی بسیار حائز اهمیت در علم است که به عنوان مثال برای شناخت دی ان ای نقش بنیادی دارد. در پدیده کوانتومی کشف شده، دست وارگی جریان ها از طریق بررسی تراکنش بین نور و ماده شناسایی شد که ضمن آن یک فوتون قطبی (پولاریزه) شده می تواند یک الکترون را از سطح ماده ای با حالت چرخشی بخوبی تعریف شده ساطع کند.

این کشف که خبر آن در نشریه نیچر هم منتشر شده است، دانش ما را از مواد کوانتومی ، کاوش برای فازهای کوانتومی دستواره و پدیده ای که در روی سطح مواد روی می دهد به مقدار زیادی غنی می کند.

کاربردها و پیامدهای بالقوه

فدریکو مازولا محقق حوزه فیزیک مواد در دانشگاه کافوسکاری (Ca Foscari) ونیز در ایتالیا در این مورد گفت: کشف وجود این حالت های کوانتومی ممکن است راه را برای ابداع نوع نوی از الکترونیک هموار کند که از جریان های دستوار (کایرال) به عنوان حمل کنندگان اطلاعات بجای شارژ الکترون ها استفاده خواهد کرد.

وی افزود: این پدیده می تواند پیامد مهمی برای کاربردهای آینده بر اساس دستگاه های اپتوالکترونیک نو دستوار و همچنین تاثیر بزرگی در حوزه فناوری های کوانتوم برای حسگرهای نو و همچنین در حوزه بیومدیکال و انرژی های تنوپذیر داشته باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "حالت جدیدی از ماده کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حالت جدیدی از ماده کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید