رازگشایی از یک پدیده عجیب: نور های آسمان در لحظه زلزله!

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، راز نهفته در نور های اسرارآمیز پیش از وقوع زلزله چیست؟ آن ها از کجا می آیند؟

رازگشایی از یک پدیده عجیب: نور های آسمان در لحظه زلزله!

نورهای اسرارآمیزی که در روزها یا ساعت های منتهی به یک زلزله، با اشکال و رنگ های مختلف در آسمان ظاهر می شوند و شباهت آنها به آذرخش یا رعد و برق، چراغ های پایکوبی نور و حتی بشقاب پرنده ها و اشکال ماورایی، توجه همه را به سوی خود جلب نموده است.

در سال 2017 که زلزله ای به بزرگی 8.1 ریشتر مکزیک را لرزاند، تصاویری وهم انگیز از نورهای سبز و آبی در آسمان پدیدار شد و این تصاویر در شبکه های اجتماعی پخش شدند. شرح چگونگی شکل گیری این نورهای کمیاب، که آن را نورهای زلزله (EQL) می نامند برای دانشمندان و ژئوفیزیکدانان کاری سخت است.

ثبت نورهای زلزله در تاریخ

فریدمان فروند، استاد فیزیک دانشگاه ایالتی سن خوزه و محقق ارشد مرکز تحقیقات ایمز در ناسا در مصاحبه ای با نشنال جغرافی در سال 2014 گفت: که این نورها می توانند اشکال، فرم ها و رنگ های مختلفی داشته باشند. او و همکارانش 65 مورد از مشاهده چنین نورهایی را از سال 1600 میلادی مورد مطالعه قرار دادند و یافته های خود را در نامه های تحقیقات زلزله نگاری در سال 2014 منتشر کردند.

سابقه نورهای زلزله در تاریخ

در 12 نوامبر 1988، مردم ساکن در امتداد روخانه سنت لارنس در کبک، 11 روز قبل از وقوع یک زلزله قدرتمند، یک کره نورانی به رنگهای صورتی-بنفش را مشاهده نموده بودند.

در شهر پیسکو کشور پرو، این نورها به شکل فلاش های درخشانی بودند که آسمان را روشن می کردند. فیلم این نورها که پیش از زلزله 8 ریشتری در سال 2007 دیده شد، در دوربین های امنیتی ثبت شده اند.

آیا این نورها واقعی هستند؟

به گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، دانشمندان و ژئوفیزیکدانان بر سر این موضوع اتفاق نظر ندارند و تردید دارند که آیا نورهای غیرمعمول دیده شده، واقعا نورهای زلزله هستند یا خیر! آنها باور دارند شواهد محکم و قطعی برای تایید آنها وجود ندارد.

چه چیزی باعث فراوری نورهای زلزله می گردد؟

در پی تحقیقات اجرا شده به وسیله فروند و همکارانش تعیین شد که این نورها ناشی از بارهای الکتریکی فعال در بعضی از سنگ ها در طول فعالیت های لرزه ای هستند، و این امر مانند این است که یک باتری را در پوسته زمین روشن نموده باشند.

مثلا سنگ های بازالت و گابرو در ترکیب کریستالی خود دارای نقصی هستند که می توانند بارهای الکتریکی را در هوا آزاد نمایند. دانشمندان تخمین می زنند، شرایطی که باعث تبدیل آنها به نور می گردد، در کمتر از 0.5 درصد از زمین لرزه های سرتاسر دنیا اتفاق می افتد و همین موضوع این امر را نسبتا نادر نموده است. آنها می گویند که این نورها بیشتر در قبل و یا در هنگام زلزله دیده می شوند و نه پس از آن.

بیشتر بدانیم: مقاومت در برابر زلزله 9 ریشتری ساختمان های شهرک اکباتان افسانه است یا واقعیت؟

طبق مطالعات قبلی آنها گفته بودند که تنش های تکتونیکی(زمین ساختی) سنگ های کوارتز، باعث ایجاد میدان های الکتریکی قوی پیزوالکتریک می گردد. این بدان معناست که با روش های خاص فشرده شدن، سنگ های کوارتز میدان های الکتریکی قوی ایجاد می نمایند و در نتیجه نوری شبیه به شفق قطبی دیده می گردد.

از آنجایی که مطالعه نورهای زلزله به دلیل غیرقابل پیش بینی و کوتاه بودن زمانشان غیرقابل مطالعه هستند، دانشمندان کوشش کردند تا شرایط مشابهی را در آزمایشگاه بازسازی نمایند.

برای اینکار آنها طبق این باور که وقتی دو لایه از یک ماده به هم ساییده می گردد، باعث فراوری ولتاژ می گردد، مواد مختلفی نظیر آرد، صفحات پلاستیک، گچ و ... را ترکیب کردند تا با شبیه سازی پوسته زمین در هنگام زلزله، ولتاژ فراوری نمایند. نتیجه مثبت بود. وقتی ذرات این اجسام شکافته شدند،آنها پیروز شدند جهشی را در ولتاژ مقدار گیری نمایند و وقتی شکاف بسته شد، این جهش منفی شد. این شکاف، ولتاژ را در هوا تخلیه نموده و هوا را، از الکتریسیته باردار می نماید که به صورت نور دیده می گردد. اثبات این آزمایش با نظریه پیزوالکتریک و نظریه فروند در تضاد بود.

آنها نتیجه این مطالعه را که به وسیله یک فیزیکدان در دانشگاه راتگرز نیوجرسی انجام شد در سال 2014 منتشر کردند.

اما تا زمانی که تئوری های علمی مطرح شده مورد نورهای زلزله، در تضاد هستند، بطور قطعی نمی توان دلیل ایجاد آنها را شرح داد.

منبع: فرادید

به "رازگشایی از یک پدیده عجیب: نور های آسمان در لحظه زلزله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازگشایی از یک پدیده عجیب: نور های آسمان در لحظه زلزله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید