نمونه های عجیب مریخ به زمین آمدند!

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مریخ نورد استقامت ناسا آغاز به جمع آوری نمونه هایی از سنگ Berea از سطح سیاره سرخ نموده است.

نمونه های عجیب مریخ به زمین آمدند!

یه گزارش دیجیاتو، مریخ نورد استقامت ناسا که هم اکنون در قسمت بالایی دهانه Jezero واقع شده است، آغاز به جمع آوری نمونه هایی از سنگ Berea از سطح سیاره سرخ نموده است تا بتوان حیات میکروبی را با دقت بیشتری مطالعه کرد.

این نمونه درحقیقت آخرین نمونه از سنگ های هسته دار این مأموریت است که استقامت جمع آوری می نماید. تیم علمی باور دارد سنگ Berea از نهشته های سنگی دوره های زمین شناسی سیاره مریخ تشکیل شده است که درحقیقت حرکت جریان های تند یک رودخانه فعال سبب شده به این ناحیه آورده گردد. این بدان معناست که این ماده می تواند متعلق به ناحیه ای فراتر از دهانه Jezero باشد و اطلاعاتی مفید از دیگر نواحی این سیاره که مریخ نورد امکان فرود بر آن ها را ندارد، به ما بدهد.

از دلایل دیگری که به اهمیت این سنگ می افزاید این است که سنگ Berea سرشار از کربنات است. سنگ های کربناته روی زمین در حفظ شکل های حیات فسیل شده عملکرد مناسبی دارند. اگر نشانه های زیستی در این قسمت از دهانه Jezero که استقامت از آن نمونه جمع می نماید، وجود داشته باشد، احتمالاً این همان سنگی است که می تواند نشانه ها و اسرار آن را برای ما برملا کند.

این مریخ نورد تا به امروز درمجموع 19 نمونه را جمع آوری نموده است که از میان آن ها 10 مورد برای بازگشت به زمین به منظور انجام مطالعات بیشتر به محفظه پنهان نگهداری منتقل شده اند.

دانشمندان قصد دارند نمونه های مریخی را با تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته روی زمین مطالعه نمایند تا نشانه هایی از حیات میکروبی باستانی در سطح این سیاره پیدا نمایند. آن ها بعلاوه قصد دارند چرخه آبی که روزی در مریخ فعال بود و حالا از بین رفته است را بهتر درک نمایند.

درک تغییرات آب وهوای مریخ در چند میلیارد سال گذشته هنوز یکی از بزرگترین اسرار این سیاره است. از آنجایی که کربنات ها به علت فعل وانفعالات شیمیایی در آب مایع تشکیل می شوند، می توانند سابقه طولانی مدت تغییرات آب وهوایی سیاره سرخ را در اختیار دانشمندان قرار دهند. دانشمندان امیدوارند با مطالعه ساختار سنگ Berea بتوانند به سؤالات علمی بی پاسخ خود، پاسخ دهند.

این آخرین نمونه ای است که مریخ نورد استقامت از ناحیه مذکور جمع آوری می نماید. پس از انتها یافتن این بخش از پروژه، استقامت به سمت ناحیه ای به نام Castell Henllys خواهد رفت که احتمال داده می گردد زمانی بستر رودخانه ای خروشان بوده است.

منبع: فرارو

به "نمونه های عجیب مریخ به زمین آمدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه های عجیب مریخ به زمین آمدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید