فریادی به بلندی صدای هواپیمای جت

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، برخی از ماهی ها به خاطر قدرت عجیب خود و برخی دیگر برای بینایی حیرت آوری که دارند معروف هستند. با این حال ماهی کوچکی که کمتر از یک اینچ طول دارد، به دلیل صدای بلند خود معروف است.

فریادی به بلندی صدای هواپیمای جت

تینا مزدکی: دانیونلا سربروم ماهی کوچک و نیمه شفافی است که برای اولین بار در سال 2021 در جویبارهای کوهستانی کم عمق و تیره در جنوب و شرق میانمار کشف شد. این ماهی کوچکترین مغز مهره داران شناخته شده را دارد، اما می تواند با سایر اعضای قلمرو حیوانات در مقدار های مختلف، با صدایی که ایجاد میکند قدرت نمایی کند. دانیولا سربروم قادر است صداهایی تا 250 دسی بل تولید کنند، در حالی که فیل های بزرگ با خرطوم خود تنها می توانند تا 125 دسی بل صدا تولید کنند.

صدایی که این ماهی تولید می کند قابل مقایسه با صدایی است که انسان در هنگام برخاستن از هواپیما در فاصله 100 متری می شنود و برای حیوانی با این مقدار کوچک کاملاً غیرمعمول است. آوای این ماهی از دستگاه تولید صدایی می آید که به او کمک می کند تا از طریق آب با دیگر دوستان خود ارتباط برقرار کند. یک تیم بین المللی از محققان فیلم هایی با سرعت بالا از گروه هایی از ماهی ها در یک مخزن گرفتند تا نحوه عملکرد عضله تخصصی آن ها برای ایجاد صدا را مشاهده کنند. این عضله از غضروف درام، یک دنده و عضلات مقاوم در برابر خستگی تشکیل شده است.

برای ایجاد صدا، غضروف مانند طبل عمل میکند و به اندامی پر از گاز ضربه می زند که به آنها کمک می کند در زیر آب بمانند، این اندام مثانه شنا نامیده می شود. این طبل پالس های سریع در فرکانس های بالا و پایین تولید می کند. پالس های فرکانس بالاتر با فشرده دادن مثانه شنا از چپ و راست در یک الگوی متناوب ایجاد می شوند و پالس های فرکانس پایین تر با فشرده سازی های مکرر روی همان مقدار بدن ماهی ایجاد می شوند. بر اساس مطالعات، هیچ ماهی دیگری شناخته نشده است که از انقباضات ماهیچه ای یک طرفه مکرر صدا تولید کند.

احتمالا رقابت بین نرها در یک محیط بسیار تاریک به توسعه این ارگان ویژه صدا کمک کرده است. درک قابلیت فوق العاده دانیولا سربروم به دانشمندان کمک می کند تا در مورد حرکت حیوانات و مکانیسم های مختلف رانشی که گونه های مختلف استفاده می کنند بیشتر بیاموزند. ماهی هایی مانند گورخرماهی اغلب به عنوان یک ارگانیسم مدل در تحقیقات زیست پزشکی استفاده می شوند، زیرا این امکان برای دانشمندان وجود دارد که به راحتی اندام ها و لاروهای آن ها را مطالعه کنند زیرا شفاف هستند.

ماهی در جنس دانیولا مانند دانیولا سربروم فرصت مشابهی را برای مقایسه نحوه تفاوت مکانیسم های تولید صدا بین گونه ها به دانشمندان ارائه می دهد. صداهای تولید شده از طریق سایر گونه های دانیولا هنوز به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال درک کردن این که چگونه مکانیسم تولید صدا متفاوت می شود و چگونه این تفاوت ها به اقتباس تکاملی مربوط می شود، بسیار جالب خواهد بود.

منبع: popsci

58323

منبع: خبرآنلاین

به "فریادی به بلندی صدای هواپیمای جت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریادی به بلندی صدای هواپیمای جت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید