راز نفرین فرعون معروف مصر چیست؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، تقریبا با اطمینان می توان گفت که یکی از اولین شخصیت های تاریخی که ما شناختیم، فرعون های مصری و اهرام ثلاثه و داستان های افسانه ای است که حول و حوش آن ها وجود دارد. اما این افسانه ها ممکن است که حقیقت داشته باشند.

راز نفرین فرعون معروف مصر چیست؟

اولین چیزی که بعد از نام فراعنه به فکر ما می آید اهرام مصر، نفرین مقبره ها و مومیایی هایی است که بعد از هزاران سال دوباره زنده می شوند. البته که بخش بزرگی از این تصویر فکری را مدیون هالیوود هستیم. فیلم های زیادی هستند که دقیقا همین موارد را بارها برای ما به تصویر کشیده اند. در کنار همه این ها، مستندهایی داریم که با دیدی علمی تر باز هم پیچیدگی های رمز و راز گونه اهرام را به رخ ما می کشانند. با وبلاگ ادکلن شنل همراه باشید تا به راز نفرین فرعون بپردازیم.

توت عنخ آمون

توت عنخ آمون آخرین پادشاه از هجدهمین سلسله پادشاهی مصر است. این پادشاه که حدود 17 سال عمر کرد، در زمان تولد، توت عنخ آتن نامیده می شد؛ اما بعدها نام توت عنخ آمون را برای خود انتخاب کرد.

او فرزند آخن آتن و بانوی جوانی است که براساس آزمایش DNA خواهر آخن آتن است. جسد مومیایی شد هر دوی آنها در یکی از مقبره ها کنار یکدیگر قرار داده شده بود. توت عنخ آمون وقتی حدود 8 یا 9 سال سن داشت به حکومت رسید و حدود 9 سال حکومت کرد.

پادشاه توت، نائب السلطنه ای به نام آی داشت که بعد از مرگش جانشین او شد.

توت عنخ آمون در طی زندگی کوتاهش، مسائل سلامتی بسیاری داشت. آزمایش هایی که روی جسد مومیایی شده اش صورت گرفته نشان می دهد که یکی از پاهای این پادشاه از دیگری کوتاه تر بوده و او همواره از عصا استفاده می نموده است. علاوه بر آن، به شکل مادرزاد دچار کژپشتی (انحنای ستون فقرات) بوده و بارها مالاریا گرفته است.

نفرین از کجا آغاز شد؟

در سال 1922، هاوارد کارتر(باستان شناس انگلیسی)، آرامش مقبره توت عنخ آمون را برهم زد. اکتشافی که در را به روی مقبره ای 3300 ساله باز کرد و حس و حال رمزگونه آن جهان را به تخیل کشاند.

ناگهان همه توجه ها به سمت مصر و تاریخ آن رفت. به سمت پسر کم سن و سالی که همراه با نشانه هایی از ثروتش در یک مقبره قرار داده شده بود. در این اکتشاف، بیش از 5000 اثر بیرون کشیده شد که یکی از آنها ماسک توت عنخ آمون است. این ماسک امروزه نمادی از فراعنه مصر و داستان های پس آن ها است. اما در پی مرگ چندین نفر از کسانی که در پروژه بیرون کشیدن و کشف مقبره شرکت داشتند، شایعه های نفرین فرعون آغاز شد.

داستان از آنجا آغاز شد که بعد از باز کردن در مقبره و در یکی از روزهای اکتشاف، هاوارد کارتر از یکی از کارگران می خواهد بسته ای را از خانه اش به محل اکتشاف بیاورد.

وقتی این کارگر وارد خانه هاوارد می گردد، می بیند که در قفس قناری هاوارد، یک مار کبری است. برای مصریان، مار کبری موجودی افسانه ای و نمادی از خاندان سلطنتی است.

این اولین جرقه آغاز نفرین فرعون بود. مردم می گفتند که فراعنه از کارتر به علت برهم زدن آرامششان خشمگین هستند. مدت زیادی نگذشته بود که لرد کارنارون (اشراف زاده انگلیسی که حامی اقتصادی این اکتشاف بود) در اثر حشره گزیدگی دچار عفونت شد و ناگهان از جهان رفت.

دستبند طلا و نفرین حک شده روی آن

در سال 1925، انسان شناسی به نام هنری فیلد روایت کرد که زمان بازدید از محل اکتشاف، یک دست مومیایی با دستبندی طلا دیده است که به یکی از دوستان کارتر هدیه شده است.

روی این دستبند این جمله حک شده بود، نفرین بر کسی که بدن من را حرکت دهد. بر او آتش، آب و مریضی خواهد آمد. چندی بعد از این اتفاق، خانه این دوست در آتش سوخت.

کارتر هرگز این اتفاقات را نپذیرفت. او معتقد بود که تمام این شایعات، نتیجه هیجان آنچه کشف شده و خرافات است. اما صحبت های کارتر هرگز سیر مرگ هایی که به این مقبره نسبت داده می شد را تغییر نداد. مردم همچنان مرگ آدم های مرتبط با پروژه را به نفرین فرعون نسبت می دهند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا می دانید زردچوبه برای چه کسانی مضر است را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "راز نفرین فرعون معروف مصر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز نفرین فرعون معروف مصر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید