معرفی هلیله سیاه و خواص درمانی آن

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، میوه درختی است از خانواده بادام هندی Combretaceae به ابعاد یک مویز درشت و سیاه رنگ که پس از خشک شدن چروکیده می شود. مرغوبترین نوع آن سیاه تیره و بی دانه می باشد

معرفی هلیله سیاه و خواص درمانی آن

نویسنده: صمصام صانعی

میوه درختی است از خانواده بادام هندی Combretaceae به ابعاد یک مویز درشت و سیاه رنگ که پس از خشک شدن چروکیده می شود. مرغوبترین نوع آن سیاه تیره و بی دانه می باشد. مسهل سودا و تصفیه کننده خون از اخلاط سوداوی، تقویت کننده روده ها و تسکین دهنده درد بواسیر، برطرف کننده رطوبت منجمده در معده و تقویت کننده بینایی، جلوگیری کننده از سفید شدن موها و سیاه کننده موهای سفید به مرور زمان می باشد. نام انگلیسی میوه (هلیله سیاه) Black myrobalan و نام های دیگر آن در کتب طب سنتی و به عربی هلیله سیاه و اهلیلج اسود می باشد.

طبیعت هلیله سیاه:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن سرد و خشک می باشد.

رویش جغرافیایی:

اغلب در بخش هایی از منطقه ها کشورهای هند و بنگلادش می روید.

ترکیبات شیمیایی هلیله سیاه:

تانن و غیره در آن تشخیص داده شده است.

بخش مورد استفاده:

میوه (هلیله سیاه)

نحوه مصرف:

معمولاً به صورت دم کرده، جوشانده و یا خیسانده در آب جوش استفاده می کنند.

خواص درمانی:

مسهل سودا و تصفیه کننده خون از اخلاط سوداوی، تقویت کننده روده ها و تسکین دهنده درد بواسیر، برطرف کننده رطوبت منجمده در معده و تقویت کننده بینایی، جلوگیری کننده از سفید شدن موها و سیاه کننده موهای سفید به مرور زمان، اشتهاآور و تحلیل برنده نفخ معده، تقویت کننده حواس ده گانه و برطرف کننده یبوست، ضد وسواس و مالیخولیا و مکیدن و مزه مزه کردن آن در دهان تقویت کننده لثه ها می باشد. در ضمنً برای فلج اعضاء و سوءهاضمه هم مفید است.

منبع مقاله :

صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

منبع: راسخون

به "معرفی هلیله سیاه و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی هلیله سیاه و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید