ساده ترین روش تشخیص ماهی سالم از ناسالم

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ماهی سالم و مسموم را با دقت کردن به ظاهر ماهی و توجه به نشانه های ظاهری ماهی به راحتی می توان از ماهی سالم تشخیص دهید. در این مطلب ساده ترین روش تشخیص ماهی سالم از ناسالم آورده شده است.

ساده ترین روش تشخیص ماهی سالم از ناسالم

گوشت ماهی مانند گوشت مرغ یک منبع کم کالری و سرشار از پروتئین است و رژیم غذایی سالمی محسوب می گردد، اما فواید ماهی از دیگر انواع گوشت بیشتر است. ممکن است برخی از ماهی ها به علت شرایطی که وجود داشته است؛ خاصیت نداشته باشند و حتی برای بدن مضر هم باشند، بنابراین بسیار مهم است که علائم را بشناسید که به شما یاری می نماید تا بفهمید کدام ماهی تازه نیست.

حتی ممکن است برخی از این ماهی ها علاوه بر این که کهنه هستند، یک باکتری مضر یا انگل هم داخلشان وجود داشته باشد.

اما چگونه باید متوجه آن شد تا از بیماری ها جلوگیری کرد؟

اگر ماهی چشمان ابری مانند داشت، هرگز آن را نخورید

به چشمان ماهی نگاه کنید، اگر متوجه شدید که چشمان ماهی کاملاً سفید و ابر مانند است و شفاف نیست، بهتر است که سریعا آن را دور بیندازید. همواره ماهی را همراه با سر بخرید تا بتوانید چشمانش را ببینید.

چشمان ماهی باید کاملاً تمیز و شفاف باشد، اما چشم های تیره و ابری مانند نشان دهنده این است: آبی که ماهی در آن زندگی می نموده، کیفیت پایینی داشته و حتی ممکن است حاوی باکتری و انگل نیز بوده باشد. معمولاً مواد مغذی موجود در این ماهی زیاد نیست و شاید حتی پیر هم باشد.

به آبشش، پوست و گوشت ماهی دقت کنید

از طرفی به آبشش، پوست و گوشت ماهی هم دقت داشته باشید و کیفیت آن را بسنجید.یک طرف بدن ماهی را به آرامی فشار دهید و نتیجه را ببینید.

می توانید یک طرف بدن ماهی را به آرامی فشار دهید که در چنین حالتی گوشت باید دوباره سریع به حالت اول برگردد، یعنی ماهی تازه است، اما اگر زیاد طول بکشد، یعنی ماهی تازه نیست.

رنگ آبشش ماهی باید قرمز باشد

اگر آبشش ماهی بنفش یا قهوه ای بود، یعنی ماهی خیلی پیر است. بعلاوه استخوان ها و مهره های ماهی را هم نگاه کنید که شکستگی نداشته باشد. ماهی تازه باید بویی شبیه به بوی دریا داشته باشد. اگر بوی آمونیاک می دهد، باید در پی خرابی ها بگردید.

مراقب مسمومیت ماهی باشید

علائمی را به شما معرفی کردیم که نشان می دهد ماهی تازه است یا خیر. بعلاوه باید مراقب ماهی سمی هم باشید. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها شرح می دهد که دو نوع اصلی از مسمومیت ماهی وجود دارد که یکی از آن ها در آب های گرم اتفاق می افتد و معمولاً در منطقه ها شرجی بیشتر است و بهتر است که خیلی از این نواحی ماهی تهیه نکنید.

نوع دیگر مسمومیت زمانی اتفاق می افتد که هیستامین بسیار زیادی بعد از نگهداری نامناسب از ماهی آزاد گردد. ماهی که چنین سمی داخل خودش داشته باشد، معمولاً طعم خیلی تیز، شور و یا خیلی تندی دارد.

بیماری حاصل از ماهی خطرناک تر از بیماری های دیگر است

بسیاری از ما به علت فواید ماهی بدون نگرانی از آن استفاده می کنیم، اما برخی از افراد در معرض خطر زیادی هستند. بچه ها در سنین پایین، افراد بالای 65 سال، خانم های باردار و افرادی با مشکل سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های حاصل از ماهی هستند. پس نباید در استفاده از گوشت ماهی هم زیاده روی کرد. پس اگر در خصوص مصرف غذا های دریایی نگران هستید یا بیماری دارید و نمی دانید که باید ماهی بخورید یا خیر، حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرارو

به "ساده ترین روش تشخیص ماهی سالم از ناسالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده ترین روش تشخیص ماهی سالم از ناسالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید