چای سبز هم مشکل آفرین است!

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، با عوارض جانبی مصرف چای سبز و روش های برطرف کردن آنها آشنا شوید.

چای سبز هم مشکل آفرین است!

چای سبز یکی از انواع اصلی چای بعد از چای سیاه و چای اولانگ است. بر خلاف دیگر چای ها، چای سبز حاوی موادی است که برای سلامت بدن می تواند مفید باشد. مثلاً چای سبز قند خون سالم را افزایش می دهد، باعث کاهش کلسترول خون می شود، با برخی از انواع خاص سرطان مبارزه می کند و برای سلامت قلب نیز مفید است. از آنجا که چای سبز حاوی مواد زیستی فعال است، عوارض جانبی نیز دارد. به همین علت، قبل از مصرف چای سبز، باید حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید. در این مطلب، می خواهیم شما را با عوارض جانبی مصرف چای سبز آشنا کنیم.

عوارض جانبی احتمالی چای سبز بر دستگاه گوارش

مصرف چای سبز در برخی افراد با عوارض جانبی بر دستگاه گوارش همراه بوده است؛ مسائلی نظیری اسهال یا یبوست، کاهش اشتها و معده درد. اگر معده شما حساس است و این عوارض جانبی آزارتان می دهد، باید اندازه مصرف چای سبز را کاهش داده یا به طور کل دیگر ادامه ندهید. افزون بر این، چای سبز علائم رفلاکس اسید معده (بازگشت اسیده معده به مری) را نیز افزایش می دهد.

عوارض جانبی قلبی عروقی ناشی از مصرف چای سبز

به گفته محققان، مصرف مداوم چای سبز فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به اندازه چشمگیری کاهش می دهد. با این که چنین عارضه جانبی برای بیشتر افراد می تواند مفید باشد اما ممکن است چای سبز تأثیر داروهایی تجویزی برای کنترل فشار خون را افزایش بدهد. با پزشک خود در مورد مصرف چای سبز مشورت کنید تا بتوانید داروهای تجویزی خود را در صورت لزوم با آن مطابقت دهید.

مسائل جذب آهن با مصرف چای سبز

ترکیبات موجود در چای سبز به نام پلی فنول جذب آهن هِم (heme iron) از طریق روده را کاهش می دهد. این نوع آهن در غذاهای حیوانی یافت می شود. محققان در پی تحقیقات مداوم خود به این نتیجه رسیده اند که چنین تأثیری بستگی به اندازه مصرف چای سبز دارد. بنابراین، هر چه پلی فنول موجود در چای سبز بیشتر باشد، اندازه آهن بیشتری از بدن دفع می شود. تأثیرات احتمالی آهن غیر هِم (non-heme iron) که در غذاهای گیاهی یافت می شود هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

از بین بردن عوارض جانبی چای سبز

اگر شما بیش از اندازه چای سبز مصرف می کنید، بهتر است بدانید که کافئین موجود در چای سبز ممکن است منجر به مسائل و ناهنجاری های خواب، اضطراب، عصبانیت و تپش نامنظم قلب (آریتمی قلبی) شود. برای برطرف کردن این عوارض جانبی، اندازه کافئین مصرفی خود را که از چای و دیگر نوشیدنی ها کسب می کنید به 300 میلی گرم در روز برسانید. بر حسب شیوه دم کردن چای اندازه کافئین فرق دارد. معمولاً هر 225 گرم چای حاوی بین 20 تا 90 میلی گرم کافئین است.

از نوشیدن چای سبز با معده خالی و ناشتا پرهیز کنید تا دچار مسائل گوارشی نشوید. برای پیشگیری از مسائل جذب آهن، چای سبز را چند ساعت قبل از مصرف غذاهای حاوی آهن یا مکمل های آهن بنوشید. اگر از مشکل بازگشت اسید معده به مری یا رفلاکس معده رنج می برید، ممکن است لازم باشد مصرف چای سبز را به طور کل قطع کنید.

منبع: فوت و فن

به "چای سبز هم مشکل آفرین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای سبز هم مشکل آفرین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید