رشیدی کوچی: خودروسازان در واردات خودرو میدان دار شده اند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، یک عضو کمیسیون امور داخلی در مجلس شورای اسلامی، تاکید نمود: در واردات خودرو همچنان انحصار به دست خودروسازان سپرده شده است و با ادامه این روند قیمت خودرو روند افزایشی را طی خواهد نمود.

رشیدی کوچی: خودروسازان در واردات خودرو میدان دار شده اند

به گزارش ایسنا، جلال رشیدی کوچی، با اشاره به شرایط بازار خودرو، اعلام کرد: مجلس برای ساماندهی بازار خودرو قانون تصویب کرد و انتظار می رفت آئین نامه آن به گونه ای تنظیم می شد تا قدرت رقابت در بازار خودرو ایجاد کند نه اینکه انحصارگرایی را در این بازار تقویت کند. علت اینکه این روز ها شاهدیم که قیمت خودرو در حال افزایش است این است که همچنان در بر روی پاشنه قبلی خود می چرخد.

همچنان تقاضا در بازار خودرو بیشتر از عرضه است

وی در ادامه اظهار کرد: همچنان تقاضا در بازار خودرو بالا و عرضه پایین است، انحصار نیز در دست خودروسازان است. آئین نامه ای که برای واردات خودرو نوشته شده است باز هم اختیار واردات را به خودروسازان داده است. حداقل واردات خودرو تا سقف 10 هزار دلار در اختیار خودروسازان است و امروز مجددا خودروسازان داخلی در واردات میدان دار شده اند. حداقل سه شرکتی که برای واردات خودرو تایید شده اند زیرمجموعه سایپا هستند.

با ادامه روند فعلی راه به جایی نخواهیم برد

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: با ادامه این روند راه به جایی برای ساماندهی بازار خودرو نخواهیم برد بلکه باید قیمت خودرو را کنترل کنیم. برای اینکه قیمت ها نیز واقعی شوند باید اندازه عرضه خودرو را افزایش دهیم. تا زمانی که اندازه عرضه خودرو افزایش پیدا نکند همچنان قیمت خودرو روند افزایشی را طی خواهد نمود.

رشیدی کوچی در انتها تاکید نمود: زمانی که ما کف اخذ تعرفه از خودرو های وارداتی را 50 درصد در نظر گرفته ایم قطعا قیمت ها تغییری نخواهد نمود. امروز تعرفه واردات یک خودروی 10 هزار دلاری - اگر دلار را 30 هزار تومن در نظر بگیریم- حدود 500 میلیون تومان می گردد. یعنی بازهم خودروی وارداتی با نرخ خودرو های داخلی تفاوت زیادی دارد تازه اگر این اندازه تعرفه باشد. ما امروز خودروی 10 هزار دلاری را در کشور بالغ بر 40 هزار دلار می فروشیم. مادامی که این ضعف ها اصلاح نگردد مسئله ای حل نخواهد شد.

منبع: فرارو

به "رشیدی کوچی: خودروسازان در واردات خودرو میدان دار شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشیدی کوچی: خودروسازان در واردات خودرو میدان دار شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید