دشت قزوین سالانه 17 سانتی متر نشست می نماید

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: بر اساس مشاهدات، سالانه 10 تا 17 سانتی متر از دشت قزوین نشست می نماید که اگر این فرونشست به صورت گسل اتفاق بیفتد دشت قزوین از بین خواهد رفت.

دشت قزوین سالانه 17 سانتی متر نشست می نماید

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل به نقل از ایسنا، یدالله ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین، در اختتامیه طرح داناب که امروز در سالن کوثر قزوین برگزار گردید، اظهار کرد: وقتی به آبخوان ها می نگریم مشاهده می کنیم که اغلب آبخوان ها در اثر مصرف بیش ازحد خالی شده اند، در آبخوان دشت قزوین هم شاهد کاهش میزان ذخایر هستیم، در حقیقت می توان گفت که کفگیرمان ته دیگ خورده است.

وی ادامه داد: ایران یکی از کشورهای پرمصرف به شمار می رود و چندین برابر جهان آب مصرف می نماید؛ وزارت نیرو با مشاهده کاهش سطح آبخوان ها در دهه گذشته برای نجات آب طرح های مختلفی را برنامه ریزی و اجرا نموده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با تأکید بر این که اگر بهره برداران را با خود همراه نکنیم در اجرای طرح ها پیروز نخواهیم بود، توضیح داد: در طرح های اجرا شده مشارکت بهره برداران را در اولویت قرار دادیم و در این زمینه اقدامات مؤثر و خوبی ایجاد شده است.

وی مطرح نمود: وزارت نیرو برای تمامی دشت های کشور میزان آب قابل برنامه ریزی را اعلام و به استان ها ابلاغ نموده است، طبق این اعلام میزان برداشت آب های زیرزمینی، سطحی، کشاورزی و شرب تعیین شده است که میزان برداشت مجاز آب برای بخش کشاورزی از دشت قزوین 870 میلیون متر مکعب است، متأسفانه در حال حاضر یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آب برای بخش کشاورزی از دشت قزوین برداشت می گردد که دو برابر حد مجاز است.

ملکی با اعلام این که به دلیل برداشت بیش ازحد از منابع زیرزمینی شاهد فرونشست دشت قزوین هستیم، گفت: بر اساس مشاهدات سالانه 10 تا 17 سانتی متر از دشت قزوین نشست می نماید که اگر این فرونشست به صورت گسل اتفاق بیفتد دشت قزوین از بین خواهد رفت.

وی اشاره نمود: بعضی از اقدامات قهری ازجمله بستن چاه ها، نصب کنتور هوشمند و آبیاری تحت فشار اقداماتی اجرا شده است ولی اثر مهم مربوط به بهره برداران است و با توجه به این که بیشترین میزان مصرف آب به بخش کشاورزی اختصاص دارد اقدامات را روی این بخش متمرکز کردیم چون هر کشاورز برای هر هکتار بالغ بر 10 هزار متر مکعب آب مصرف می نماید که این رقم دو برابر استانداردها است.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین توضیح داد: اداره آب و فاضلاب برای مصرف آب شرب، فرهنگ سازی و آموزش مشترکان را در دستور کار خود قرار داد، به همین دلیل آموزش را از مدارس استان شروع کردیم و 50 هزار نفر در مقطع متوسطه تحت آموزش قرار گرفتند.

وی گفت: شش سال از اجرای طرح داناب در مدارس می گذرد و نتایج خوبی از آن دریافت کردیم چون در این طرح دبیران آموزش وپرورش معلومات را از مشاوران آب منطقه ای دریافت نموده و به دانش آموزان منتقل کردند.

ملکی اظهار داشت: در طرح داناب 97-98 بالغ بر هزار اثر از دانش آموزان دریافت کردیم و در حقیقت می توانیم بگوییم کارشناسان داوری از تعداد آثار رسیده متعجب بودند و کار برایشان سخت شده بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در انتها گفت: در کوشش هستیم نقاط ضعف و قوت این طرح احصا گردد تا در طرح های آینده آن را اصلاح کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "دشت قزوین سالانه 17 سانتی متر نشست می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت قزوین سالانه 17 سانتی متر نشست می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید