پلاسما درمانی تاثیری بر بهبود بیماران بدحال کرونایی ندارد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد برخلاف آنچه تصور می شد، پلاسما درمانی تاثیری بر بهبود بیماران بدحال کرونایی ندارد.

پلاسما درمانی تاثیری بر بهبود بیماران بدحال کرونایی ندارد

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی وبلاگ ادکلن شنل، به نقل از مدیکال اکسپرس، در اولین روز های شیوع بیماری کووید -19، جامعه پزشکی به یک درمان قدیمی که یک قرن پیش بود روی آورد: از بیماران بهبود یافته خون بگیرید و به بیماران بدهید. فرضیه این بود که اجزای موجود در به اصطلاح پلنامای دوره نقاهت که یکبار با این بیماری مقابله کردند می توانند دوباره آن را انجام دهند، چیزی که در بیماری های دیگر مانند ابولا موثر بوده است.

امروز یک تیم تحقیقاتی بین المللی که شامل پزشکان و دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ و بیماران UPMC بود، با یک کارآزمایی بالینی که به این نتیجه رسید که پلنامای دوره نقاهت به نام یک درمان کووید-19 برای بیشتر بیماران بحرانی بی فایده است، به این عمل خاتمه داد. نتایج این تحقیق در JAMA همزمان با ارائه در نشست سالانه انجمن پزشکی مراقبت های ویژه اروپا منتشر شده است.

برایان مک وری، نویسنده، سرپرست گروه ریه، آلرژی و غیره گفت: متاسفانه این دارو یا در خارج از آزمایش های بالینی یا در آزمایش هایی که بر بیماران وخیم متمرکز نبوده است، تجویز می شود و توانایی ما را برای تشخیص اینکه آیا واقعا موثر است یا خیر، کاهش می دهد. در نهایت با این نتایج ما می توانیم برای بیمارترین بیماران کووید -19 و تمرکز بر درمان هایی که می دانیم موثر و همچنین توسعه و آزمایش درمان های بهتر به استفاده از پلنامای دوره نقاهت خاتمه دهیم.

این یافته ها جدیدترین یافته های REMAP-CAP (Randomized، Embedded، Multifactorial، Adaptive Platform Trial for Community-Acquired Pneumonia) است که هزاران بیمار را در صد ها بیمارستان در سراسر جهان ثبت کرده است تا سریعا تشخیص دهند که درمان های کووید -19 در چه مواردی بهترین کار را می کند. در میان کشفیات خود، REMAP-CAP نشان داده است که استروئید های ارزان قیمت در کمک به بیماران وخیم موثر هستند، در حالی که رقیق کننده خون به بیماران میانه کمک می کند.

در آزمایش پلناما در دوران نقاهت، REMAP-CAP 2، 011 فرد بزرگسال را بستری کرد که به دلیل ابتلا به نوع وخیم کووید-19 بستری بودند. آن ها به طور تصادفی یا دو واحد پلناما در حال بهبودی دریافت کردند یا هیچ پلنامایی دریافت نکردند و پیگیری کردند تا ببینند آیا احتمال زنده ماندن حداقل سه هفته بدون نیاز به دستگاه تنفسی، بر اساس درمان یا عدم درمان آن ها فرق دارد.

این آزمایش زمانی بی فایده به خاتمه رسید که داده های کافی جمع آوری شد تا با اطمینان بیش از 99 درصد گفته شود که پلنامای دوره نقاهت به بیماران مبتلا به بیماری کووید -19 کمک نمی کند.

با این حال، نتایج از الگوی کمی متفاوت برای 126 بیمار مبتلا به نقص ایمنی پیروی کردند. به نظر می رسد که این گروه نسبت به درمان استاندارد با پلناما بهبودی کمی بهتر عمل می کند، اما تعداد بیماران برای اظهارنظر قطعی بسیار کم است.

به گفته محققان ممکن است بیماران مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف که قادر به پاسخ ایمنی موثر نیستند، هنوز از آنتی بادی های موجود در پلنامای خون بیماران بهبود یافته از کووید، به ویژه در اوایل بیماری، سود ببرند. استکور، دانشیار هماتولوژی و پزشکی انتقال خون در بخش پزشکی دانشگاه رادکلیف دانشگاه آکسفورد و مدیر واحد آزمایش های بالینی خون و پیوند خدمات بهداشتی انگلستان می گوید این چیزی است که قطعا نیاز به تحقیق دارد.

محققان نتوانستند معین کنند که چرا پلنامای دوره نقاهت نتایج را در بیشتر بیماران بدحال بهبود نمی بخشد.

استکور گفت: ما حدس می زنیم که این می تواند ترکیبی از تعداد کمی آنتی بادی با کیفیت بالا در پلناما باشد و این بیماران در بیماری خود با واکنش ایمنی التهابی فرار بیش از حد همراه باشند تا آنتی بادی ها فرایند را تغییر دهند. هنوز ممکن است که پلناما در حال بهبودی به افراد در مراحل اولیه بیماری کمک کند، اگرچه استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال که UPMC هم در کارآزمایی تطبیقی OPTIMIZE-C19 ما در حال ارزیابی آنهاست، به نام یک درمان موثر برای کووید اولیه مفید نیست.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پلاسما درمانی تاثیری بر بهبود بیماران بدحال کرونایی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاسما درمانی تاثیری بر بهبود بیماران بدحال کرونایی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید