قانونگذاران ژاپنی: اعزام نیرو به تنگه هرمز مشروعیت ندارد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، قانونگذاران ژاپنی طی روزهای گذشته نگرانی های خود را درخصوص مشروعیت و خطرات احتمالی اعزام نیرو به تنگه هرمز بیان کردند.

قانونگذاران ژاپنی: اعزام نیرو به تنگه هرمز مشروعیت ندارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ادکلن شنل، قانونگذاران حزب حاکم و مخالف ژاپن طی روزهای گذشته نگرانی ها درباره قانونی بودن، خطرات احتمالی در خصوص برنامه دولت این کشور برای اعزام نیرو به تنگه هرمز را بیان نموده و گفتند ایران چنین اقدامی را تحریک کننده ارزیابی می نماید.

به نوشته روزنامه آساهی دولت آبه شینزو نخست وزیر ژاپن گفت که در حال آنالیز اعزام نیرو به خلیج فارس برای اطمینان از تامین امنیت تنگه هرمز است، اما پیوستن به ائتلاف آمریکا می تواند خلاف اصول صلح جویانه ژاپن باشد.

این روزنامه چندی قبل گزارش داده بود در حالی که آمریکا و اتحادیه اروپا هرکدام جداگانه در حال تشکیل ائتلافی برای حضور در آبهای خلیج فارس و به بهانه حفاظت از کشتیرانی آزاد هستند، دولت ژاپن با امتناع از پیوستن به این ائتلاف ها میخواهد به صورت مستقل نیرو به منطقه خلیج فارس اعزام کند.

براساس گزارش این روزنامه ژاپنی، توکیو تصمیم گرفته نیروهای دفاعی کشورش را به عنوان آلترناتیوی در قبال ائتلاف واشنگتن به تنگه هرمز اعزام کند. (جزئیات بیشتر)

به نوشته این روزنامه، شیگرو ایشیبا نماینده مجلس و عضو حزب لیبرال دموکرات ژاپن که زمانی وزیر دفاع بود، از این رویکرد انتقاد کرد. وی از دولت خواسته که در خصوص اعزام نیرو به خاورمیانه بیاندیشد.

سایر قانونگذاران نیز بر این باورند که آیا اعزام نیرو ضروری است و این اقدام ایران را تحریک می نماید و می تواند پرسنل نظامی ژاپن را در معرض خطر قرار دهد.

قانونگذاران حزب مخالف ژاپن نیز در جلسه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان در 23 اکتبر (چهارشنبه یکم آبان) نگرانی های خود را درباره این طرح مطرح کردند.

یوکیهیکو آکوتسو از حزب دموکراتیک مشروطه ژاپن گفت که اعزام نیرو باعث می گردد سیاست بیطرفی ژاپن در امور خاورمیانه خاورمیانه ابهاماتی را ایجاد کند و تاثیر منفی بر این منطقه بسیار بغرنج بگذارد.

جون آزومی از دیگر قانونگذاران ژاپنی نیز به وبلاگ ادکلن شنل گفت، این احتمال وجود دارد که این اقدام موجب سوء برداشت ایران از جمع آوری اطلاعات در تنگه هرمز گردد.

پیش از این رسانه های ژاپنی گزارش داده بودند که توکیو به دلیل روابط خود با ایران به چنین ائتلافهایی نخواهد پیوست. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "قانونگذاران ژاپنی: اعزام نیرو به تنگه هرمز مشروعیت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونگذاران ژاپنی: اعزام نیرو به تنگه هرمز مشروعیت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید